Öğrenci yurdunda korkutan yangın! Rize Valisi'nden iddialara cevap

İslamlaşa Mahallesi ’nde bulunan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi ’nin derhal arkadaki kısmındaki Kredi ve Yurt Kurumlarına yan öğrenci yurdunun çatısında akşam saatlerinde yangın çıktı.

Öğrenci yurdunda korkutan yangın! Rize Valisi'nden iddialara cevap
29 Kasım 2021 - 21:31

İslamlaşa Mahallesi ’nde bulunan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi ’nin derhal arkadaki kısmındaki Kredi ve Yurt Kurumlarına yan öğrenci yurdunun çatısında akşam saatlerinde yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerince denetim altına alınarak, soğutma çalışması başlatıldı.

YANGININ HASTANEYE SIÇRAMAMASI İÇİN YOĞUN ÇABA SARF EDİLİYOR

Yangının diğer bloklara ve bitişikte yer alan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesine sıçramaması için yoğun uğraş harcandı.

"TEDİRGİNLİĞİMİZ ALT TARAFTA HASTANE VAR"

Yangının çıkış nedeninin binadaki çatı tadilatı olabileceğini dile getiren Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, “Üniversitemize ait Yeşil Dere yurdumuzun çatısında bir yangın başladı. Çatıda bir tadilat yapılıyordu. Olasılıkla ona tabi olarak yangın çıktı. Arkadaşlarımız yarım saati aşkın süredir burada. Çatı nispeten teftiş altına alındı. Tedirginliğimiz yan tarafta hastanemiz var, çatıdan atlayan diğer malzemelerin diğer çatılara atlaması, yeni bir yangına vesile olması” dedi.

RİZE VALİSİ: BİZİ ENDİŞELENDİREN RİZE İÇİN FIRTINA UYARISININ OLMASIYDI

Rize Valisi Kemal Çeber ise herhangi bir can ya da mal kaybının olmadığını dile getirerek, “Henüz netleştiremediğimiz bir nedenle yurdumuzun çatısında yangın çıktı. Yangın haberi alınır alınmaz müdahale için buraya gelindi ve öğrencilerimiz terhis edildi. Burası totalde bin öğrencinin olduğu lakin yangın sırasında 500 öğrencinin olduğu bir blok. Bizi endişelendiren Rize için fırtına uyarısı olmasıydı. Çatımız boyalı sac bir çatı. Altında taş yünü dediğimiz bir malzeme, mebran malzemesi var. Alevlerin bu donanımlara ait alevler olduğunu değerlendiriyoruz. Çatıdan aşağıya yangının sıçramadığını görüyoruz” dedi.

"KİM DİYORSA YANLIŞ SÖYLÜYOR"

Öğrencilerin ‘Yangın merdivenlerinin kapılarının kapalı olduğu ’ gibi birçok iddiası olduğunu, yangın hakkındaki tüm iddiaların gözden geçirilerek değerlendirileceğinin altını çizen Vali Çeber, “Önceliğimiz olan öğrencilerimizin can güvenliğiydi. Onlar da çok sağduyu davrandı. Öğrenci kardeşlerimizden ‘Yangını öğrenciler çıkardı ’ diye bir tümce duyduk. Elbette kim diyorsa yanlış söylüyor. Onun dışarıya yangın sistemlerinin çalışmadığı, yangın merdivenlerinin bir takım katlarda açık olmadığı gibi söylemler var. Öğrenci kardeşlerimizle bunu konuşuyoruz. Kendi içimizde bunların değerlendirmelerini tek tek yapacağız. Alınması gereken tedbirleri öteki yurtlarımızla da beraber elde etmek üzere baştan gözden geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

Yurtta kalan öğrencilerden Bahadır Koçak, AA muhabirine yangının çatı katından başladığını anlattı.

"NEFES ALMAKTA GÜÇLÜK ÇEKTİK"

ANIDEN odayı duman kapladığını açıklayan Koçak, "Nefes almakta zorluk çekik. Tahliye anında belli başlı merdivenleri kullandık. İzdiham oluştuğu için inmekte zorlandık." dedi.

Evren Mor ise anons ile birlikte yurdu boşalttıklarını kaydederek, koridorlarda sigara kokusu olduğunu böyle bir şeyin olacağının endişesini yaşadıklarını söyledi. (AA-İHA)


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum