'Müzik yayın saati' genelgesi çok tartışılmıştı! Türkiye Barolar Birliği (TBB) dava açtı haberi

Müzik yayınlama saati İçişleri Bakanlığı göre yayınlanan genelgeyle 01.00 olarak belirlendi.

'Müzik yayın saati' genelgesi çok tartışılmıştı! Türkiye Barolar Birliği (TBB) dava açtı haberi
18 Mayıs 2022 - 17:39

Müzik yayınlama saati İçişleri Bakanlığı göre yayınlanan genelgeyle 01.00 olarak belirlendi. Türkiye Barolar Birliği (TBB), tartışmalara yol açan genelgenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay'a dava açtı. TBB, konuyla ilgili açıklamasında İçişleri Bakanlığı'nın konuya ilişkin herhangi bir sorumluluğu, görev ve yetkisi bulunmadığını savundu. Genelge bilhassa müzik sektöründekiler tarafından büyük tepkilere yol açmıştı.

sfdf

"GENELGE YÜRÜRLÜKTE KALDIĞI SÜRECE SANATIN VE SANATÇININ KORUNMASI İLKESİ ZEDELENECEK"

TBB'den yapılan açıklamada, İçişleri Bakanlığınca 10 Mayıs'ta valiliklere genelge gönderildiği ve daha önce 00.00 olarak belirlenen müzik yayın saatinin 01.00 şeklinde değiştirildiği anımsatıldı.

Müzik yayını saatlerine sınırlamanın Kovid-19 tedbirleri zarfında uygulanmaya başlandığı belirtilmiş açıklamada, son yayımlanan genelge tarihinde koronavirüs önlemlerinin ortadan kalktığı kaydedildi.

Bu yönüyle genelgenin amaç yönünden hukuka tutarsız olduğunun kabul edilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İlgili hukuki düzenlemeler çerçevesinde, müzik saatlerinin belirlenmesi konusunda yetkili kurum, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olup, sanık Bakanlığın konuya ilişkin herhangi bir sorumluluğu, devir ve yetkisi bulunmamaktadır. İptali istenen genelge yürürlükte kaldığı sürece, ulus yararı ile bireylere anayasal hak olarak bahşedilen bilim ve sanat hürriyeti, sanatın ve sanatçının korunması ilkesi zedelenecektir."

BAKAN ERSOY: BÜTÜN KESİMLERİN GÖZÜYLE BAKMAMIZ LAZIM

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Ayrıntılarıyla normalleşme taraftarıyım ama ihtiyaçlara tüm kesimlerin gözüyle bakmamız lazım." demiş ve şöyle eklemişti:

"Olaya sadece pandemi olarak yok ses kirliliği olarak da bakmamız lüzumlu. Şamata kirliliği üstüne çalışıyoruz. Herkesin mutlu olduğu müşterek akılla çözelim istiyoruz. Birkaç haftaya çözeriz."

Bakan Ersoy ayrıca "hayat tarzına müdahale" eleştirilerini de sinsice bulduğunu ve bunun siyaset yapılacak bir konu olmaması gerektiğini belirtti.

(AA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum