Rüşvet operasyonu kamerada! Görüntüler ortaya çıktı haberi

Söğüt Belediyesi, geçen şubat ayında Ulusal Emlak Müdürlüğü kadar satışa çıkarılan 6,5 dönümlük 2 araziye gençlik merkezi yapma amacıyla proje hazırlayıp, arazinin kamulaştırılması için dava açtı.

Rüşvet operasyonu kamerada! Görüntüler ortaya çıktı haberi
23 Mayıs 2022 - 13:31

Söğüt Belediyesi, geçen şubat ayında Ulusal Emlak Müdürlüğü kadar satışa çıkarılan 6,5 dönümlük 2 araziye gençlik merkezi yapma amacıyla proje hazırlayıp, arazinin kamulaştırılması için dava açtı. Davaya hazine avukatı olarak atanan Alptekin Y., güya, işlemlerin hızlandırılması ve devletleştirme bedelinin düşük maliyetlerde çıkarılması için belediye avukatı Ahmet Çağlar İspir ’den 600 bin lira rüşvet istedi. Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever ve avukat İspir, Söğüt Cumhuriyet Başsavcılığı ’na define avukatı hakkında kabahat duyurusunda bulundu. İhbar üzerine savcılık talimatıyla harekete geçen Bilecik Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Çaba Şubesi ekipleri, avukat Alptekin Y. ’yi takibe aldı. Alptekin Y., belediye avukatı İspir ile yaptığı görüşmelerin arkasından rüşvet olarak 450 bin lirada anlaştı.

MASANIN ALTINA KOYDU

Belediye avukatı Ahmet Çağlar İspir, Alptekin Y. ile edilen bir kafeteryada buluştu. İspir, daha evvelden süratli numaraları küskün içinde 450 bin lira olan çantayı Alptekin Y. ’nin oturduğu masanın altına koydu. İkilinin kısa süreli sohbetinin arkasında belediye avukatının mekandan ayrılmasıyla jandarma ekipleri harekete geçti.

1

450 BİN LİRAYLA YAKALANDI

Alptekin Y., içinde 450 bin lira olan çantayla yakalanarak gözaltına alındı. Yapılan incelemelerin ardından avukat Alptekin Y. ’nin paraları aldıktan sonradan Söğüt Mülk Müdürü Süleyman A. ’yı arayıp, ‘Beni buradan aldır ’ dediği, 3 dakika daha sonra ise Bilecik El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürü bununla beraber bilirkişilik yapan Aytekin Y. ’yi arayıp ‘teslimat geldi ’ dediği de teknik takibe takıldı.

SAVCI OPERASYONU GENİŞLETTİ

Söğüt Cumhuriyet Savcılığı, teknik takibe düşen görüşmelerin arkasından operasyonu genişletti. Süleyman A. ve Aytekin Y. alınan ifadelerin ardından hür bırakılırken, avukat Alptekin Y., geçen 17 Şubat'ta tutuklanırken, 16 Mart ’ta ise terhis oldu. Söğüt Cumhuriyet Savcılığı ’nın ayrıntılı araştırmalarının gerisinde avukat Alptekin Y. ’nin, Bilecik Muhasebat Müdürlüğü namına banka hesap açtırdığı ve kendi hesaplarıyla birlikte yaklaşık 500 bin liralık haksız kazanç sağladığı belirlendi. Güveni fena kullanım suçlamasıyla yeniden gözaltına alınan avukat Alptekin Y., 13 Nisan ’da tutuklanırken, vicdan azabı yasasından faydalanarak parayı kuruma iade etmesinin peşinde 13 Mayıs'ta yeniden tahliye oldu.

2

6 KİŞİ HAKKINDA İDDİANAME HAZIRLANDI

Söğüt Cumhuriyet Savcılığı, 6 şüpheliyle ilgili soruşturmasını tamamladı. Savcılıkça hazırlanan iddianamede bilirkişiler Burhan K., Hasan B. ve Abdülmuhtalip K. hakkında 'gerçeğe aykırı araştırmacı raporu düzenlemek' suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istendi. Avukat Alptekin Y. ve Bilecik El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürü aynı zamanda bilirkişilik yapan Aytekin Y. hakkında 'rüşvet almak ve suça iştirak' iddiasıyla 4 yıldan 12 yıla, Söğüt Mal Müdürü Süleyman A. hakkında 'sus payı almak suçuna yardım' iddiasıyla 4 yıldan 12 yıla değin hapis cezası istek edildi. Aytekin Y. hakkında hem 'yargı görevi yapan bilirkişiyi etkilemeye teşebbüs' suçundan 2 yıldan 4 yıla kadar hapsi istendi.

RÜŞVETİN GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Söğüt ilçesindeki rüşvet operasyonuna ilişkin görüntüler de ortaya çıktı. Avukat İspir ile rüşveti almaya gelen define avukatı Alptekin Y. ’nin bir kafeteryada buluştuğu anların görüntülerinde; hazine avukatının para dolu çantayı alıp dışarı çıktığı ve jandarma ekiplerince yakalandığı anlar yer aldı. Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever, araziyi kamulaştırmak için mahkemeye başvurduklarını açıklama ederek süreci şöyle anlattı:

3

“Duruşma araştırmacı tayin etti. Söğüt İlçe Mülk Müdürü'nü görevlendirmiş ve mülk müdürlüğü kadar da avukat define vekili olarak görevlendirmiş. Kamulaştırma yapılacak alanı gençlik merkezi yapmak istedik. Görevlendirilen avukat, belediyemizin avukatı İspir'i WhatsAp'tan arayarak 600 bin lira talep etmiş. Bunun üstüne avukatımızla birlikte Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

(DHA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum