Piyasaların gözü Fed toplantı tutanaklarında haberi

Küresel çapta yükselen enflasyon ve faiz ortamında büyümenin hasar göreceğine dair korkular, sermaye payı piyasalarında satışlarının derinleşmesine neden oluyor.

Piyasaların gözü Fed toplantı tutanaklarında haberi
25 Mayıs 2022 - 11:20

Küresel çapta yükselen enflasyon ve faiz ortamında büyümenin hasar göreceğine dair korkular, sermaye payı piyasalarında satışlarının derinleşmesine neden oluyor. Yükselen maliyetler nedeniyle alıcı alım gücü ve şirket karlılıklarının azaldığına sinyâl eden veriler de yatırımcıların bu endişelerini tetikleyerek tehlike iştahının düşük kalmasını sağlıyor.

Para politikalarına karşın yönlendirmelerin yük taşıdığı bu süreçte, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, yeni herif koronavirüs (Kovid-19) salgınının belirsiz etkileri, Ukrayna'daki savaş ve devamlı talep kısıtlamalarına işaret ederek, Fed'in sıkılaşma politikasında tedbirli davranması gerektiğini vurguladı.

Makroekonomik data tarafında ise dün ABD'de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), mayısta 57,5 ile 3 ayın en az seviyesini gördü. Ülkede yeni konut satışları, konut fiyatları ve kredi faiz oranlarındaki artışın etkisiyle nisanda aylık yüzde 16,6 azaldı ve 591 binle Nisan 2020'den bu yandan en az seviyeye geriledi.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında karışık bir seyir izlenirken, teknoloji şirketlerinde sert düşüş yaşandı. Dow Jones endeksi yüzde 0,15 yükselirken, S&P 500 endeksi yüzde 0,81 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,35 geriledi. Nasdaq'daki düşüşte; sosyal medya şirketi Snap'in makroekonomik ortamın beklenenden daha fazla ve çabuk kötüleşmesini gerekçe göstererek ikinci çeyreğe karşın kazanç hedeflerini karşılayamayacağı konusunda yatırımcıları uyarması etkin oldu. Bu gelişme sonrası Snap'in hisseleri yüzde 43'ün, Meta'nın hisseleri yüzde 7'nin ve Pinterest'in hisseleri yüzde 23'ün üzerinde, Alphabet'in hisseleri de yüzde 5'e yakın düşüş kaydetti. Son dönemde aşağıda yönü olan hareketi hızlanan dolar endeksi, 101,6 ile takriben bir ayın en az seviyesini görürken, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 2,86 seviyelerinden yüzde 2,72'ye dek geriledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, dün yaptığı açıklamada, şimdi Avro Bölgesi için resesyon öngörmediklerini belirterek, "Üçüncü çeyrek sonunda Avro Bölgesi'nin olumsuz faiz ortamından çıkmasını bekliyoruz." dedi. Bu açıklamasıyla temmuz ve eylülde faiz artırımı mesajını koruyan Lagarde'ın peşinde, ECB üyelerinden Robert Holzmann da temmuzda 50 baz puanlık bir faiz artırımının yerinde olacağını söyledi.

Para politikalarına yönelik bahşedilen şahin mesajlar ve Avro Bölgesi genelinde beklentiler doğrultusunda açıklanan imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI verilerinin gerisinde güne yükselişle başlayan Avrupa borsalarında, ABD pay piyasalarında bozulan havanın etkisiyle kapanışa yakın düşüşe geçti. İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,39, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,8 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,66 layık kaybetti. Avro/dolar paritesi de 1,0750 ile bir ayın en yüksek seviyesini fark etti.

Asya genelinde, Çin'de sürekli salgın aleyhinde yetkililerin bankalardan daha fazla kredi vermesini istediği haberleri basına yansırken, Japonya'da da hükümetin hesaplı görünüme ilişkin "toparlanma belirtileri gösteriyor" değerlendirmesini koruması dikkati çekti. Japonya Başbakanı Kişida Fumio, yaptığı açıklamada kur istikrarının önemine işaret ederek, fazla sert hareketlerin istenmediğini, Japonya Merkez Bankası'nın enflasyon hedefine kararlı bir şekilde ulaşmasını beklediğini söyledi. Bu gelişmelerle Asya borsalarında kapanışa yakın karışık bir seyir izlenirken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,8 ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,1 yükseldi, Japonya'da Nikkei 225 endeksi ise yüzde 0,2 bedel kaybetti.

YURT İÇİ PİYASALARINDA SON KOŞUL

Yurt içinde dün satıcılı bir seyir izlenen Borsa İstanbul'da, BIST 100 endeksi günü yüzde 0,25 bedel kaybıyla 2.375,00 puandan tamamladı. Dolar/TL, dün önceki kapanış seviyesine tarafından yüzde 1 artışla 16,0964'ten kapanmasının arkasında bugün bankalararası piyasanın açılışında 16,1680'den işlem görüyor.

Analistler, enflasyon, çoğaltma ve daha fazla sıkılaşma odaklı endişelerin gündemdeki yerini koruduğunu belirterek, dünya borsalarında oynaklığın devam ettiğini söyledi.

Bugün Davos Zirvesi'nden gelecek haber akışının yanı sıra Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) toplantı tutanaklarının takip edileceğini aktaran analistler, ayrıca merkez bankası yetkililerinin açıklamalarının da yatırımcıların odağında olacağını bildirdi.

Analistler, bugün veri gündeminde Almanya'da yükselme ve ABD'de dayanıklı mal siparişlerinin öne çıktığını açıklama ederek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.350 puanın yardım, 2.420 ve 2.470 seviyelerinin dayanıklılık konumunda bulunduğunu kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

09.00 Almanya, 1. çeyrek GSYH

15.30 ABD, nisan ayı dayanıklı mal siparişleri

21.00 ABD, FOMC buluşma tutanakları

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum