Özçalımlı'nın ailesi suç duyurusunda bulundu

Vatani görevini yaparken hayatını kaybeden Jandarma Er Osman Özçalımlı’nın annesi Naciye Özçalımlı, gözyaşlarını tutamayarak “Başka Osmanlar ölmesin, anneler ağlamasın” dedi.

Özçalımlı'nın ailesi suç duyurusunda bulundu
06 Ağustos 2020 - 08:57


4 gün önce vatani görevini yaparken hayatını kaybeden Jandarma Er Osman Özçalımlı’nın tartılışan ölümü ile ilgili ailesi sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde hayatını kaybeden Jandarma Er Osman Özçalımlı memleketi Kars’ta önceki gün son yolculuğuna uğurlandı.

Jandarma Er Osman Özçalımlı’nın normal ölüm olmayıp, şüpheli ölüm olduğu gerekçesiyle anne Naciye ve baba Ahmet Özçalımlı, Avukat Fettah Çapkurt ve Avukat Kahraman Özçağin ile birlikte Kars Adalet Sarayına geldi.

Oğulları Jandarma Er Osman Özçalımlı’nın ölümü ile ilgili olduğu ileri sürülen şahıslar hakkında suç duyurusunda bulunan Naciye ve Ahmet Özçamlı adliye çıkışında gazetecilere açıklama yaptı.

Ölümünde kusuru olanların bulunmasını isteyen baba Ahmet Özçalımlı, “İnşallah adalet yerini bulacak ve faalleri ortaya çıkacaktır.” dedi.

Gözyaşlarına boğularak “Ben, başka Osmanlar ölmesin istiyorum” diyen anne Naciye Özçalımlı ise, “Başka annelerin yürekleri yanmasın. Yetkililere güvenimiz tamdır. Osman’ımı sağ salim teslim, ölüsünü buldum, ölüsünü bize verdiler.” diye konuştu.

Gazetecilere açıklamada bulunan Avukat Fettah Çapkurt, “Bilindiği üzere bundan 4 gün önce Kocaköy nüfusuna kayıtlı bulunan 20 yaşındaki kardeşimiz Osman Özçalımlı vatani görevini İzmir ili Aliağa ilçesinde ifa ettiği esnada yaşamını yitirmiştir. Osman kardeşimizin vefat etmeden önce babasını arayarak “baba beni ölümle tehdit ediyorlar, bana tuzak kuruyorlar” demesinin ardından yaşamını yitirmesi ölüm olayının doğal yollardan gerçekleşmediği; şüpheli veya şüphelilerce öldürüldüğü intibasını vermektedir. Bizler Kocaköy avukatları olarak gerek Kars ilinde gerekse de İstanbul ilinde avukatlık mesleğini ifa eden arkadaşlarımız ile bir araya gelerek, Osman Özçalımlı’ya ne olduğunu tüm çıplaklığı ile ortaya çıkarılması açısından kanunlar çerçevesinde üstümüze ne düşüyor ise onu yapacağımızı bu dönemdeki tüm işlerimizi bir kenara bırakıp bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna duyurmak isteriz. Bugün Osman Özçalımlı’nın annesi ve babası tarafından ilgili şüpheli veya şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulunmak amacı ile Kars Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet dilekçesi verdik. Sayın Kahraman Özçağin ile İzmir iline gidip soruşturma ile ilgili bilgi alma açısından Aliağa Savcılığı ile görüşüp ona göre yol haritamızı çizeceğiz.” şeklinde konuştu.

Avukat Kahraman Özçağin da açıklamasında;  “Bu olayın en can alıcı yönü, 25 gün Çanakkale’de acemi birliği ve 5 gün de İzmir Aliağa’da usta birliğine teslim olan 1 aylık bir askerin feci ölümüyle karşı karşıyayız. Burada kafamızı ailenin bu mağduriyetini yaşamasına sebep olan olayın hala hiçbir yetkili tarafından açıklaması yapılmamıştır. Ancak gerek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gerek Kars Valisi Türker Öksüz gerek Digor Kaymakamı Enver Hakan Zengince gerekse Meclis İnsan Hakları Komisyonu Üyesi, Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu bu konuda aile ile görüşmüşlerdir ve olayın araştırılması noktasında her türlü güvenceyi vermişlerdir. Bu husus bizim de içimize su serpmiştir. 5 günlük bir askerin olay günü babası tarafından aranıp bilgilendirilmesine rağmen yetkililerin bir tedbir almaması ve hala ölümle ilgili hiçbir açıklamamanın yapılmaması en büyük şüphe, kuşku halidir. Bu asker gidip birliğine teslim olduktan sonra, bölük komutanı, bölük astsubayı ile görüşür ve dosyasını bölük yazıcısı bilir. Bu askerin nasıl tutum ve davranışından kim bu infiale kapılıp böyle bir ağır neticenin meydana gelmesine sebebiyet veriyor. Hala kimi düşme, kimi kalp krizi diyor, bu konuda hala kimse ölüm şekli ve saati ile ilgili açıklama yapmamaktadır. Biz soruşturma dosyasını inceleyeceğiz, bizim de adalete olan inancımız tamdır, gereğinin yapılması konusunda elimizden geleni yapacağız ve basına da bu konuda soruşturmanın gizliliğini ihlal etmemekle ilgili bilgilendirme yapacağız.” ifadesini kullandı.

“baska-osmanlar-olmesin,-anneler-aglamasin!”-(4).jpg“baska-osmanlar-olmesin,-anneler-aglamasin!”-(5).jpg“baska-osmanlar-olmesin,-anneler-aglamasin!”-(1).jpg“baska-osmanlar-olmesin,-anneler-aglamasin!”-(2).jpg“baska-osmanlar-olmesin,-anneler-aglamasin!”-(3).jpg

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum