Rehavet salgını haberi

Başta Avrupa almak üzere Covid-19 vakalarında büyüme görülüyor.

Rehavet salgını haberi
28 Haziran 2022 - 08:31

Başta Avrupa almak üzere Covid-19 vakalarında büyüme görülüyor. Bunun ülkeyi etkileyip etkilemeyeceği ise süresiz. Bakanlık günlerdir olgu sayısını açıklamazken uzmanlara kadar, tedbirin olmadığı ülkede vakalar tırmanış eğiliminde.

AKTÜEL 28.06.2022 06:30 Rehavet salgını Fotoğraf: Ambar Photos

Berkay SAĞOL

Gevşetilen önlemlerin gölgesinde yeni Covid-19 varyantları, Avrupa genelinde vaka sayılarının hızla yükselmesine neden oluyor. Yaz tatili öncesine ilk olarak Almanya, İngiltere, Fransa, Portekiz ve İspanya edinmek üzere, birçok ülke bu artıştan nasibini alıyor. Yeni vakaların çoğu Omicron'un alt varyantlarından BA.4 ile BA.5 kaynaklı. Bu varyantların mayıs ayında bütün tedbirlerin kaldırıldığı Türkiye ’yi etkileyip etkilemeyeceği ise belirsiz.

Ancak ülkedeki Covid-19 vakalarının durumu da bilinmiyor. Sağlık Durumu Bakanlığı 12 Haziran ’dan bu yandan vaka ve vefat sayılarıyla ilgili herhangi bir izah etme yapmadı. En son paylaşılan verilere kadar, 6 ile 12 Haziran aralarında, 7 bin 556 kişinin testi ‘fazla ’ çıktı, 20 birey hayatını kaybetti. Ülkede üç doz aşı olan birey sayısı ise 27 milyon 825 bin 430.

VAKALARDA ARTIŞ VAR

TTB İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten, Covid-19 vakalarında keza Avrupa ’da ayrıca de ülkede artış yaşandığına uyarı çekti. Covid-19 vakalarının çoğalma eğiliminde olduğunu gözlemlediklerini dile getiren Ökten, “Sağlık Bakanlığı daha evvelden yaptığı gibi yeniden verileri açıklamıyor” dedi ve ekledi: “Buradan bir şeylerin gizlendiğini tespit edebiliriz. Daha önce de buna aynı bir koşul yaşamıştık. Pandeminin başlangıcı ve ardından rakamlar üzerinde oynama yapmışlardı oysa bundan böyle hiç açıklamıyorlar. Ülkedeki şart ne bilmiyoruz.”

4 ’ÜNCÜ DOZ GEREKİR

TTB İkinci Başkanı, kapalı alanlarda ve toplu nakliye araçlarında maske kullanımının gerekli olması gerektiğini belirtti. Aşılamaya ilişkin de değerlendirmelerde yer alan Ökten, sözlerini şöyle noktaladı: “Dünyada az gelişmiş ülkelerde ve ülkemizde aşılama oranları çok düşük. Aşıların düşük olması, yeni varyantların yayılma olasılığını kuvvetlendirir. Bu aşılama oranlarının hızlı bir şekilde yükseltilmesi gerekiyor. Türkiye ’de 3 ’üncü doz aşıların üzerinden takriben 7 ay geçmiş durumda. Bu kişiler için güz aylarından önce dördüncü bir doz aşı yapılması gerekebilir.”

SERVİSLER AÇILIYOR

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi ’nden Prof. Dr. Ersin Yarış ’a tarafından, günlük vaka sayısının kritik eşik olarak gösterilen binin üzerine çıkması üzüntü verici. bununla birlikte TTB Covid-19 İzleme Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Yarış, Sıhhat Bakanlığı ’nın aktüel verileri en son 12 Haziran ’da açıkladığına uyarı çekerek, “İki haftadır herhangi bir açıklama değil. TTB Pandemi Çalışma Grubu ’nda ağır ağır vaka sayılarının artmaya başladığı konuşuluyor. Daha önce vakaların düşmesiyle Covid-19 servislerini kapatan bazı hastaneler bu servisleri her yerde açmaya başladı. Bunlar kritik ipuçları” diye konuştu.

ÖNLEMSİZ YAŞIYORUZ

“Salgın tekrar başını kaldırdı” diyen Prof. Dr. Yarış, salgının tekrar bölüştürme ihtimalinin yüksek olduğu görüşünde: “En Ince Ayrıntısına Kadar önlemsiz yaşıyoruz. Hastaneler dışında maske zorunluluğu yok, hatta hastanelerde bile tamamiyle dikkat edilmiyor. Salgındaki gidişatı anlamanın en önemli yolu, deneme yapılması ancak şu anda deneme merkezlerinin sayısı azaltıldı. Cümbür Cemaat deneme yaptıramıyor ancak doktorun gerekli gördüğü kişilere Covid-19 testi yapılıyor. Önümüzde baskı ve süresiz bir süreç var. Tamamen kaldırılan tedbirler bitmiş geri getirilmeli, önümüzü görüp, planlı hareket etmeliyiz.”

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum