Nuriye Gülmen ve Yasemin Karadağ 10 'ar yıl hapis cezası haberi

Kanun Hükmünde Kararname ile görevinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve Yasemin Karadağ'a 'DHKPC'ye üye olma suçu'ndan 10'ar yıl hapis cezası verildi.

Nuriye Gülmen ve Yasemin Karadağ 10 'ar yıl hapis cezası haberi
25 Mayıs 2022 - 16:34

Kanun Hükmünde Kararname ile görevinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve Yasemin Karadağ'a 'DHKPC'ye üye olma suçu'ndan 10'ar yıl hapis cezası verildi.

GÜNCEL 25.05.2022 15:57 Nuriye Gülmen ve Yasemin Karadağ 10 ’ar yıl hapis cezası

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 2016 yılında görevinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve Yasemin Karadağ'ın yargılandığı davanın karar duruşması Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde 28'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Gülmen ve Karadağ'a 'DHKPC'ye üye olma suçu'ndan 10 sene hapis cezası verildi.

'KİMSE TALİMATLA AÇLIK GREVİ YAPMAZ'

Hakkında talimatla açlık grevi yaptığı öne sürülen Nuriye Gülmen savunmasında “Terör demagojileriyle direnişimize saldırılması, iktidarın en çok kullandığı yöntem oldu. Hak arama eylemlerimizin başına "örgüt talimatı" eklenerek yaptıklarımız suç olarak gösterilmeye çalışılıyor. Açlık, insanın en esas ihtiyacının giderilmemesidir. Kimse talimatla açlık grevi yapmaz. Hiç kimse başka biri pek yapmasını istediği için acımasızlık görmeyi, tutuklanmayı göze alamaz" diye konuştu.

Gülmen, ifadesinde şunları söyledi:

"Direnişimize karşısında açık bir şekilde düşman hukuku uygulandı. Gözaltına alındık, zulüm gördük, hakkımızda davalar açıldı, tutuklandık. Bu saldırıların nedeni, siyasal iktidarın içinde bulunduğu krizdir. "Terör" deyince akıcı sular duruyor. Ama yasal bir kavram bile değil. Her ülke, kendine tehdit olarak gördüğünü "terörist" olarak tanımlıyor. bir defa "terörist" dedikten sonradan, yapacağınız her şeyi meşrulaştırıyorsunuz.

Dünyada "terör" suçlarından tutsak olanların sayısı bakımından dünyada birincil üçteyiz. Ama hala "terör" operasyonları yapılıyor, nerdeyse her hafta yüzlerce insan gözaltına alınıyor. Başlıca insanlık onurumuza saldıranların yaptığı şey terördür. Belli Başlı terörizm; devletin tüm imkanını halka karşı kullanmasıdır, herkese potansiyel "terörist" muamelesi yapmasıdır. Adalet, ilk elden AKP iktidarının sopası haline geldi. Fakat hukuk aynı zamanda burjuva devletine yasallık kazandırılması için bir araç niteliğindedir"

'BİR HAK NASIL 'ÖRGÜTSEL TAVIR' OLARAK NİTELENİYOR?'

Yasemin Karadağ ise savunmasında şunları söyledi:

“Susma hakkını kullanmaya "örgütsel söylev" diyorsunuz. Anayasal bir hak, nasıl "örgütsel söylev" olarak niteleniyor?

Grup Açıklama Halktır Susturulamaz!" diye slogan atmışım. Ben Grup Yorum'un konserinde sahneye bile çıktım. Milyonlar bu sloganı atıyor, kabahat mu?

“Cumhuriyet tarihinin en talancı iktidarı haline geldi AKP”

Uyuşturucu sat, fabrikada kazanlar patlasın, tren kazaları olsun; hiçbir sorun değil. Onlar ya çok az ceza aldı ya da bırakıldı. Ama tüm bunlar için tanımlama yaptın mı, yandın demektir. Çünkü o vakit "terörist" oluyorsun.

AKP iktidarı dış borçta cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. İşte bu kriz, böyle bir hukuk yarattı. Cumhuriyet tarihinin en yağmacı, en talancı iktidarı haline geldi AKP. Bugün uyuşturucudan vefat oranı %1833 kat artmış durumda.

Yasalara adaptasyon konusunda kararlılık göstermenizi adaletli olmanızı istiyoruz. Tahliye ve beraatimizi istiyoruz."

Davaya bahşedilen aranın arkasında duruşma başkanı kararı açıkladı. Nuriye Gülmen ve Yasemin Karadağ Dhkpc aza olma suçundan 10 ’ar sene hapis cezasına çarptırıldı.

NE OLMUŞTU?

OHAL dahilinde çıkarılan KHK ile halk görevinden ihraç edilen Nuriye Gülmen, 324 gün arzu grevi yapmış, “silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla yargılandığı davada altı yıl üç ay hapis cezası almıştı. 5 Ağustos 2020 ’de İstanbul Okmeydanı ’nda bulunan İdil Kültür Merkezi ’ne düzenlenen baskında gözaltına alınan Gülmen, tutuklanarak Silivri Hapishane ’ne gönderilmişti.

Karadağ ve Gülmen'in ‘DHKP/C silahlı terör örgütüne üye olmak ’ suçundan 7,5 yıldan 15 yıla değin hapisle cezalandırılmaları ve tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesi istenmişti.

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum