Resmi Gazete'de yayımlandı: Elektrikli araçlar için kritik karar! - kars haber

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) "Şarj Hizmeti Yönetmeliği", Devlete Ait Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'de yayımlandı: Elektrikli araçlar için kritik karar! - kars haber
02 Nisan 2022 - 16:12

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) "Şarj Hizmeti Yönetmeliği", Devlete Ait Gazete'de yayımlandı. Buna göre, yük ağı işletmeciliği EPDK'dan alınan şarj ağı işletmeci lisansı zarfında yürütülecek. Lisans hiçbir surette devredilemeyecek. Lisans almak için, EPDK göre belirlenen usul ve esaslar uyarınca sunulması gereken data ve belgelerle EPDK Tatbik Sistemi üzerinden başvuruda bulunulacak.

Lisans başvurusunda bulunacak tüzel kişinin Türk Ticaret Kanunu hükümleri doğrultusunda anonim şirket veya limited şirket olarak sabit olması, ulus iktisadi teşebbüsleri göre yapılan başvurular hariç en düşük sermayesinin kurulca çıkarılan yöntem ve esaslara göre belirlenen tutardan eksik olmaması gerekecek.
Anonim şirket olarak belirlenmiş olması halinde, sermaye piyasası mevzuatına tarafından borsada operasyon görenler dışındaki paylarının tamamının nama yazılmış olması ve şirketin borsada işlem bakmak üzere ihraç edilecekler hariç hamiline yazılı pay çıkarmaması zorunlu olacak.

iStock-1298426565

Lisans en fazla 49 yıla dek verilebilecek. Lisans süresi, lisans sahibinin talebi üzerine lisans süresinin bitiminden başlatmak üzere ve öngörülen maksimum lisans süresi gözetilmek suretiyle uzatılabilecek.

6 AY İÇİNDE 50 SORUMLULUK ÜNİTESİ KURULACAK

Sıkıntı ağı işletmecisi, lisansının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde minimum 50 adet çok miktar ünitesinden ve minimum 5 farklı ilçedeki sorumluluk istasyonundan oluşacak şekilde yük ağını oluşturacak.

Sıkıntı ağında yer alan sorumluluk ünitelerinin en az yüzde 5'i ile Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğu altında yer alan otoyollar ve devlet otoyollarında yer alan şarj ünitelerinin minimum yüzde 50'sinin DC 50 kilovat (kW) ve üzeri güçteki sorumluluk özelliğinde olması zorunlu olacak.

iStock-1308222931

Çok Miktar istasyonunun elektrik ihtiyacını yerine getirmek üzere Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği zarfında yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesisi ile Elektrik Piyasasında Depolama Faaliyetleri Yönetmeliği kapsamında da yük istasyonu bünyesinde tüketim tesisine bütünleşik elektrik depolama tesisi kurulabilecek.

Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 4 ay içerisinde şarj hizmeti sağlayan şahısların durumlarını bu yönetmeliğe uygun ışık halkası getirmesi gerekecek.


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum