Ramazan öncesi kırmızı ete zam! Şimdi 15 TL, bayrama kadar ise... - kars haber

Kırmızı et fiyatına geçtiğimiz gün yapılan yüzde 48 ’lik zammın peşinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ramazana değin ucuz etin vatandaşla buluşması için açıklamalar vermişti.

Ramazan öncesi kırmızı ete zam! Şimdi 15 TL, bayrama kadar ise... - kars haber
31 Mart 2022 - 10:06

Kırmızı et fiyatına geçtiğimiz gün yapılan yüzde 48 ’lik zammın peşinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ramazana değin ucuz etin vatandaşla buluşması için açıklamalar vermişti. 27.11.2021 tarihinde, toptancının dana karkası perakende esnafına kilosu 49 liraya verirken, 29.12.2021 de 61 liraya çıktı. Ocak ile Mart 2022 arasında et fiyatları toptanda yüzde 20-25 oranındaki artışla 80-85 lira bandına geldi. Ama zamla dana karkasın kilosu 90 liraya ulaşırken, 31 Mart itibariyle yeni fiyatlar geçerli olacak. Perakendedeki mevcut fiyatların üzerine 10-15 lira civarı zam olarak yansıyacak.

iStock-625773966

“BAYRAMA DEĞIN 5-6 LİRA DAHA ZAM GELECEK”

Dünya Gazetesi ’nde bulunan haberde, kesintisiz çoğalan fiyatlardan nedeniyle kasapların yanı sıra et kesimcisi ve dağıtıcısı olan tüccarda dertli. Girdi maliyetlerinin yükselmeye devam etmesi karşısında fiyatların artmaya devam edeceğinin altını çizen tüccar Erkan Diler, “Bayrama kadar kırmızı ete, 5-6 lira daha zam gelecek gibi gözüküyor. Arz ve talep dengesi piyasa şartlarını belirliyor. Ocak ve Mart 2022 arası perakendede olduğu gibi, toptanda da yüzde 10-15 civarında satışlar düştü. Toplu alım yapan yemek yemek haneler, cateringler ve restoranlar gibi yerler etleri daha çok alıyor ve piyasayı onlar kurtarıyor. Hayvan varlığında sıkıntı değil ama dana yerine maalesef ancak süt veren damızlık inekler kesiliyor. Gerçekte inek kesimi yasak ama bir şekilde yolu bulunuyor. Buda bizleri üzüyor. Böyle giderse, 6 ay içinde et krizi kapıda çağrıda bulunmak” açıklamasında bulundu.

iStock-1204388404

“KISIR DÖNGÜ İÇERİSİNE GİRDİK”

Her sene ramazan öncesinde fiyat artışlarının olduğunu lakin haftasında da normale döndüğünü söyleyen, Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, “Her üründe olduğu gibi etinde fiyatı yükseliyor. Her yıl ramazan ayında kasaplar olarak elimizden gelen fedakârlığı yapıyoruz. Vatandaşın satın alma gücüde bizim oluşturduğumuz bir politika olmadığı gibi, fiyat artırımı da elimizde olan bir şey değil. Tip kasaba geliyor, kıyma ne değin diyor ve gidiyor. Çağrıda Bulunmak ki burada bir rahatsızlık var. Bundan Böyle zamlar kabak tadı vermeye başladı. Bir kısır döngü içerisine girdik” biçiminde konuştu.

ETE GELEN 1 LİRA ZAM DANA FİYATINI 500 LİRA ARTTIRIYOR

Türkiye ’de dana karkas etinin 85-90 lira arasında olma nedenlerinden birinin de, ete gelen 1 lira zammın Kars ’ta ama dananın fiyatını 500 lira daha artırdığına uyarı çeken Yalçındağ,” Bundan kimsenin haberi değil. 85 liraya karkas eti aldığımızda kıyma 105-110 liraya geliyor ve para kazanmıyoruz. Bu 90 liraya çıktığında 130-140 lira olacak. Karkasta maliyetinin yüzde 50 si değin masraf yükü var. Yüzde 20 kemik, yüzde 20 işletme maliyetleri, yüzde 10 da firesi ve ambalaj maliyeti gibi. Fazla şükür ancak KDV yüzde 1 e indirildi. Buda olmasa yandık. Cümbür Cemaat dükkâna kilidi vurup, geçer giderdi” açıklamasında bulundu.


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum