PÜİS'ten asgari ücret ücret açıklaması: 'Artış bayilere yansıtılmasın' haberi

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası en az ücrette yükselme tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

PÜİS'ten asgari ücret ücret açıklaması: 'Artış bayilere yansıtılmasın' haberi
28 Haziran 2022 - 19:03

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası en az ücrette yükselme tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. PÜİS kâr marjının en düşük yüzde 15 seviyesine yükseltilmeden en düşük ücrete yapılacak artışın akaryakıt bayilerine yansıtılmamasını ve oluşacak farkın devlet göre desteklenmesi talebini Egzersiz ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e iletti. Aynı yazı Minimum Ödenti Saptama Komisyonu üyesi olan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç ’a da gönderildi.

PÜİS ’in konuya ilişkin istek yazısı şöyle denildi:

“Bilindiği gibi son günlerde minimum aidat zammına ilişkin kamuoyunda değişik tartışmalar yer almaktadır.

150 bin kişiye istihdam sağlayan akaryakıt bayilerinin, mevcut kar marjıyla en az ücrete yapılacak yeni bir artışı kaldırabilmeleri muhtemel değildir.

Çünkü mazot bayilerinin kar marjı yüzdesel yok, sabit bir rakamdan oluşmaktadır. Dolayısıyla mazot fiyatları düşse de, artsa da sattıkları her litre yakıttan elde ettikleri kar değişmemektedir. Kaldı ama mazot fiyatları da bayiler kadar belirlenmemektedir.

Bugün itibariyle dağıtımcı ve bayi için belirlenen entegre kar marjının yüzdesel karşılığı brüt yüzde 5.8 ’dir. Bu entegre kar marjı, mevzuatla belirlenen şekliyle dağıtıcıyla bayi aralarında yüzde 50, yüzde 50 olarak paylaşıldığında bayilerin bugünkü kar marjı brüt yüzde 2.9 ’dur.

Akaryakıt bayileri brüt yüzde 2.9 kar marjı ile enerji ihtiyacını mı, personel maaşını mı, sırtına yüklenen sorumluluk sahibi müdür, güvenli olmayan madde güvenlik danışmanı, meslek güvenliği uzmanının maaşını mı, tüketicilerin kredi kartı ile aldıkları yakıtın komite yükünü mü, fahiş akaryakıt fiyatları sebebiyle anapara artışına gitmek zorunda kaldığı için çektikleri kredilerin faizini mi, emlak vergisini, duyuru ve reklam vergisini mi ödeyecek? İşletme giderlerini mi, taşıma ücretlerini mi karşılayacak? Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, TSE ve EPDK ’nın mevzuatıyla getirilen zorunlulukları mı, teminat mektubu yükümlülüğünü mü yerine getirecek?

Bayilerin bu dek cüzi bir kar marjıyla bu kadar ağır maliyetleri kaldırması olası yok.

bu nedenle, maliyetlerimizdeki yüksek artışlar ve bayilerin üzerindeki ilave maliyetler göz önüne alınarak kar marjımız en az yüzde 15 seviyesine yükseltilmeden en az ücrete yapılacak yükselme, mazot bayilerine yansıtılmamalı, oluşacak ayrım devlet kadar desteklenmelidir. Aksi takdirde zaten fazla zorlama koşullarda ayakta durmaya çalışan 13 bin akaryakıt bayisi değil olacak ve istasyonlarda çalışan yüzbinlerce kişi işsiz kalacaktır. Durumu gereği için bilgilerinize talep ederiz.”

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum