Rusya duyurdu: Ukrayna Yılan Adası'nda asker ve silah kaybetti - kars haber

Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna ’da savaşta eylemlerine ve Yılan Adası'ndaki çatışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. 30 İHA KAYBETTİ İDDİASI Ukrayna ordusunun Rus askeri birliklerin kontrolü altındaki Yılan Adası'na yönelik saldırılarını sürdürdüğünü anlatan Kona.

Rusya duyurdu: Ukrayna Yılan Adası'nda asker ve silah kaybetti - kars haber
11 Mayıs 2022 - 00:00

Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna ’da savaşta eylemlerine ve Yılan Adası'ndaki çatışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

30 İHA KAYBETTİ İDDİASI

Ukrayna ordusunun Rus askeri birliklerin kontrolü altındaki Yılan Adası'na yönelik saldırılarını sürdürdüğünü anlatan Konaşenkov, Rus hava savunma sisteminin gün içinde bölgede 1 İHA daha düşürdüğünü ve adaya karşın operasyonlarda 3 gün içinde Ukrayna ’nın 30 İHA kaybettiğini savundu.

Tüm vurulan İHA ’ların, Kiev yönetiminin 9 Mayıs Galibiyet Bayramı arifesinde Yılan Adası'nı ele geçirmek için başlattığı “kampanya” için çalıştığını söyleyen Konaşenkov, bunun yanı sıra gün içinde 3 Ukrayna askerinin cesedinin daha denizden kıyıya vurduğunu ifade etti.

Konaşenkov, toplam 27 Ukrayna özel kuvvetleri ve silahlı milliyetçilerin cesedinin Yılan Adası'nın kıyısında kaldığını açıklama etti.

"ANLAMSIZ BİR ŞEKİLDE..."

Konaşenkov, "Askeri açıdan anlamsız bir şekilde Yılan Adası'nı ele geçirme girişiminde Kiev rejimi bölgede toplamda 3 adet Su-24 bombardıman uçağı ve 1 adet Su-27 avcı uçağı kaybetti. Ukrayna hava kuvvetlerine ait 10 helikopter tahrip edildi. Bunlardan, içinde sonuç birlikleri bulunan Mi-8 model 3 helikopter ve bu helikopterlere yardım veren Mi-24 model 1 helikopter havada vuruldu. başkaca operasyonlar boyunca Mi-8 ve Mi-24 model 6 helikopter yerde iken Odessa ’da Artsız yerleşim biriminde tahrip edildi.” ifadelerini kullandı.

3 Ukrayna zırhlı savaş gemisinin de çıkarma birlikleri ile birlikte yok edildiğini dile getiren Konaşenkov, 5 düzineden fazla Ukrayna seçkin askeri personeli ve milliyetçi silahlı grupların öldüğünü belirtti.

Ukrayna genelindeki taarruzların da sürdüğünü bildiren Konaşenkov, “Ukrayna ’ya ait bugüne değin, 164 uçak, 125 helikopter, 798 İHA, 302 hava savunma füze sistemi, 2 bin 983 tank ve zırhlı vasıta, 351 fazla namlulu roketatar, 1440 obüs ve havan topu, 2 bin 796 özel askeri araç yok edildi.” dedi. (AA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum