MÜSİAD Genel Başkanı Asmalı: Kurdaki ani hareketliliğin 10-15 gün içinde duracağını düşünüyoruz

Son dönemde ekonomide yaşanan değişimlere ilişkin bir soru üstüne Asmalı, Türkiye ekonomisinde bir makas değişikliği yaşadığının çok açık olduğunu söyledi. Asmalı, "Düşük faiz, yüksek kur, bol miktarda üretim ve ihracat, sıfır cari açık gibi bir kasıt var bundan böy.

MÜSİAD Genel Başkanı Asmalı: Kurdaki ani hareketliliğin 10-15 gün içinde duracağını düşünüyoruz
29 Kasım 2021 - 17:09

Son dönemde ekonomide yaşanan değişimlere ilişkin bir soru üstüne Asmalı, Türkiye ekonomisinde bir makas değişikliği yaşadığının çok açık olduğunu söyledi.

Asmalı, "Düşük faiz, yüksek kur, bol miktarda üretim ve ihracat, sıfır cari açık gibi bir kasıt var bundan böyle geçmiş döneme nazaran. Biz bunu MÜSİAD olarak destekliyoruz. Yıllardır Türkiye'de düşük kurdan dolayı imal çarklarımız dönmedi ve daima ithalata bağımlı ayla geldik." diye konuştu.

Kurun düşük olup ithalatı özendirmemesi gerektiğini dile getiren Asmalı, "Bir miktar yüksek olup ihracatı desteklemeli. İkinci madde de kurun oynaklığının olmaması, öngörülebilir olması. İş adamları olarak isteğimiz kurda çok ani şartların değişmesi olmaması." ifadelerini kullandı.

Asmalı, "Kur gerçekten beklenen seviyede mi sizce?" şeklindeki soruya karşılık, "Hayır değil. Arkadaşlarla ve ekonomistlerle yaptığımız toplantıda kurun 8,5-9 TL bandında olması akılcı sene sonu için. Bu aralık akla yatkın olabilir. Yoksa 12-13 TL'ler şu anda kurun fazla yüksek olduğunu gösteriyor." biçiminde yanıt verdi.

Türkiye'nin kasım ve aralık aylarında yurt dışından alınan krediler sebebiyle yüklü ödemeleri olduğunu kaydeden Asmalı, keza kamu hem de özel sektörün borç ödemeleri için dolar talebinin kurun yükselttiğini belirterek bunun geçici olduğunu düşündüğünü aktardı.

"KURDAKİ ANİ HAREKTLİLİĞİN 10-15 GÜN İÇİNDE DURACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ"

Mahmut Asmalı, "Türk lirasının değerini korumakla ilgili eleştirilerin bulunduğuna" dair bir açıklama üzerine, "Türk lirasının değerinin korumak faiz artmak değildir. Dünyada eksi faiz veren birçok gelişmiş ülke var. ABD'de derhal yüzde 6-7 enflasyon var, faiz oranı yüzde 0,25." diye konuştu.

Avrupa ülkelerinde önemli bir enflasyon olduğunu, oysa bu ülkelerin hiçbirisinin faizi çok artırmayı düşünmediğini dile getiren Asmalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dolayısıyla buradaki hareketlerin ani olması piyasaya ve bize hastalık veriyor. Yani çok seri yükseldik, çok süratli düştük falan. Bu oynaklıktan dolayı sanayicinin, üreticinin, ürettiği ürünü fiyatlayamama problemi var şu anda. Lakin bunların 10-15 gün içinde yerine oturacağını düşünüyoruz. Kurla ilgili şu başlıca değin kim tahminde bulunduysa hepsi yanıldı. (Mevcudun üzerine çıkar mı?) acilen zaten yüksek olduğunu, mevcudun üstüne çıkmayacağını düşünüyoruz. Dış borç ödemeleri bittiği anda farklı bir tabloyla karşılaşacağız. Ondan daha sonra olumlu bir tablo bekliyoruz."

"ÖNÜMÜZDEKİ YIL BELKİ DE DIŞ TİCARET AÇIĞI VERMEYECEĞİZ"

MÜSİAD Genel Başkanı Asmalı, kurun oynaklığının üreticileri zorladığını, ham maddelerde çoğalma yaşandığını kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

"Kurun bu kadar oynaklığının ve yükselmesinin reel hesaplı verilerle örtüşmediğini her ortamda söylüyoruz. Çünkü sahiden ihracat rakamlarımız , kasımda yine rekor kıracağız. Sene sonu olur ya de Cumhuriyet tarihinin rekor artışına sahne olacağız. Imal çarklarımız dönüyor. Halk olarak altyapı yatırımlarımızın yüzde 70-80'inin bitirdik. Turizmcilerle konuşuyoruz, 'önümüzdeki sene yerli turist otel bulamayacak' diyorlar. hemen tüm rezervasyonlar kapatılmış durumda. Yani 35-40 milyar dolar bir turizm gelirinden bahsediliyor. Her ay 20 milyar dolar ihracat yaparsak 240 milyar dolar, 30-40 milyar dolar da hizmetlerden gelirse 280 milyar dolar. Şayet önümüzdeki yıl dış ticaret açığı vermeyeceğiz, belki dış ticaret fazlası vereceğiz. Yani Türkiye için çok büyük bir fırsat var."

Asmalı, Türkiye'nin stratejik ürünlerde ihracatını mutlaka açıklanmış bir plan çerçevesinde yapması gerektiğini belirterek, özellikle iç piyasada gereklilik duyulan ham madde ve benzeri ürünleri ihraç edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Mahmut Asmalı, "Burada 1 liraya ihraç ettiğimizi ürünü istihdam oluşturarak işleyip bu rakamın 8-9 katına ihraç etmek daha doğru değil mi? Biz burada (kotaları) destekliyoruz. Üretecek bir çiğ maddeniz yahut fabrikaların üretim çarklarının yavaşlaması işçi çıkarmaları bile gündeme getirebilir." ifadelerini kullandı. (AA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum