NASA, ilk kadın astronot ile Ay'a dönüyor!

NASA, “Ay a geri dönme planını” açıkladı. NASA, 28 milyar dolarlık Artemis programı ile 2024 te Ay a astronotlar göndermeyi hedefliyor. ASTRONOTLAR KAPSÜLLERLE SEYAHAT EDECEK BBC Türkçe de yer alan habere göre; Astronotlar Apollo benzeri Orion kapsülleriyle seyahat edecek. Bu kapsülleri yörüngeye NASA nın 2011 yılından beri geliştirmekte olduğu Space Launch System (Uzay Fırlatma Sistemi, SLS) adlı güçlü roketler taşıyacak. […]

NASA, ilk kadın astronot ile Ay'a dönüyor!
29 Eylül 2020 - 10:54

NASA, “Ay a geri dönme planını” açıkladı. NASA, 28 milyar dolarlık Artemis programı ile 2024 te Ay a astronotlar göndermeyi hedefliyor.

ASTRONOTLAR KAPSÜLLERLE SEYAHAT EDECEK

BBC Türkçe de yer alan habere göre; Astronotlar Apollo benzeri Orion kapsülleriyle seyahat edecek. Bu kapsülleri yörüngeye NASA nın 2011 yılından beri geliştirmekte olduğu Space Launch System (Uzay Fırlatma Sistemi, SLS) adlı güçlü roketler taşıyacak.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine, “Dört yıl sonra Ay da olmamız için Artemiz programının 28 milyar dolara ihtiyacı var. SLS fonu, Orion fonu, insanlı iniş sistemi fonu ve tabii ki uzay kıyafetleri – bütün bunlar Artemis programının fona ihtiyaç duyan öğeleri” dedi ve ekledi:

“Şu an onay için başvurduğumuz fon, 2021 de geliştirilecek olan insanlı iniş sistemi için ihtiyaç duyduğumuz 3,2 milyar doları sağlayacak.”

FOTO: SHUTTERSTOCK / 20 Temmuz 1969 günü Amerikalı astronot Neil Armstrong, Ay a ayak basan ilk insan olarak tarihe geçti.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum