"Putin Uzun Bir Savaşa Hazırlanıyor" - kars haber

Senato'daki bir oturumda konuşan ABD Milli İstihbarat Direktörü Avril Haines, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ’in Ukrayna ’da uzun bir savaşa hazırlandığına ve Rusya ’nın Donbas ’ta mümkün bir zaferinin savaşı sona erdirmeyeceğine inandıklarını söyledi.

"Putin Uzun Bir Savaşa Hazırlanıyor" - kars haber
11 Mayıs 2022 - 00:05

Senato'daki bir oturumda konuşan ABD Milli İstihbarat Direktörü Avril Haines, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ’in Ukrayna ’da uzun bir savaşa hazırlandığına ve Rusya ’nın Donbas ’ta mümkün bir zaferinin savaşı sona erdirmeyeceğine inandıklarını söyledi.

Savunma İstihbarat Dairesi Direktörü Korgeneral Scott Berrier de savaşı hemen ne Ruslar ’ın ne de Ukraynalılar ’ın kazandığını belirterek, yaşanan durumu “çıkmaz” olarak niteledi.

Haines ve Berrier, Senato İstihbarat Komisyonu ’nda ABD ’ye karşı dünya genelindeki tehditler konulu oturumda açıklama verdi ve senatörlerin sorularını yanıtladı.

Her iki istihbarat lideri de Ukrayna ’daki savaşın kısa sürede sonlanmasını beklemedikleri biçiminde talimatlar yaptı.

“Önümüzdeki aylarda çatışmalar tırmanabilir”

Haines, Rusya ’nın askeri operasyonlarını bitmiş animasyon çabası içine girecek olmasından dolayı gelecek bir iki ayda Ukrayna ’da manâlı boyutta çatışmaların yaşanacağı öngörüsünde bulundu.

Rusya Donbas ’ı ele geçirse bile bunun savaşı bitirmeyeceğini ve Kiev ’deki başarısız hamleden sonra Donbas ’a odaklanmanın yalnızca “geçici bir değişim” olduğunu ifade eden Haines, “Cumhurbaşkanı Putin ’in Ukrayna ’da uzun bir savaşa hazırlandığı ve bu savaşta Donbas ’ın ötesine geçen hedeflere varmak niyetinde olduğu değerlendirmesindeyiz” diye konuştu.

“Rusya güneyde kara köprüsü meydana getirmek istiyor”

Haines, Putin ’in Kırım ile Donbas bölgesi arasında bir kara köprüsü oluşturmak ve bu bağlantıyı Moldova ’nınTransdinyester bölgesine de gelişmek istediği yönünde işaretler bulunduğunu dile getirdi. aynı zamanda Haines, Rusya ’nın daha fazla sayıda askeri seferber etmeden, bunu yapabilecek güçte olmadığını ifade etti.

Haines, Rusya ’nın Ukrayna ’yı işgalinin jeopolitik düzende şok etkisi yarattığını, bununla birlikte Ukraynalılar ’ın Moskova ’nın beklediğinden daha büyük bir direniş sergilediğini ve Rusya ’ya beklediği gibi süratli bir zafer şansı tanımadığını söyledi.

“Putin daha sert yöntemlere başvurabilir”

Putin ’in ABD ve Avrupa Birliği ’nin Ukrayna ’ya destek konusundaki kararlılığının vakit içinde zayıflayacağı inancında olduğunu bildiren Haines, savaş uzadıkça gelişmelerin önümüzdeki aylarda nasıl bir seyir göstereceği konusunda kaygılar bulunduğunu belirtti.

Haines, “Putin ’in amaçlarıyla Rusya ’nın sahip olduğu konvansiyonel askeri kabiliyetleri aralarında uyumsuzluk olduğu gerçekliğiyle yüz yüze kaldığını da düşündüğümüzde, bu çağırmak oluyor oysa önümüzdeki birkaç ayda daha öngörülmesi şiddet ve potansiyel bakımdan gerilimin daha tırmanabileceği bir yola içten ilerliyor olabiliriz” dedi.

Haines, “Şu anki gidişat, Cumhurbaşkanı Putin ’in sıkıyönetim uygulama, sanayi üretimini her tarafta düzenleme ve hedeflerini başarmak için gereken kaynakları yaratmak için gerilimi tırmandırıcı askeri seçeneklere dahil daha sert yöntemlere yönelmesi ihtimalini arttırıyor” ifadesini kullandı.

Rusya nükleer tabanca kullanır mı?

Haines bir soru üzerine Putin ’in sadece, Rusya ’ya karşı varoluşsal bir korkutma sezmesi durumunda nükleer silaha başvurabileceğini kaydetti. Her iki istihbarat lideri de yakın zamanda taktiksel nükleer tabanca kullanmasını öngörmediklerini söylerken, Putin ’in nükleer kuvvet kullanmadan önce gerilimi tırmandırmak için başvurabileceği öteki yöntemler olduğuna uyarı çekti.

Savunma İstihbarat Dairesi Başkanı Korgeneral Berrier de Ukrayna ’daki savaşın bir çıkmazda olduğunu söyledi.

“Savaşı şu anda Ruslar da Ukraynalılar da kazanmıyor”

Berrier, “Ruslar kazanmıyor, Ukraynalılar da kazanmıyor, dolayısıyla apaçık bir miktar çıkmaz var” ifadesini kullandı.

Scott Berrier bir soruyu yanıtlarken, şimdiye kadar 8 ila 10 Rus generalin savaşta öldürüldüğü bilgisini verdi.

bununla beraber, Moskova ’nın “resmen savaş ilan etmesi ve genel bir askeri seferberlik duyuru etmesi” durumunda bu durumun değişebileceğini gösteren Berrier, Rusya ’nın bunu yaptığı takdirde binlerce askerin daha savaşa katılacağını, bu askerlerin eğitim ve yetenek bakımından eksikleri bulunsa da insan gücü ve fazla daha büyük miktarda mühimmat sağlayacaklarını kaydetti.

Berrier, motivasyon bakımından derhal Ukraynalılar ’ın Rus güçlerine kadar daha enerjik bir durumda olduğunu belirtti.

“Çin Ukrayna ’da olanları dikkatle izliyor”

Oturumda Çin ’in Tayvan konusunda atabileceği mümkün adımlar da gündeme geldi. Çin ’in Ukrayna ’daki savaşta olup bitenleri dikkatle izlediğini bildiren Amerikalı istihbarat liderleri, Rusya-Ukrayna savaşının şu an itibariyle Çin ’in Tayvan konusundaki planlarını hızlandıracağını varsayım etmediklerini söyledi.

Haines, Çin ’in, ABD ve Avrupa ’nın Ukrayna ’ya destekte nasıl biraraya geldiğini görmekten şaşırdığını ve bunun Pekin ’in Tayvan üstünde muhtemel askeri işlem konusundaki hesaplarını etkileyebileceğini kaydetti.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines, Çin ’in Tayvan ’ı askeri bir eyleme başvurmadan almayı tercih edeceğini; ancak olası bir ABD müdahalesinde bile ordusunun üstün gelebilecek kabiliyette olmasını karşılamak için yoğun bir uğraş sergilediğini söyledi.

Berrier de Pekin ’in, Tayvan ’a ilişkin hedeflerini başarıya ulaşmak için orduyu kullanmayı birincil seçenek olarak düşünmediğini kaydederek, “Çin Ahali Cumhuriyeti ’nin bunu zorlama aracılığıyla yapmayı seçim etmeyeceğine inanıyorum. Bence süre içerisinde bunun barışçı bir şekilde olmasını tercih edeceklerdir” ifadesini kullandı.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum