Nasuh Mahruki: Arkadaşlarımla birlikte kurduğumuz AKUT'tan atıldım - kars haber

AKUT kurucusu Nasuh Mahruki, "AKUT ’tan, AKUT ’un büyük harf yazılması gerektiğini bile bilmeyen birinden gelen bir eposta ile atıldığımı öğrendim" açıklamasını yaptı.

Nasuh Mahruki: Arkadaşlarımla birlikte kurduğumuz AKUT'tan atıldım - kars haber
14 Mayıs 2022 - 23:40

AKUT kurucusu Nasuh Mahruki, "AKUT ’tan, AKUT ’un büyük harf yazılması gerektiğini bile bilmeyen birinden gelen bir eposta ile atıldığımı öğrendim" açıklamasını yaptı.

AKTÜEL 14.05.2022 22:58 Nasuh Mahruki: Arkadaşlarımla birlikte kurduğumuz AKUT'tan atıldım

Arama Kurtarma Derneği'nin (AKUT) kurucusu Nasuh Mahruki, bugün gelen bir elektronik postayla, kurucusu olduğu AKUT'tan 'atıldığını' açıkladı.

Mahruki, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "26 sene önce, Türkiye ’de organize ve sistematik Arama Kurtarmanın A ’sı bile yokken dağcı arkadaşlarımla birlikte kurduğumuz ve 20 yılı aşkın kişisel olarak yönettiğim AKUT ’tan, AKUT ’un büyük harf yazılması gerektiğini bile bilmeyen birinden gelen bir eposta ile atıldığımı öğrendim" ifadelerini kullandı.

26 sene önce, Türkiye ’de organize ve sistematik Arama Kurtarmanın A ’sı bile yokken dağa tırmanan arkadaşlarımla birlikte kurduğumuz ve 20 yılı aşkın şahsen yönettiğim AKUT ’tan, AKUT ’un büyük harf yazılması gerektiğini bile bilmeyen birinden gelen bir eposta ile atıldığımı öğrendim. pic.twitter.com/ZiCtlUZN0p

— Nasuh Mahruki (@nasuhmahruki) May 14, 2022

Mahruki'nin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar şöyle:

"26 sene önce, Türkiye ’de organize ve sistematik Arama Kurtarmanın A ’sı bile yokken dağa tırmanan arkadaşlarımla birlikte kurduğumuz ve 20 yılı aşkın kişisel olarak yönettiğim AKUT ’tan, AKUT ’un büyük harf yazılması gerektiğini bile bilmeyen birinden gelen bir eposta ile atıldığımı öğrendim.

AKUT Disiplin Kurulu, istifaya zorlandığım günlerden beridir çevrili, adaletsiz, yönetmeliğe tutarsız kararlar alıyor. Yine aynısını yaptı. Ayrıntılarıyla kenarlı, somut gerçeğe gelmek, iddiaların doğruluğunu çözümlemek için hiçbir çaba gösterilmeden DK & YK kararıyla AKUT'tan atıldım.

Bana Kalırsa CB Kültür Sanat Genel Koord. Orhan Karakurt tarafından yönetilen siyasi zorlama kumpasıyla istifam sağlandıktan daha sonra, işbirlikçiler AKUT'u Doğaüstü Genel Kurul'a zorlamış ve benimle 10 küsur sene AKUT'u başarıyla yönetmiş ekibi de komple değiştirmişti.

AKUT ölçeğinde bir STK ’yİ yönetmeye katiyen ehliyetli ve liyakatli olmayan ve yönetimde hiçbir vakit bulunmamış bir çıkar grubu bu yöntemle AKUT ’un yönetimine çöktü. Enkaz devraldık yalanlarıyla Başkan altına AKUT aracı çekti, Sayman kardeşini işe yerleştirdi, diğer cümbür cemaat sustu.

İstifamla OGK'de verilen Onursal Başkanlık sorumluluğum ve 20 yılın emeği-birikimi gereği, AKUT'un kurum kültürü ve değerlerine yüzde 100 aykırı güya keyfi ve minik çıkarlar odaklı tüm karar ve uygulamalara her seferinde itiraz ettim ve AKUT'un sahibi Türk milletini de bilgilendirdim.

AKUT ’un yönetimine çökenler hakkımda sayesinde yalan ve iftiralarla dolu öyle fazla disiplin soruşturması açtı. AKUT'la ilgili paylaştıklarımda bir tek fiziksel hata bulunmamasına ve söylediklerimin tamamı içten olmasına rağmen hiçbir araştırma yapmadan hepsinde beni suçlu buldular.

İstifaya zorlandığım süreçte hakkımda söylenen yalanlar için benim açtığım ve belgelerle yüzde 100 haklı olduğum disiplin soruşturmalarını 4 yıl boyunca bitirmeyip yandaşlarını korumak için sümenaltı ettiler lakin benim atılma kararımı hiç utanmadan sıkılmadan oy çokluğuyla çıkardılar.

Bu üç yalancı ve kumpasçının disiplin dosyalarını beni AKUT Derneği'nden atana değin sümenaltı ettiler ve görüşülmesine, sonuçlanmasına izin vermediler. Ben atılınca da bundan böyle dosyalarını çöpe atarlar herhalde.

Gerçekten atılma kararımı 27.03.2019 Doğaüstü Genel Kurulu'ndan yalnızca 1 gün önce, yani Idare Heyeti ’nun değişmesinden 24 saat önce, 5'i de tekrar seçilemeyen 5 YK üyesinin kararıyla almışlar lakin GK'de itiraz hakkımı kullanamamam için öncesinde bana da, kimseye de bildirmemişler.

AKUT'un Yönetim Kurulu da, Denetleme Kurulu da, Disiplin Kurulu da AKUT'un kurum kültürü ve değerlerinden fersah fersah uzaklaşmışlardır ve AKUT'un tertemiz ve dinç adına katiyen değerinde olmayan bir idare anlayışıyla vura kıra, mağdur ede ede yollarına hesap vermeden devam ediyorlar.

İstifaya zorlandığım süreçte Disiplin Kurulu başkanı olan Meriç, elinde 30 ’u aşkın dosya olduğu halde, tekrar son OGK ’de Recep kadar kendisi gibi YK'den çıkarılan 5'liden biri olan Tolga ’nın hakkımda açtığı 2 disiplin dosyasından bana hayatımın ilk 2 disiplin cezasını vermişti.

Meriç ’in YK ’na girmeden önce aldığı son karar bana 2 disiplin cezası birden vermek olmuştu. Tolga ’nın hakkımdaki iftiralarından dolayı bana 2 ceza pat diye veren Meriç, hakkımdaki iftiraları sebebiyle benim Tolga ’ya açtığım disiplin soruşturmasını ise örtbas ettirmişti.

O gün bugündür Idare Heyeti ’nun bir enstrümanı haline gelen Disiplin Kurulu ise, Genel Sekreter ’in şerhinden anladığımıza kadar, Meriç ’in hakkımdaki iddialarının tamamını hiç sorgulamadan ve ispat - delil istemeden içten kabul etmiş ve atılma kararımı da bu önyargıyla almıştır.

AKUT ’a çökenler kısa zaman içinde birbirlerine de düştüler ve Başkan arkasındaki siyasi destek ve gelir gelmez doldurduğu yandaş üye desteğiyle 7 şahsiyet Yönetim Kurulundaki 5 kişiyi de, iyi alıştığı bir Olağanüstü Genel Kurul'la yine kafasına göre değiştirdi ve yeni 5 kişi seçti.

Meriç ’in YK ’na girmeden önceki son kararı, elinde onca disiplin dosyası varken hiçbirine bakmayıp Tolga ’nın açtığı 2 dosyadan da bana ceza belirlemek oldu. Meriç ’in de dahil olduğu, Recep ’in bir OGK ile değiştirdiği 5 ’linin son YK kararı da, OGK'den sadece 24 saat önce beni atmak oldu.

Yeni Yönetim Kurulu Genel Sekreteri, atılma kararı gecikerek elime ulaştığında beni aradı ve 2 saat süren bir telefon konuşması yaptık. Bu kararın hatalı olduğunu, kabul etmediklerini ve YK olarak geri çekeceklerini, kamuoyuna herhangi bir izah etme yapmamamı istediklerini söyledi.

İstifamdan sonradan yılların Idare Heyeti'nu OGK'le devirip gelen Yönetim, Denetim & Disiplin Kurulları çevrili karar aldıkları için Onursal Başkanlığı geri vermiştim. Başından itibaren benim ve bana yakın insanların dosyalarında adil davranmadıkları için de savunma yapmama kararı almıştım.

Buna karşın 4 yıldır hasret kaldığımız bu iyi niyete karşı, bu defa itiraz dilekçemi verdim ve başladım beklemeye.

Fakat netice değişmedi. 4 yıldır AKUT ’un Idare ve Disiplin kurulları nasıl keyfi ve adamına tarafından karar alıyorduysa, yandaşını ardına kadar koruyor, muhalefete her nesil hukuksuzluğu yapıyorduysa aynısını yine yaptılar.

Durumu kavrayan ve zaten Recep'in yeni yönetim kurulu listesinde de yer alamayan Genel Sekreter'in şerhine aleyhinde atılma kararımı hepsi aniden onadılar.

Kötülükleri bunlarla da kalmadı. AKUT YK, kendinden 8 sene önce Genel Kurul'da bütün AKUT'luların oybirliği ile gururla kurulmasına karar verdiği ve 12 yıldır fantastik projelere imza atan, Olimpiyatlara bile sporcu yollayan, Kurucu Başkanı olduğum AKUT Spor Kulübü'ne marka davası açtı.

Aynı şekilde AKUT YK, kendinden 8 yıl önce Genel Kurul'da bütün AKUT'luların oybirliği ile gururla kurulmasına karar verdiği ve 10 yıldır olağanüstü sosyal mesuliyet, facia bilinci ve arama kurtarma eğitimi projelerine imza atan Kurucu Başkanı olduğum AKUT Vakfı'na marka davası açtı.

Recep'in YK'ları, yalnızca Disiplin K. ’nu bana ve muhaliflere karşı silah olarak kullanmakla kalmamış, nasıl olsa parasını kendileri ödemiyor rahatlığıyla, bağış paralarıyla hiç utanmadan bana Tazminat ve Cinayet Davası, AKUT Vakfı ve AKUT Spor Kulübüne de isim hakkı davaları açtılar.

Troller, yandaşlar, çıkarcılar kim ne derse desin inanmayın. Gözlerinizin önünde serpilip büyüyen AKUT ’un 20 küsur sene baştan başa her gün gelişmesini, yetkinleşmesini, büyük bir sevgi, hürmet, güven ve sempati kazanmasını sağlayan yüksek demokrasisi ve ahlak değerleri 5 yıldır yoktur.

Bu söylediklerim yalnızca AKUT'un yönetimine çöken ehliyetsiz, liyakatsiz lider kadro içindir. Hiçbir karşılık beklemeden canla, başla yaşam kurtarmak için her şeye karşın çalışarak AKUT'un misyonuna hizmet eden AKUT'un fedakar gönüllülerini AKUT'un ilkesiz yöneticilerinden ayırıyorum.

Bu ırk, AKUT Arşivi ’nin kapısında 10 küsur yıldır duran fotoğrafımı yerinden kazıyarak çıkardılar, sözde AKUT ’ta hiç var olmamışım gibi benimle ilgili her şeyi değil ettiler, onur köşemizdeki benim adım geçen plaketleri bile kaldırdılar.

Bu ırk, AKUT ’un gelecekteki müzesine koyulmak üzere dikkatle sakladığımız birincil aracı olan minibüsünü hurda fiyatına sattılar ve Türkiye ’nin arama kurtarma tarihinde müstesna bir yeri olan bu kahraman aracın gelecek kuşaklara aktarılmasını engellediler.

AKP'nin daha 5 ay önce seçildiğim Idare Heyeti'ndan beni istifaya sıkıştırmak için kurtarmalarımızı engellemesi, Ecevit ’in verdiği merkezimizi geri alması, ekiplerimizi yerlerinden çıkarma hatta YK üyelerinin şirketlerine gelme tehditleriyle yönetime çökenler AKUT ’a en büyük zararı verdiler.

Halk yararına çalışan AKUT için bugün yapılması gereken şey, İçişleri Bakanlığı ’nın denetçilerini görevlendirerek, benden sonraki dönemi denetlemesi, Yönetim ve Disiplin Kurullarının kararlarının taraflılığının ve hukuksuzluğunun AKUT ’a verdiği büyük zararları saptama ettirmesidir."

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum