MSÜ 2. seçim aşamaları nelerdir? MSÜ aşamaları nelerdir? MSÜ sınavı kaç aşamalıdır? - kars haber

Milli Savunma Üniversitesi sınavı geçtiğimiz hafta gerçekleşti.

MSÜ 2. seçim aşamaları nelerdir? MSÜ aşamaları nelerdir? MSÜ sınavı kaç aşamalıdır? - kars haber
29 Mart 2022 - 17:27

Milli Savunma Üniversitesi sınavı geçtiğimiz hafta gerçekleşti. Askeri kadroda yer elde etmek isteyen binlerce vatandaş sınavdan sonraki 2. Tercih aşaması hakkında data almaya çalışıyor. Ulusal Savunma Üniversitesi'nde eğitim görmek isteyen öğrenciler katıldığı sınavdan sonradan öncelikli olarak okul tercihlerini gerçekleştirecek ve daha sonrada ikinci tercih aşamasına geçirilecek. MSÜ 2. tercih aşamalarına merak edilen detayları haberimizde işledik...

MSÜ 2. SEÇİM AŞAMALARI NELERDİR?

Ulusal Savunma Üniversitesi'nde eğitim almak isteyen binlerce namzet katılım sağlayacakları MSÜ sınavından sonradan maddesel tatminkarlık testi gibi birkaç adıma daha geçmeleri gerekir. MSÜ 2. Seçim aşamasına katılmaya adalet kazanan adaylar;

1. SAFHA

İlk olarak Belge kontrolünden geçecek. Bu aşamada, adaylar bu belgeleri yanlarında bulunmaları gerekir.

a) Nüfus cüzdanı ve fotokopisi.

b) Diploma veya geçici mezuniyet belgesi.

c) MSÜ-2020 Imtihan Sonuç Belgesi.

d) Emniyet soruşturması ve arşiv araştırması formu.

e) Adayların E-devlet şifrelerini yanlarında götürmeleri gerekiyor.

2. SAFHA

İkinci evre ise Maddesel değerleme olacak. Bu değerlendirmeye tarafından şahısların Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sıhhat Yeteneği Yönetmeliği'nde bulunan tepe ve kilo sınırlarına uygun olup olmadığına bakılır. Bu aşamada elenen vatandaşlar bir sonraki adıma katılamaz. Ama itiraz edildiğinde kabul edilir ve bambaşka ölçüm cihazları ile baştan yoklama edilir.

3. AŞAMA

Üçüncü aşama şahsiyet değer biçme testidir. Bu iyice adayların kişilik özelliklerini vermek ve mülakatta bunu destekleyici bilgi sağlamak amacıyla kullanılır bu aşamada herhangi bir eleme söz konusu değildir.

4. SAFHA

Dördüncü safha adayların en çekindiği faz olarak tanıdık MSÜ bedensel tatminkarlık testi (FYT) 'dir. Adaylar parkurda 400 metre koşu, uzun atlama, mekik, basketbol topu fırlatma ve barfiks gibi konularda kendini gösterir. Bu aşama şahısların dakiklik, beceriklilik ve kondisyonunun ölçülmesini sağlamaktadır. Adaylar bu aşamaya gelirken yanlarında belirli spor malzemeleri de getirirler.

Eşofman, spor şortu, kundura, spor çorabı, havlu vb. eşyaları kişiler kendi tedarik eder. Bu teste katılan vatandaşlar herhangi bir sağlık problemi olmadığını kabul etmiş olarak görülür. Yukarıda yer alan belgelerin de kişinin yanına olması gerekir. Bu aşamanın sonuçları kişilere sözlü olarak bildirilir. Namzet "0" puanına itiraz hakkına sahiptir. Adaylardan razı olmamak isteyenler, taleplerini yapılan fiziki test günü içerisinde, seçim aşamalarının icra edildiği bölgeyi terk etmeden netice bildiri komisyonuna iletir.

5. EVRE

Bu aşamada sadece Hava Harp Okuluna Başvuran ve Çağırılan Adaylar İçin Psikomotor Testi yapılır. Psikomotor testinden kadın ve erkek adaylardan 100 puanın altında bölge adaylar elenmektedir.

Son aşama mülakattır. Bedensel Tatminkarlık Testinden sonradan adaylar, mülakat komisyonlarına sevk edilir. Bu noktada kurul; adayın gelişime açıklığı, bireysel zenginlik ve kültürü, söylenenleri dürüst kavrama, tavır ve açıklama becerisi, düşünceleri arasındaki tutarlılığı, ikna gücü, fazla yönü olan düşünme yeteneği, kendine güveni, heyecan durumu, davranışlarındaki denge, mesleğe yönelik istekliliği, psikolojik yapısı, Türkçeyi hatasız konuşması, dilinde kekemelik, pelteklik ve tutukluk olmaması durumunu değerlendirirler. Adaylar bu bölümde 70 puan elde etmek zorundadır.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum