NASA adeta yalvardı: "Lütfen bize göndermeyin" - kars haber

Gök taşları dünyaya düştüğünde bir takım halk müziği onlardan bir tutam bulabilmek için heyecanlanıp yollara düşüyor.

NASA adeta yalvardı: "Lütfen bize göndermeyin" - kars haber
09 Mayıs 2022 - 12:39

Gök taşları dünyaya düştüğünde bir takım halk müziği onlardan bir tutam bulabilmek için heyecanlanıp yollara düşüyor. Ancak NASA'nın Facebook'tan paylaştığı bir izah etme, özellikle ABD'li gök taşına benzer bir kaya bulduğunda ne yapacağını bilemeyen avcıları epeyce şaşırttı.

NASA İSTEMİYOR!

IFL Science'ın haberine kadar; Üç ABD eyaletinde sonik bir patlama yaratan son gök taşı, meteoritleri de ortaya çıkardı. Bazıları bilhassa de Mississippi'ye düştü. Oradaki insanlar için milyonlarca kilometre yol kat etmiş ve Güneş Sistemi değin eski olabilecek bir uzay kayası parçası bulmak kuşkusuz heyecanlandırıcı olabilir. Bir De bunun NASA'ya ve dolayısıyla da bilime büyük katkısı olacağını düşünebilirsiniz. Lakin gerçek o kadar yok. Çünkü NASA uzay taşlarını istemiyor.

"LÜTFEN BİZE KAYA FOTOĞRAFLARI GÖNDERMEYİN"

Facebook'taki NASA Göktaşı Watch hesabının paylaştığı gönderiye göre, Natchez şehrinin doğusundaki bir bölgede ve Mississippi'deki 84. otoyol boyunca bulunan bu son uzay kayalarından bazılarının doğrulandı. bununla birlikte, NASA Göktaşı Watch, insanları şaşırtıcı bir tanımlama yaptı. Hesap, paylaştığı açıklamada neredeyse yalvararak, "Biz gök taşı insanları değiliz, çünkü ana odak noktamız uzay araçlarını ve astronotları meteorlardan korumaktır. bu nedenle bulabileceğiniz herhangi bir acayip kayayı saptama edemeyiz - lütfen bize kaya fotoğrafları göndermeyin, çünkü yanıt vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı. Yani insanlardan buldukları kayaların fotoğraflarını göndermemelerini istedi.

NASA

BULURSANIZ SAHİBİSİNİZ...

İlk olarak şunu söylemek gerekir. ABD yasalarına göre, arazinizde bir gök taşı bulursanız, ona sahip olursunuz. Bu, NASA'nın, uzay kayalarının peşindeki insanların bir mülke adım atmadan önce izin almalarını istediği anlamına geliyor. aynı zamanda, federal topraklarda bir gök taşı bulunursa, hükümet yetkilileri onun hükümete ait olduğunu düşünür ve 1906 tarihinde yürürlüğe giren "Eski Eserler Yasası"nın bir yorumuna göre, federal topraklarda yer alan göktaşları aslında Smithsonian Enstitüsü'ne ait olur.

Milli parklar ve millet arazileri çoğunlukla kayaların ( ya da çoğu doğal maddenin ) onlardan çıkarılmasını yasaklar, ancak Arazi Yönetimi Bürosu genelde meteoritlerin hobiler tarafından bazı sınırlamalarla toplanmasına müsade verir.

EMİN OLMAK İÇİN TESTİ VAR

NASA Meteor Watch, insanların bir kayanın gök taşı olduğundan belli olmaları için , St Louis Washington Üniversitesi'nden Dr Randy L. Korotev kadar tasarlanan ve halk ellerinde gerçek bir gök taşı olduğundan oldukça muhakkak olmadan numune gönderilmemesini isteyen "Meteorite or Meteowrong testini" kullanmalarını öneriyor.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum