Özel okullar artık çok 'özel ' haberi

Özel okullar yüzde 36 zam kotasına rağmen servis, yemek yemek ve kırtasiye ücretlerine yanına varılmaz pahada artışlar yapıyor.

Özel okullar artık çok 'özel ' haberi
28 Haziran 2022 - 08:28

Özel okullar yüzde 36 zam kotasına rağmen servis, yemek yemek ve kırtasiye ücretlerine yanına varılmaz pahada artışlar yapıyor. Bunun yanı sıra anaokulları deha 100 bin TL ’yi buluyor. Tescil yenileyenlerin sayısında ücretler sebebiyle düşüş yaşanırken veliler birçok sorundan davacı. Hemen Hemen bir ticari sektöre dönüşen özel okullar kaos içinde.

AKTÜEL 28.06.2022 06:30 Özel okullar artık çok ‘özel ’ Fotoğraf: Depophotos

Mustafa KÖMÜŞ

Özel okullar yeni evraklar için Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarını bekliyor. Bunun yanında yıl içinde tescil yenilemelerini gerçekleştirdiler. Lakin geçmiş yıllara nazaran kayıt yenileyenlerin sayısında önemli düşüşler var. Devlet verdiği teşviklerle yeni özel okulların açılmasını sağladı. Velilere de benzer şekilde verdiği teşviklerle kayıtlar yaptırdı. Fakat pandeminin araya girmesi ve ülkede yaşanan hesaplı krizin yanı sıra devletin de bu teşviki kesmesi nedeniyle bir ticari sektöre dönüştürülen özel okullar ve öğrenciler az daha apaçık bırakıldı. Pek ama bazı özel okullar kapatılırken bir kısmı da öğrencisiyle birlikte satışa çıkarıldı.

OKULLAR SATILIYOR

Bir özel okul ilanında şu ifadeler yer alıyor: “Kurum binası çocuk yuvası, ilkokul ortaokul ve liseden oluşmaktadır. Kurumda 32 derslik, laboratuvar, müzik ve görsel sanatlar dersliği, bilişim teknolojileri dersliği, kütüphane, konferans salonları, beden eğitimi ve spor salonu, yemekhane ve kantin, yüzme havuzu bulunmaktadır. Kurum binası kreş, ilkokul ortaokul ve liseden oluşmaktadır.”

Yine ilan.gov.tr ’de ise icradan satılık okullar bulunuyor. Mesela Manisa Salihli ’de icrada açık artırma ilanına çıkılan bir özel okulla ilgili şu bilgiler veriliyor: Dört katlı betonarme okul binası ve arsası vasıflı taşınmazdır. Bodrum Katında sınıflar bulunmaktadır. Zemin katında geniş bir bölge, odalar ve buluşma salonu bulunmaktadır. 1. ve 2. Katta da sınıflar ve odalar bulunmaktadır. Bütün mahallerin zemin döşemesi seramik kaplıdır.”

AZALMA VERİYE YANSIDI

MEB ’in son yayımlanan istatistiklerine kadar özel okullarda okuyan öğrenci sayısı 150 bine yakın azaldı. 2019-2020 ’de 1 milyon 468 bin olan özel okul öğrencisi sayısı 2020-2021 ’de 1 milyon 310 bine düştü.

Özel okullara bunun yanı sıra yüzde 36 zam kotası konulmasına karşın ücretler önemli şekilde arttı, hatta bazı anaokullarında bile 100 bin TL ’yi buldu. Bir De bu ücrete yemek, kitap ve kırtasiye fiyatları dahil değil.

ozel-okullar-artik-cok-ozel-1034206-1.

SERVİS İÇİN FARK İSTEDİLER

Özel Mektep Velileri Platformu Sözcüsü Özgür Özkan ücretleri şöyle değerlendirdi: “Mektep ücretlerine sınırlama getirildi oysa yemek, servis ücretleri gibi okul içi harcamalarda hiçbir sınırlama yok. Yüzde 100 ’den daha fazla zam yapan okullar var. Veliler belli bir fiyat üzerinden çocuklarını okula kaydettiriyor ancak yemek yemek, kırtasiye gibi şeylerde hiçbir tavan fiyat olmadığı için fazla fahiş artışlar yapabiliyorlar. Öyle de yaptılar. Servis için sene içerisinde velilerden 2-3 kez ayrim istediler. Yakıt fiyatları artıyor fakat birçok veli, UKOME ’nin açıkladığı tavan fiyatların zaten minimum iki katını ödüyor. Sözleşmede yazan bir fiyat bu, ondan da fark alma hakları değil. Veliler kavrama gösterdiği için bunları ödedi. Fakat bunun dışında yemek gibi tescil ücretlerine ilave olarak ödenecek şeyler fazla fahiş zamlandı. Mesela kızımın okulunda geçtiğimiz yıl 7 bin 500 lira yemek ücreti aldılar, bu yıl 12 bin 500 lira istiyorlar. Bu ek ücretler MEB Yönetmeliği ’ne kadar velinin isteğine bağlıdır. Fakat özel okullar bunu dayatıyor, ’Yemek Yemek ücretini vermezsen kaydını yapmam ’ diyor. Kızımın okulunda yemek yemek ücreti ödemeden kayıt gerçekleştirmek istediğim için kayıt almadılar, MEB ’e şikâyet ettim, soruşturma başlatıldı, hala yanıt bekliyorum. Burada MEB ’in teftiş yapmayarak göz yumduğu bir şart olduğu için veliler bu yanına varılmaz pahada artışlı ilave hizmetleri ödemek zorunda kalıyorlar. Okulla yüzgöz olmamak için, çocuğuna mobbing uygulanmasın diye bir şekilde fahiş fiyatlarda ilave hizmet ücretlerini ödüyoruz.”

ozel-okullar-artik-cok-ozel-1034207-1.

Özkan zamlar sebebiyle özel okullardan devlet okullarına geçişlerin yaşandığını şu şekilde aktardı: “Çocuklarını bu zamlar nedeniyle devlet okullarına yazdıranlar var. Bu gelecek dönemde daha fazla olacak. Örneğin ilkokul ve ortaokulda 1 ’inci sınıfta yazdıranlar en azından o aşama bitene kadar çocuğun psikolojisi bozulmasın, travma yaşamasın diye devam etmek zorunda kalıyorlar. Zorlansalar bile ödemeye devam ediyorlar. Önceki yıllarda çocuğunu 1 ’inci sınıfa yazdırırken gelirinin yüzde 50 ’sini özel okula verenler şu anda 4 ’üncü sınıfta yüzde 70-80 ’ini vermeye başladı. Gelirin artışıyla okulun artışı arasında uçurum oluştu. Geçen yıl yapılan düzenleme bunu kısmen frenledi. Özel okulların kontenjanlarının şimdi yarısı dolu. O yüzden özel okullar devletten özendirme istiyor. Lakin bu koşullarda böylece mümkün olmayacak çünkü çoğu insan asgari ücretle geçiniyor, yüzde 80 ’i yoksulluk sınırının aşağı yaşıyor. Bugün 70-80 bin liranın altında İstanbul ’da çocuk yuvası bile değil."

ASIL KIYAMET SENEYE KOPACAK

Özkan taleplerini ise şöyle açıkladı: “En önemli talebimiz, tavan zammın TÜFE ile sınırlandırılmasını istiyoruz. Yüzde 36 olan tavan zam aralık ayı gibi yüzde 80 ’i bulacak. Ana kıyamet seneye kopacak. TÜFE ile sınırlandırılırsa velilerin gelirleri dek bir artma olacağından olur ya velilerin ödeme şansları olur. Çünkü çocuklarını özel okullara gönderen velilerin yüzde 90 ’ı ücretli çalışanlar. İkincisi ise okullar içindeki ilave hizmetlerde, yönetmelikte olmayan ancak fiili olarak dayatılanların denetlenmesi. Şikâyetler fazla geç cevaplandığı için velilerin tümü bunları ödemek zorunda kalıyor. Yönetmelikte bu ilave hizmetlerin zorunlu olmadığı netleştirilmeli. Velilerin çoğu haklarını bilmedikleri, eğitim kurumu diye güvendikleri, çocuklarına mobbing uygulanmasından korktukları için bunları ödüyor.”

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum