Savcılık, pitbull cinsi köpeği silah saydı - kars haber

nkara'da dört kişiyi yaralayan pitbull cinsi köpeğin sahibi tutuklandı.

Savcılık, pitbull cinsi köpeği silah saydı - kars haber
09 Mayıs 2022 - 12:48

nkara'da dört kişiyi yaralayan pitbull cinsi köpeğin sahibi tutuklandı. Savcılığın tutuklama istek yazısında, olaydan önce tasması çıkarılan pitbull cinsi köpeğin, "silah" dahilinde sayılarak, yaralama olayının silahla gerçekleştirildiğinin kabul edilmesi gerektiğine sinyâl edildi.

AKTÜEL 09.05.2022 11:45 Savcılık, pitbull cinsi köpeği silah saydı

Fotoğraf: Evraklar

Ankara'da dört kişiyi yaralayan pitbull cinsi köpeğin sahibi Umut Batuhan Y, "olaydan önce köpeğin tasmasını çıkardığı" gerekçesiyle "olası kastla silahla yaralama" suçundan tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmaya göre, 3 Mayıs'ta, Oran Sitesindeki ikametine aracıyla gelen şüpheli, otoparka aracını park ettikten daha sonra yandaki pitbull cinsi köpeğiyle manyetik alandan geçiş yaptı. Asansöre geçen şüpheli, bahçe katına geldiğinde köpeğin tasmasını çıkardı ve köpeği dışında bırakıp apartmana girdi.

Bu esnada, eşi ve iki çocuğuyla apartmandan meydana çıkan E.Ç, köpeğin üzerlerine geldiğini fark etti. Biri 7, diğeri 11 yaşındaki çocuklarının zarar görmemesi için köpeğe aleyhinde siper olan kadın yere düştü. Eşi ve çevredekilerin müdahalesiyle köpekten kurtulabilen anne ve çocukları, apartman girişine sığındı.

E.Ç'nin yanı sıra, olaya müdahale ederken köpeğin saldırısına maruz kalan E.Ö, H.Ö. ve M.Ö, el, etap bilekleri ile yüzlerinden yaralandı.

Belirsiz Umut Batuhan Y, savcılık ifadesinde, pitbull cinsi köpeğin kendisine ait olmadığını, köpeğin saldırgan ve yasaklı bir millet olduğunu bilmediğini iddia etti. Köpeği yol üstünde bulduğunu, başıboş gördüğü için aracına aldığını gösteren şüpheli, köpeği site bahçesine bıraktığını söyledi.

SAVCILIK SİLAH SAYDI

Değişken, ifadesinin ardındaki tutuklama istemiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Savcılık tutuklama talep yazısında, site, park, cadde ve bahçelerin, insanların özgürce bir arada yaşayacağı tehlikesiz alanlar olması gerektiği kaydedildi.

Hayvanları Koruma Kanunu'na tarafından, tehlike talep eden hayvanları barındırmanın yasak olduğu aktarılan yazıda, buna rağmen şüphelinin yasak tür olarak kabul edilen pitbull beslediği kaydedildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın "Risk Talep Eden Hayvanlar" başlıklı genelgesinde, bulundurulması yasaklanmış olan hayvanların 14 Ocak 2022'ye değin kısırlaştırılarak tescil altına alınmasının istendiği bildirilen yazıda, veteriner hekimi göre düzenlenen tutanakta köpeğin kısır olmadığının belirlendiği açıklama edildi.

"Hayvanın risk yaratabilecek şekilde bağımsızlık bırakılması" suçunun TCK 177. maddede düzenlendiğine muhabere edilen yazıda, şu değerlendirmeye yer verildi:

"Bu maddeye kadar fiil sebebiyle diğer bir kişinin yaralanması, 'taksirle yaralama' suçunu oluşturacaktır. Fakat bu olayda, kamera kayıtları ve öteki tutanaklar birlikte incelendiğinde, şüphelinin durum günü köpeği 'tasmasız' şekilde bırakarak bloğa giriş yaptığı, bu esnada bir kısım müştekilerin köpeğin saldırısına uğradıkları, şüphelinin tekrar blok önüne gelerek aracına binecekken köpeğin şüpheliye içten gittiği ama şüphelinin köpeği aracına almayarak hiçbir müdahale etmeden öteki bloğun önüne geçtiği anlaşılmıştır. Şüphelinin tasmalı olarak bloğun içine soktuğu köpeği, tasmasız bir şekilde blok önüne bırakması, 'dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılıktan' ziyade, 'bilerek ve isteyerek' köpeğin başkalarına hasar verebileceğini düşünerek 'ne olursa olsun düşüncesiyle' kasti bir şekilde hareket ettiğini göstermektedir. Hem yasaklanmış cins olan pitbull cinsi köpeğin, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 6/1-f maddesinde düzenlenen 'silah' deyiminde düzenlenen gerçekte saldırıda kullanılmaya kullanışlı olduğunu da benimsemek gerekmektedir."

Savcılığın talebi doğrultusunda sulh ceza hakimliği, şüpheliyi "mümkün kastla silahla yaralama" suçundan tutukladı.

TCK'nin "tanımlar"ı içeren 6. maddesinin ilgili bendi, "Silah deyiminden saldırı ve savunma nedeniyle üretilmiş olmasa bile gerçekte saldırı ve savunmada kullanılmaya kullanışlı diğer şeyler kavranabilir" hükmünü içeriyor.

(AA)

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum