Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan 'dan ortak bildiri

Rusya ’nın Soçi kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında Dağlık Karabağ ’daki gelişmelerin ele alındığı üçlü irtifa takriben 3 saatin ardındaki sona erdi.

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan 'dan ortak bildiri
26 Kasım 2021 - 23:37

Rusya ’nın Soçi kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında Dağlık Karabağ ’daki gelişmelerin ele alındığı üçlü irtifa takriben 3 saatin ardındaki sona erdi. Zirvenin gerisinde Rusya, Azerbaycan ve Ermensitan müşterek ilan yayınladı. Putin, Aliyev ve Paşinyan kameralar karşısına geçerek karşılıklı bildiriyi okudu.

SINIRLAR YENIDEN BELİRLENECEK

Bildiriye tarafından, liderlerin Azerbaycan ve Ermenistan aralarında sınırların yeniden belirlenmesi konusunda ikili bir kurul oluşturulmasına karar verdiği aktarılırken, Rusya ’nın Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için zorunlu olan bütün yardımları sağlayacağı açıklama edildi.

Dağlık Karabağ ’ın ekonomik potansiyelinin gün yüzüne çıkarılması için mümkün olan en kısa sürede projeler başlatılacağı aktarılan bildiride, Azerbaycan ve Ermenistan sınırlarında kararlılık ve güvenliğin sağlanması konusunda adımlar atılacağı açıklandı.

"KAPSAMLI, SAMİMİ BİR RÖPORTAJ GERÇEKLEŞTİRDİK"

Üçlü görüşmede alınan yeni kararların Güney Kafkasya ’da güvenliğe katkı maddesi sağlayacağını vurgulayan Aliyev, “Soçi ’deki üçlü toplantıda alınan kararlar, Güney Kafkasya ’da daha tehlikesiz ve daha öngörülebilir bir durumun oluşmasına katkıda bulunacaktır. Putin ve Paşinyan ile detaylı ve arkadaş canlısı bir görüşme gerçekleştirdik" dedi.

Rusya ’nın Azerbaycan ’ın stratejik ortağından daha fazlası olduğunu kaydeden Aliyev, 2. Karabağ Savaşı ’ndan sonra Azerbaycan ’ın 100 ’den pozitif savaş esirini Ermenistan ’a teslim ettiğini de sözlerine ekledi. (İHA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum