Ranta para var, hastaneye yok - kars haber

Kullanılmayan havaalanları ve otoyollar için para saçan iktidar, hastane projelerini ise rafa kaldırıldı.

Ranta para var, hastaneye yok - kars haber
09 Mayıs 2022 - 07:37

Kullanılmayan havaalanları ve otoyollar için para saçan iktidar, hastane projelerini ise rafa kaldırıldı. Son altı ayda 10 kente yapılması planlanan hastane projelerinin ihaleleri ‘bütçe yetersizliği ’ gerekçesiyle iptal edildi.

AKTÜEL 09.05.2022 06:26 Ranta para var, hastaneye yok

İsmail ARI

İktidar müsriflik projeleri olarak nitelendirilen, dev nehir bardakları, karpuz şeklindeki heykeller ile mega projelere milyonlarca lira harcıyor. Gezgin garantisi bahşedilen havalimanları, hasta garantisi verilen şehir halkı hastaneleri ve vasıta garantisi bahşedilen otoyollar için de her sene kamunun kasasından milyarlarca lira ödeniyor.
Ekonomideki fena gidişatla birlikte bakanlıkların kasasındaki para da suyunu çekti. İnşaat maliyetleri ise çoğalan döviz kuruyla birlikte özellikle son bir yılda az daha fırladı. Bu hesaplı tablo sebebiyle de Afiyet Bakanlığı ’nın çoğu kentte oluşturacağı hastane projesi “bütçe yetersizliği” mazeret gösterilerek rafa kaldırıldığı ortaya çıktı.


YALNIZCA SON 6 AYDA 10 PROJE İPTAL EDİLDİ

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her fırsatta “Sağlıkta çağ atladık, biz iktidara geldiğimiz vakit ambulans yoktu” gibi gerçeği yansıtmayan ifadelerle övünürken sadece son 6 ayda toplam 10 hastane inşaatı ihalesinin iptal edildiği açıklandı.

Kamu İhale Bülteni ’nde bulunan bilgilere göre, Sağlık Bakanlığı ’na emrindeki Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü göre yapılacağı belirtilmiş Kars, Şırnak, Kültürlü Çine, Manisa Salihli ve Ordu Gölköy devlet hastanelerinin ihaleleri Nisan ayında iptal edildi.

İhaleler, şirketlerin Afiyet Bakanlığı ’nın ayırdığı bütçenin fazla üzerinde teklif verdiği gerekçesiyle iptal edildi. Bu şart ise “Bahşedilen bütün tekliflerin bakanlığı ayırdığı ödeneğin fazla üzerinde olması sebebiyle ihale iptal edildi” ifadeleriyle açıklandı. İptal edilen hastane projelerinin akıbetinin ne olacağı ise bilinmiyor.

BAKANLIK BİRÇOK KENTİ HASTANESİZ BIRAKTI

Sağlık Durumu Bakanlığı ’nın nisan ayında iptal ettiği hastane projelerinin ihaleleri ise şu şekilde:

♦ 26 Nisan ’da Ordu ’nun Gölköy ilçesine yapılacağı ifade edilen 75 yataklı devlet hastanesinin ihalesi, ihaleye teklif veren istekli çıkmadığı gerekçesiyle iptal edildi.

♦ Manisa ’nın Salihli ilçesine yapılacağı açıklanan 400 yataklı devlet hastanesi projesi için düzenlenen ihale de 26 Nisan'da “Verilen tüm tekliflerin bakanlığı ayırdığı ödeneğin çok üstünde olması” gerekçesiyle iptal edildi.

♦ Açık Fikirli ’ın Çin ’e ilçesine yapılması planlanan 75 yataklı devlet hastanesinin ihalesinin de yine tekliflerin değer biçme dışı bırakıldığı ve ayrıca bahşedilen tekliflerin ayrılan ödeneğin üstünde olması nedeniyle 18 Nisan ’da iptal edildiği duyuruldu.

♦ 6 Nisan ’da ise Şırnak ’a yapılacağı açıklanan 500 yataklı devlet hastanesinin ihalesinin de “Bahşedilen tekliflerin bakanlığı ayırdığı ödeneğin çok üstünde olması” gerekçesiyle iptal edildiği belirtildi.

♦ Kars ’a yapılması planlanan 500 yataklı devlet hastanesinin ihalesi ise ikinci defa iptal edildi. Kars Devlet Hastanesi ’nin ilk ihalesi 19 Aralık 2021 tarihinde bütçe yetersiziği sebebiyle iptal edilmişti. Ardındaki Sağlık Bakanlığı Kars Devlet Hastanesi için nisan ayında baştan ihale düzenleyeceği duyurdu. Fakat bu ikinci ihale de 6 Nisan tarihinde tekliflerin değer biçme dışı bırakıldığı ve keza verilen tekliflerin ayrılan ödeneğin üzerinde olması nedeniyle iptal edildi.

DAHA ÖNCE DE BEŞ İHALE İPTAL EDİLMİŞTİ

ÖTE YANDAN Sıhhat Bakanlığı ’nın 2021 yılının son aylarında da Bingöl, İzmir, Maraş, Konya ve Adana ’da yapılacağı açıklanan hastane projelerinin ihalelerini iptal etmişti.

Geçen kasım ve aralık ayında ihaleleri iptal edilen hastane projeleri ise şu şekilde:

♦ Toplam 100 bin 899 metrekare inşaat alanı olması planlanan 500 yataklı Bingöl Devlet Hastanesi ve bin 600 metrekare büyüklüğündeki aşocağı ihalesi 6 Ocak'ta iptal edildi.

♦ Adana ’ya yapılacağı açıklanan 25 bin metrekarelik 100 yataklı Yüreğir Devlet Hastanesi ’nin ihalesi ise 29 Aralık 2021 ’de iptal oldu.

♦ İzmir ’in Selçuk İlçesindeki 50 yataklı Selçuk Devlet Hastanesi ’nin ikmal inşaatı ihalesinin 11 Kasım 2021 ’de iptal edildiği açıklandı.

♦ Maraş ’ın Afşin ilçesine yapılması planlanan 44 bin metrekare büyüklüğündeki ve 150 yataklı devlet hastanesinin ihalesi 10 Kasım 2021 ’de iptal edildi.

♦ Konya ’daki Akşehir Devlet Hastanesi ’nin 18 bin metrekare büyüklüğündeki 150 yataklı ek bina inşaatı ihalesinin de 10 Kasım 2021 ’de iptal edildiği duyuruldu.

***

Hastane projesi rafa kaldırılan kentler:

♦ Şırnak
♦ Okumuş
♦ Manisa
♦ Kars
♦ Ordu
♦ Bingöl
♦ İzmir
♦ Maraş
♦ Konya
♦ Adana

***

Mektep ihaleleri de iptal edilmişti

Valilikler, birçok kentte okul ihalelerini de bütçe yetersizliğini bahane göstererek iptal etmişti. Mart ayında İzmir, Manisa, Kütahya ve Afyonkarahisar ’da mektep üretim ihaleleri iptal edildi. İptallere bahane olarak ‘okul yapımları için ayrılan ödeneğin yetersiz kalması ’ gösterildi. İstanbul ’da ise 64 ’ü aralık ayı içerisinde edinmek üzere geçen yılın son 6 ayında 72 okul inşaatı ihalesi Valilik tarafından iptal oldu. Yurt genelinde ise 2021 yılında inşaatından vazgeçilen okul sayısı 90 ’ı buldu.

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum