Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu: İleriki yıllarda Karadenizliler biraz daha esmer olacak haberi

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu: İleriki yıllarda Karadenizliler biraz daha esmer olacak haberi
20 Mayıs 2022 - 19:39

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, "İleri fakat yıllarda hava sıcaklığı arttıkça dışarıdaki havayı akciğere ayarlamak, uyarlamak için lazım olan burun Karadeniz ’de küçülmek zorunda kalacak. Yani bugün Afrika ’ya gittikçe burnun ne değin küçüldüğünü görürsünüz kuzeye içten giderseniz burunlar büyür. Karadenizliler azıcık daha esmer olacak daha kısa burunlu daha yakışıklı olacaklar” diye konuştu.

AKTÜEL 20.05.2022 18:34 Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu: İleriki yıllarda Karadenizliler biraz daha esmer olacak

“Tarihi Kültür ve Sanatıyla Trabzon” sempozyumunda “Küresel İklim değişikliği Trabzon“ konusu üzerinde konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, iklim değişikliğinin en fazla bin 500 metre ve üzerini etkilediğini belirterek bunun da kış turizmini negatif etkileyerek kar yağışında büyük problem oluşturduğunu söyledi.

Kadıoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Karadeniz ’deki su sıcaklığının ançuez bakımından önemine dikkat çekerek “Karadeniz ’deki su sıcaklığının artması ançuez bakımından çok manâlı. El Nino olayı Peru kıyılarında Karadeniz ’deki hamsinin de fiyatını etkiliyor; dünyayı da peşine düşüp takip etmemiz gerekiyor” dedi.

İHA'nın haberine kadar Kadıoğlu konuşmasında, deniz suyu sıcaklığının artmasıyla deniz suyunun 60 santimetre ile iki metre aralarında yükselmesi beklendiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Konu adı ne kadar küreselse de bunun içinde Karadeniz, Trabzon ’da var. Karadeniz ’de anlaşılması gereken bir husus, iklim değişikliği ileride bizi nasıl etkileyecek çoktan neler yerine getirmek lüzumlu neleri yapmamak lüzumlu şeklinde. Karadeniz ’de, Trabzon ’da elde etmek üzere yağışlarda bilhassa kışın yüzde 10 bir artma bekleniyor. Lakin bunun yanı sıra bir sıcaklık artışı var; bu da buharlaşmayı artırıyor ve ileride 2040 ’lara içten bilhassa yazın ortasında buharlaşmanın yağıştan daha fazla olacağını yani birincil kere mısırın sap yapmaya başladığı yedinci ayda sulamaya ihtiyacı olacak. Bu iklim değişikliği en çok bin 500 metre ve üzerini etkiliyor en fazla da kış turizmini vuruyor. Kar yağışında büyük problem. Bin 500 metre ve üstünde lakin duman olmayan Karadeniz yaylaları bilhassa fazla öne çıkıyor bu kış turizmi bakımından ileride. Burada en büyük can sıkıntısı Karadeniz ’in kendisi olacak. Çünkü deniz suyu sıcaklığı arttıkça su ısındıkça genleşiyor ve deniz suyu 60 santim ile iki metre aralarında bir çoğaltma bekleniyor. Bu da kıyılarda büyük bir erozyon, kıyılara yapılan tesislerde büyük bir yıkım yapma ihtimali var. Su seviyesi yükseldiği vakit denize akan derelerde yüksek su ile karşılaştığı süre geriye doğru şişecek bu yüzden de nehir yataklarına mesken kıyılar ileride Trabzon için sıkıntı olabilir. Biz bunu çoktan önlemini alarak kıyılardan geri çekilmeyi politika edinmemiz gerekli. Bunun yanı sıra Karadeniz ’deki su sıcaklığının artması ançuez bakımından fazla önemli. bununla birlikte dünyadaki El Nino olayı Peru kıyılarında Karadeniz ’deki hamsinin de fiyatını etkiliyor, dünyayı da takip etmemiz gerekiyor. bununla birlikte yağış rejiminde değişiklik oluyor yağış miktarı artsa bile yağışın nasıl yağdığı önemli. Şiddetli seri yağdığı süre şehir selleri ve dere selleri birlikte olma ihtimali var. O yüzden Trabzon ’un sünger kent olma hedefi koyması gerekli kendine. Su geçirimsi yüzeylerde muhtemel ölçüde azaltıp daha çok mazgal, drenaj sistemiyle şehirlerdeki suyun tahliyesi konusu ağırlık kazanacak ileride. Trabzon ’un iklim değişikliğiyle beraber bir takım şanslar doğuyor. Bilhassa Akdeniz Bölgesi'nde yazın ortası fazla sıcak olacağı için yazın ortasındaki turizm kuzeye doğru kayacak. Akdeniz ’de baharlarda ortası kuzeyde yani Türkiye ’nin en kuzeyi olan serin yerlerde. O yüzden yazın ortasında Karadeniz ’deki doğa tabanı kültür turizminde büyük artma bekleniyor gelecek yıllarda ast ki doğayı korursak. Çünkü turizmin çiğ maddesi doğadır.”

"KARADENİZLİLERİN BURNU KISALACAK"

İleriki yıllarda hava sıcaklığının artmasıyla Karadenizliler de burun küçülmesi olacağını kaydeden Kadıoğlu, “İleriki yıllarda hava sıcaklığı arttıkça dışarıdaki havayı akciğere düzenlemek, uyarlamak için gerekli olan burun Karadeniz ’de küçülmek zorunda kalacak. Yani bugün Afrika ’ya gittikçe burnun ne değin küçüldüğünü görürsünüz kuzeye dürüst giderseniz burunlar büyür. Karadenizliler azıcık daha esmer olacak daha kısa burunlu daha yakışıklı olacaklar” diye konuştu.

Afetlerin insan kaynaklı olabileceğine uyarı çeken Kadıoğlu, "Fazla yağış veya toprak kayması insan yapımı bir şeyle karşılaşmasa afete dönüşmez. Bunların afete dönüşmesi yine insan kaynaklı. Devlet genelde yolu derenin kıyında yapıyor derenin yarısını, dolduruyor kenarlardan da alıyor yolu derenin içinde yaptığı için yurttaş ta gidip evini yol baştan başa yapıyor gibi bir koşul var. Karadeniz ’de Trabzon ’da ikâmetgâh yerlerinde vaktiyle yaşlılar gençlere yer gösterirlerdi burada heyelan olmaz, buradan taş düşmez, burada sel olmaz diye. acilen o kadar bir gelenekte kalmadı devlette heyelan bölgelerinin yerleşime yerinde yerleri belirleyip köy köy semt semt vatandaşa söylemiş de yok bunlar bilinmiyor. Kullanılan malzeme ağır önceden binaların altı ahırdı üzeri ahşaptı. Derhal binalar daha ağır, yamaçlarda bu beş altı kat yaptığınız zaman yamaçlar bunları taşıyamıyor. Karadeniz ’de bilhassa Samsun civarında direkler üstüne bina yapılırdı. Sel yataklarında sel suları alttan geçerdi insanlara bir şey olmazdı. Bu değişiklik Karadeniz ’de de su basmaz seviyeleri binaların akarsu yataklarına yapıldığı süre bilinirdi yüksek yapılırdı. Şu Anda bütün bunlar terk edildi. Yani geleneksel yapılaşma geleneksel kültür unutuldu o yüzden daha fazla bu cins afetlere maruz kalıyoruz. Yoksa Karadeniz ’de hep seller olmuştur her zaman heyelanlar olmuştur lakin millet bunlardan uzaktan durduğu için bunlar afet olmuyordu” diye konuştu.

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum