Muğla'daki iğrenç olayda yeni gelişme! 14 yaşındaki kızdan çocuğu olmuştu... Mahkeme o kararı bozdu - kars haber

Fethiye'de, olayın yaşandığı yılda 14 yaşında olan Y.S.A.'dan erkek bebeği dünyaya gelen Selçuk Çatalcam'la ilgili yeni bir gelişme yaşandı ve İstinaf mahkemesi, 24 sene cezayı eksik bularak kararı bozdu... Muğla'nın Milas ilçesinde yaşayan annesi Sevgi S.

Muğla'daki iğrenç olayda yeni gelişme! 14 yaşındaki kızdan çocuğu olmuştu... Mahkeme o kararı bozdu - kars haber
29 Mart 2022 - 13:00

Fethiye'de, olayın yaşandığı yılda 14 yaşında olan Y.S.A.'dan erkek bebeği dünyaya gelen Selçuk Çatalcam'la ilgili yeni bir gelişme yaşandı ve İstinaf mahkemesi, 24 sene cezayı eksik bularak kararı bozdu...

Muğla'nın Milas ilçesinde yaşayan annesi Sevgi S. (40) ve babası Doğan A.'nın (43) boşanmasının gerisinde velayet davası sürdüğü için Fethiye ilçesinde yurtta kalan Y.S.A., 2020 yılının Ağustos ayında intihara kalkıştı. Olayın ardından Y.S.A., annesinin talebi üstüne şehir merkezindeki çocuk yardım birimine sevk edildi. Ekim ayında burada rahatsızlanan Y.S.A.'nın, kaldırıldığı hastanede, 38 haftalık hamile olduğu ortaya çıktı. Y.S.A., 1 gün sonra erkek bebek dünyaya getirdi. Hastane yetkilileri, durumu polis ekiplerine ve Sevgi S.'ye bildirdi. Sevgi S., kızından, Fethiye'de kaldığı dönemde Milas'taki kafede çalışan Selçuk Çatalcam'ın cinsel istismarına uğradığını öğrendiğini belirtip, Fethiye Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

14-yasindaki-cocugun-istismari-davasinda-istinaf-tek-cezayi-az-buldu_2432_dhaphoto3

24 YIL HAPİS CEZASI

Şikayet üstüne gözaltına alınan, 10 yaşında kız çocuğu babası Selçuk Çatalcam, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Hazırlanan iddianamede, Çatalcam'ın 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' ve 'kişiyi hürriyetinden mahrum kılma' suçlarından 45 sene hapisle yargılanması istek edildi. Fethiye Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi'ndeki yargılamada tutsak davalı Çatalcam, pişman olduğunu, Y.S.A.'nın yaşını bilmediğini ve 10 yaşında çocuğunun bulunduğunu söyledi. Heyet, Çatalcam'ı 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan indirimsiz olarak 24 hapse çarptırırken, 'kişiyi hürriyetinden mahrum kılma' suçundan ise ceza vermedi. Tarafların itirazı üzerine dosya, istinaf mahkemesine taşındı.

14-yasindaki-cocugun-istismari-davasinda-istinaf-tek-cezayi-az-buldu_2432_dhaphoto2

DOSYA GERİ GÖNDERİLDİ

Dosyayı değerlendiren İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 20'nci Suç Oluşturan Dairesi, lokal mahkemenin verdiği hapis cezası kararını bozdu. 20'nci Suç Oluşturan Dairesi, Selçuk Çatalcam'ın 'oturalım' bahanesiyle Y.S.A.'yı sazlık bölgeye götürmesiyle mağdurun hürriyetini kısıtladığını ve davalı hakkında 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçunun değişmez olduğunu belirtti. Kararda keza 'cinsel istismar' ve 'kişiyi hürriyetinden mahrum kılma' suçlarının birlikte değerlendirilip, karar verilmesi gerektiğine de uyarı çekildi. Kararın bozulması üstüne dosya, Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi'ne iade edildi.

"2 SUÇTAN DA CEZALANDIRILMASI İÇİN MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ"

İstinaf mahkemesinin bozma kararını değerlendiren Y.S.A.'nın avukatlarından İslam Gezer, "Daha oyun yaşında anne olan mağdurun uğradığı cinsel saldırının hesabını sormaya devam ediyoruz. Alt derece mahkemesinin her 2 suçtan da ayrı ayrı cezalandırılması için süreci takip ediyoruz. Memlekette hiçbir kadın ve çocuk yalnız yürümeyecek, temennimiz sanığın cezasının artırılması oysa caydırıcı ceza uygulaması bakımından yük talep etmektedir" dedi.

Y.S.A.'nın avukatlarından Elif Büşra Berber ise "Sanığın gerçekleştirdiği eylem 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçunun tüm unsurlarını barındırmaktadır. Davalı, mağdur çocuğumuzu arabayla gezme bahanesiyle iradesini sakatlayarak ıssız bir yere götürmüştür. Çocuk dönmek istese de kendisini oyalamıştır. Biz mağdur vekilleri olarak sanığın 2 öbür suçtan da cezalandırılması için verdiğimiz mücadelemize devam edeceğiz" diye konuştu. (DHA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum