Ocak ayı Fed faiz kararı saat kaçta açıklanacak? 2022 Fed faiz toplantısı ne süre bitiyor? haberi

Amerikan Merkez Bankası'nın alacağı yeni kararlar bütün dünya kadar merakla takip ediliyor.

Ocak ayı Fed faiz kararı saat kaçta açıklanacak? 2022 Fed faiz toplantısı ne süre bitiyor? haberi
26 Ocak 2022 - 21:38

Amerikan Merkez Bankası'nın alacağı yeni kararlar bütün dünya kadar merakla takip ediliyor. FED faiz kararı Amerika piyasasının haricinde dünya piyasaları göre araştırılıyor. Son olarak geçtiğimiz Aralık ayında politika faizi yüzde 0-0,25 aralığında sabit tutulmuştu. Peki FED faiz kararı saat kaçta açıklanacak?

2022 OCAK FED FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs'ın uzmanları FED'in 2022 yılında Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında elde etmek üzere dört faiz artırımı yapacağı yönünde tahminde bulunmuştu. ABD'de son yılların en yüksek enflasyon rakamlarına ulaşıldığı bilinmekte. Yükselme sonrası FED'in 2022 yılı içerisinde birçok defa faiz artırımı yapabileceğine dair açıklamalar yapılmıştı.

İlgiyle takip edilen FED toplantısı 25-26 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek. FED faiz kararı 26 Ocak TS ile saat 21:00 itibari ile FED Başkanı Jerome Powell tarafından duyurulacak.

FED toplantısı sonrası ise olası bir faiz artırımı kararı ile ilk kez gelişmekte olan piyasalar edinmek üzere dünya piyasaları kayda değer ölçüde etkilenmiş olacak.

Fed'de ikinci görüşme ise 15-16 Mart 2022 tarihlerinde gerçekleşecek. Bir öteki üçüncü buluşma ise 3-4 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleşecek.

OCAK AYI FED FAİZ KARARI NE OLUR?

Daha önce FED üyeleri 2022 senesinde federal fon faizinin 3 defa 25'er baz puan artacağını öngörmüşlerdi. Fed üyeleri 2023 senesi için ise 3 faiz artırımı beklentisi olabileceğini ortaya koydular.

FED, Federal Açık Piyasa Komitesinin 14-15 Aralık 2021 tarihinde düzenlenen toplantısına ilişkin tutanaklar yayımlanmıştı. Politika faizinin yüzde 0-0,25 aralığında değişmez tutulduğu ve varlık alımlarını azaltma hızının artırıldığı son toplantının tutanaklarında, faiz artışının beklenmekte olandan daha erken olma ihtimalinin yükseldiği söylenmişti.

Tutanaklarda bulunan diğer ifadeler ise şöyle olmuştu: "Üyeler genelde, ekonomi, iş gücü piyasası ve enflasyona ilişkin görünümler göz önüne alındığında, federal fon oranının üyelerin daha önce varsayım ettiğinden daha erken veya daha seri bir şekilde artırmanın gerekebileceğini belirtti."

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum