Nebati: Konut fiyatlarında 'fahiş ' artışları takip ediyoruz - kars haber

Define ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Birtakım fırsatçıların özgürlük piyasa ilkesiyle asla bağdaşmayacak bir şekilde konut fiyatlarında gerçekleştirdiği ‘yanına varılmaz pahada ’ artışları çok ayrıntılı bir şekilde yakından takip ediyoruz” dedi.

Nebati: Konut fiyatlarında 'fahiş ' artışları takip ediyoruz - kars haber
10 Mayıs 2022 - 23:47

Define ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Birtakım fırsatçıların özgürlük piyasa ilkesiyle asla bağdaşmayacak bir şekilde konut fiyatlarında gerçekleştirdiği ‘yanına varılmaz pahada ’ artışları çok ayrıntılı bir şekilde yakından takip ediyoruz” dedi.

EKONOMİ 10.05.2022 22:45 Nebati: Konut fiyatlarında ‘fahiş ’ artışları takip ediyoruz

Tayyip Erdoğan'ın konut yardım paketlerini açıklamasıyla aniden fırlayan konut fiyatları hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel'den yorumlama geldi.

Define ve Maliye Bakanı Bitkisel, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Konut Finansmanı Projesi'nin esas amacı yerinde maliyetle ev sahibi olma avantajının yanı sıra vatandaşlarımızı ev fiyatlarındaki dalgalanmalardan korumaktır. Tüm bu çabalara rağmen, bir takım internet sitelerinde birtakım fırsatçıların özgürlük piyasa ilkesiyle asla bağdaşmayacak bir şekilde ev fiyatlarında gerçekleştirdiği "yanına varılmaz pahada" artışları fazla ayrıntılı bir şekilde yakından takip ediyoruz. Kararlılıkla tarif etmek isterim ki fahiş fiyat artışlarına aleyhinde var gücümüzle çalışarak devreye aldığımız uygulamalar üzerinden fırsatçılık yapmaya, vatandaşlarımızı mağdur etmeye kalkışanlar hakkında ilgili her adımı atacak, katiyen zevk göstermeyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Erdoğan, önceki gün şu paketleri açıklamıştı:

"Ev finansmanı konusunda 3 paket hazırladık. Birinci pakette birincil kere tek konut sahibi olacak vatandaşımıza 2 milyon liraya kadar birinci el konut için yüzde 0.99'luk kredi sağlayacağız.

İkinci paket birinci ve ikinci el konutları da kapsıyor.

Konut değerinin minimum yarısı 1 Nisan'dan önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması veya somut altınların MB'ye satılarak karşılanması şartıyla alınacak konutlar bu paketten yararlanabilecek.

Bu paket 10 yıla değin vadeli ve aylık yüzde 0,89 faizli ev kredisi içeriyor. Bu paketin bir amacı da döviz ve altın varlıklarının TL'ye dönüşümün özendirme etmektir.

Üçüncü paketimiz inşaat sektörüne karşın. Mayıs itibarıyla minimum yüzde 50'si satılmamış inşaat projelerinin 20 milyar liralık bir kaynak ayırdık.

Bir sene boyunca konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalarımız belli bir rakama kadar ve 36 ay vadeyle bu finansmandan yararlanabilecek.

Keza minik ölçekli müteahhitlere kent içindeki minik parsellere ev yapabilmeleri için metrekaresini kesin bir fiyatın üzerinde satmamaları şartıyla uygun maliyetli kredi kullandıracağız.

Bu nesil alanların rezerv konut alanı ilanı yoluyla dağıtılmış vergilerden istisna olmasını temin ederek, maliyetlerin düşürülmesi yoluna da gideceğiz. Rezerv alanlarda yapılan ve uygun maliyetli krediyle desteklenen konutlar da 5 yıl süreyle satış tahdidine tabi olacaktır.

Şehirsel dönüşüm çalışmalarına takviye vereceğiz. Ada düzeyinde sadece hak sahiplerine karşın yerinde maliyetli kredilerle kentsel dönüşüm projelerini hızlandıracağız.

Yerli ve milli pasaport üretimi bir diğer projemiz. Ağustos itibarıyla vatandaşlarımıza verilmeye başlanacak yeni pasaportumuzun da hayırlı olmasını diliyorum."

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum