Sağlığını 50 yıldır yaptığı boksa borçlu

Eskişehir'de yaşayan 66 yaşındaki boksör Ertuğrul Kaya, yaklaşık 50 yıldır devam eden spor hayatını sürdürüyor. Gençleri kararlılığıyla duygulandıran Kaya, "Benim için spor ölene kadar sürer" diyerek kararlılığını dile getirdi.

Sağlığını 50 yıldır yaptığı boksa borçlu
06 Ağustos 2022 - 10:54
Sağlığını 50 yıldır yaptığı boksa borçlu, En son ajansdan gelen bilgilere göre: Eskişehir'de yaşayan 66 yaşındaki boksör Ertuğrul Kaya, yaklaşık 50 yıldır devam eden spor hayatını sürdürüyor. Gençleri kararlılığıyla duygulandıran Kaya, "Spor benim için ölünceye kadar devam edecek" diyerek kararlılığını dile getirdi.
Eskişehirli boksör Ertuğrul Kaya, yaklaşık 50 yıldır bel bağladığı boks sporunu bir türlü bırakamıyor. Yaşına rağmen çok enerjik ve diri olan Kaya, gençlerde taş arıyor. Günü günlük sporu ile karşılayan boksör, sabah kalktığında her fırsat buldukça spor salonuna gidiyor. Sporun kendisine sağlık verdiğini belirten Ertuğrul Kaya'ya göre herhangi bir rahatsızlığı yok. Kendini hala genç hisseden ve eskisi gibi sıkı bir poposu olan Kaya, ölümüne kadar sporu bırakmayacağını söyleyerek herkese bir branşta spor yapmasını tavsiye ediyor.

"Benim için spor ölene kadar devam edecek"
1973 yılında boksa başlayan ve eğitimine devam eden Ertuğrul Kaya (66), sağlıklı ve düzenli yaşamının nedeni olarak sporu gösteriyor. Gençliğinde aldığı derecelerin kendisini motive ettiğini belirten Kaya, "Spora 1973 yılında Eskişehir'de başladım. Hala devam ediyorum, benim için spor ölene kadar devam edecek. Acil bir durum olmadıkça doktora gitmiyorum ve ilaç kullanmıyorum. Her gün sabah kalkıp normal yürüyüşümü yapıyorum, vakit buldukça spor salonuna gelip burada çalışıyorum, tecrübelerimi gençlere aktarmaya çalışıyorum. Dediğim gibi her sabah uyandığımda yarım saat ya da bir saat yürüyorum, ardından kültürel ve fiziksel aktiviteler yapıyorum. Vücutta kireçlenmeler meydana geldikçe kas ve kemiklerde yeniden şekillenme meydana gelir. Bu sorunlardan kaçınmak için bu işlemleri yapıyorum. Bunlara ek olarak bu egzersizi desteklemek için takviyeler yiyorum, haftada 2 veya 3 gün spor salonuna gidiyorum. 1979 yılında Türkiye'de ikinci birey oldum. Ayrıca aynı yıl Türk Silahlı Kuvvetleri'nde şampiyon oldum. Boks o zamanlar çok popülerdi, birçok boksör vardı. 1980 yılında Türkiye üçüncüsüydüm. Spor başarıları için; beden, zihin ve kişilik. Kendine güven artar. Herkese çalışmasını ve spor yapmasını tavsiye ediyorum” dedi.

"Ertuğrul'un ağabeyinin hayatı bize örnek oldu"
Kickboks hocası Yüksel Çotuk, kendisinden yaşça büyük olan Ertuğrul Kaya ile ilişkisi olduğunu söyledi. Çotuk, Ertuğrul Kaya'nın hala çok kararlı olduğunu belirterek, "Ertuğrul Abi, sabah erkenden kalkar, namaza gider, yaptığı işi ve söylediği rutini bitirir. Sonra bana 'Yüksel ne zaman antrenman yapacak, ne zaman idman yapacağız?' diyor. ilk kelimeler İşlerimiz artarken Ertuğrul'un abisi ile çalışıyoruz. Aslında bizi kovması bizi mutlu ediyor. Ertuğrul'un hayatı bize örnek olabilir çünkü spordaki başarısı, hayatı, sağlıklı beslenmesi ve kendini savunması bize örnektir. 3-5 yıl sonra sporun terk edildiğinin bir gerçek olmadığını, aslında bir yaşam felsefesi olduğunu söylüyor. Ona baktığımızda vücudundan ve tekniğinden hiçbir şeyin eksik olmadığını görüyoruz. Ertuğrul'un abisi bizi her yönden şaşırtıyor. Sporda öğretmen-öğrenci zihniyeti vardır. Koç olursun ama bazı şeyleri göremiyorsun. Ama öğretmen-öğrenci ilişkisinde bazen öğretmen kaçırdığı yerleri görebiliyor."
Sağlığını 50 yıldır yaptığı boksa borçlu
Sağlığını 50 yıldır yaptığı boksa borçlu
Sağlığını 50 yıldır yaptığı boksa borçlu
Sağlığını 50 yıldır yaptığı boksa borçlu

Geniş bir şekilde, Sağlığını 50 yıldır yaptığı boksa borçlu başlıklı ajandan gelen haberin bilgisi verildi. Buna benzer daha fazla haberlere aşağıya kaydırarak görebilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum