Saray 'a destek dibe yaklaşıyor haberi

Başkanlık sisteminden skandal yargı kararlarına kadar halkın Saray ’a öfkesi her geçen gün artıyor.

Saray 'a destek dibe yaklaşıyor haberi
17 Mayıs 2022 - 07:02

Başkanlık sisteminden skandal yargı kararlarına kadar halkın Saray ’a öfkesi her geçen gün artıyor. YÖNEYLEM ’in mayıs ayı araştırmasına göre gündemdeki krizlere ilişkin hükümete destek yalnızca yüzde 30 bandında kaldı.

AKTÜEL 17.05.2022 06:30 Saray ’a destek dibe yaklaşıyor

Politika Servisi

YÖNEYLEM Araştırma ’nın 27 ilde yaptığı Mayıs 2022 Türkiye Siyaset Paneli anketi halkın Saray yönetiminden duyduğu memnuniyetsizliği bir defa daha gözler önüne serdi. Araştırmaya göre AKP ve MHP blokunda oy kaybı devam ederken halkın büyük çoğunluğu iktidarın ülkeyi fena yönettiğini düşünüyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ’nden, skandal adalet kararlarına ve sığınmacı krizine değin hemencecik her konuda iktidar çuvalladı. Araştırmaya kadar ülkenin kriz yaratan konularında iktidara destek yüzde 30 ’larda kalırken tepkiler ise çığ gibi artıyor.

Oy kaybı sürüyor
1
Araştırmaya kadar AKP ’nin oy oranı yüzde 25,4 ’e düşerken CHP ’nin oy oranı ise yüzde 24 oldu. Yüzde 7 ’ye çekilen baraja bile ulaşamayan MHP ise yüzde 6 oy oranına sahip. İYİ Parti yüzde 10, HDP ise 8,4 oranında.

Cumhur geride
2
Önümüzdeki Pazar tercih olsa katılımcılar arasında Cumhur İttifakı ’na oy vereceğini söyleyenlerin oranı 33,5 ’de kalırken sadece CHP ve İYİ Parti baz alındığında bile Ahali İttifakı yüzde 37,5 oranına çıkıyor. HDP, DEVA, Saadet gibi ittifaklar açık havada bir partiye oy vereceğini belirtenler ise yüzde 16 ’ya dayanıyor.

Ülke yönetilmiyor
3
Ülkenin nasıl yönetildiği sorusuna verilen yanıtlar dikkat çekiyor. Katılımcıların yüzde 60 ’a yakını ülkenin kötü yönetildiğini düşünürken iyi yönetildiğini savunanlar yüzde 20 ’yi kuvvet geçiyor. Ne iyi ne kötü yönetildiğini söyleyenler ise yüzde 20.

Parlamenter sistem
4
Katılımcıların büyük çoğunluğu başkanlık sisteminden rahatsız. Yüzde 60 oranında iştirakçi parlamenter sisteme geçilmesi gerektiğini açıklama ederken mevcut sistemi savunanların oranı yüzde 30 ’da kalıyor. Fikrim değil siyenler ise yüzde 10 bandında.

saray-a-destek-dibe-yaklasiyor-1016456-1.

Erdoğan ’a oy değil
5
Ankete göre Erdoğan ’a katiyen oy vermeyeceğini belirtenler takriben yüzde 55 olurken muhakkak oy vereceğini belirtenler de yüzde 30 ’da kaldı. Karasızlar ve oy kullanmam diyenler ise takriben yüzde 15.

Muhalefete baskı
6
Araştırmada mayıs ayı gündemleri hakkında kayda değer veriler de ortaya çıktı. Yargıtay ’ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verdiği karar halkı ikna etmedi. Katılımcıların büyük çoğunluğu kararın siyasi gerekçelerle alındığını düşünüyor. İktidarın kaybettiği İBB seçimlerinin bir rövanşı olarak bu kararın alındığını düşünenlerin oranı yüzde 30 ’a dayanıyor. Yüzde 40 oranında bir seçmen kitlesi ise bu kararın seçime dek olan sürede yaşanacak muhalefete yönelik engellemelerden yalnızca biri olduğu görüşünde. Kararın hukuka yerinde olduğunu düşünlerin oranı sadece yüzde 30

Hak egemen yok
7
İktidar, Osman Kavala ’ya ağırlaştırılmış müebbet, 7 kişiye de 18 ’er sene hapis cezası bahşedilen Gezi Parkı Davası ’nda da istediği desteği halktan göremedi. Davanın hukuka yerinde olduğunu düşünenlerin oranı da sadece yüzde 30 ’da kaldı. öte taraftan yüzde 65 ’lik bir kesim bu soruya “Türkiye ’de hukuk siyasallaşmıştır. Duruşma kararlarının muhalefeti cezalandırmak amacıyla verildiğini düşünüyorum” dedi. Yüzde 5 ’lik bir kesim ise fikri olmadığını açıklama etti.

Sınır güvenliği sağlanmalı
8
Araştırmada en uyarı çeken konulardan biri de sığınmacı krizi oldu. Hükümet rüzgarın yönüne tarafından söylem değiştirirken halkın tepkileri de giderek artıyor. Ankette hudut güvenliğinin sağlanması gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 80 bandına dayandı.

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum