'Quad' zirvesi sonrası dikkat çeken hamle! Kuzey Kore'den yeni füze denemesi haberi

Güney Kore, Kuzey Kore'nin yeni bir füze denemesinde bulunduğunu açıkladı.

'Quad' zirvesi sonrası dikkat çeken hamle! Kuzey Kore'den yeni füze denemesi haberi
25 Mayıs 2022 - 08:56

Güney Kore, Kuzey Kore'nin yeni bir füze denemesinde bulunduğunu açıkladı. Biri kıtalararası almak üzere 3 balistik füze denemesinin Dörtlü Güvenlik Diyaloğu 'Quad' zirvesinin akabinde gerçekleşmesi ise uyarı çekti.

thumbs_b_c_d1e6749c9c45079f86a75579528a62a3

PEŞ PEŞE ATEŞLENDİLER

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığına tarafından, Pyongyang'ın Sunan bölgesinden yerel saatle 06.00'da 1 kıtalararası, 06.37 ve 06.42'de 2 balistik füze fırlatıldı.

İlk füze 550 kilometre irtifada 300 kilometre, ikinci füze ise 50 kilometre irtifada 750 kilometre seyrederek, ülkenin doğu kıyılarına düştü.

Üçüncü füzenin ise 20 kilometre irtifaya ulaşıp radardan kaybolduğu kaydedildi.

Japonya Savunma Bakanı Kişi Nobuo, füzelerin, Japon ulusal münhasır ekonomik bölgesi dışına düştüğünü bildirdi.

"BARIŞ VE GÜVENLİĞİ TEHDİT EDİYOR"

Bakan Kişi, "Füze denemeleri dahil Kuzey Kore'nin faaliyetlerinin Japonya ve milletlerarası toplumun barışma ve güvenliğini korkutma ettiğini" söyledi.

ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri (INDOPACOM) ise denemeye ilişkin yaptığı açıklamada, denemeleri "(Kuzey Kore'nin) yasa dışı silah programının istikrarsızlaştırıcı etkileri" olarak niteledi.

TEST DÖRTLÜ ZİRVE SONRASI GERÇEKLEŞTİ

Denemelerin, Tokyo'nun konut sahipliğinde Japonya, ABD, Avustralya ve Hindistan liderlerinin katıldığı Dörtlü Güvenlik Diyaloğu "Quad" zirvesinin akabinde gerçekleşmesi uyarı çekti.

Son denemeyle birlikte, Kuzey Kore 2022 başından bu yana 16. kere füze denemesi yapmış oldu.

Kaynak: AA

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum