Moody's'ten Türk bankaları değerlendirmesi haberi

Muehlbronner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisindeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. "Büyümeye ilişkin görece halen iyimseriz.

Moody's'ten Türk bankaları değerlendirmesi haberi
23 Mayıs 2022 - 13:34

Muehlbronner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisindeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Büyümeye ilişkin görece halen iyimseriz. Türk lirasında yaşanan değerinde kaybı nedeniyle ihracat iyi seyrediyor. İhracatçılara ve yatırımlara verilen açık teşvikler mevcut" ifadesini kullanan Muehlbronner, hükümetin, verdiği destekler aracılığıyla halkın en yoksul kesimini enflasyona aleyhinde korumaya çalıştığını söyledi.

Muehlbronner, "Turizm (önümüzdeki dönemde) oldukça iyi olabilir. Türkiye'nin (bu yılın sonunda) yüzde 3 civarında bir artış kaydetmesini bekliyoruz. Hatta bu yılın sonunda artma bunun azıcık üzerinde bile gerçekleşebilir. (Türkiye'de) Geçen yıla tarafından yavaşlama olmasına karşın artma çoğu ülkeye kıyasla halen epey iyi rakamlarda." diye konuştu.

Türkiye'de enflasyonun yüksek seviyelerde olduğunu gösteren Muehlbronner, bu yılın sonuna içten enflasyonun baz etkisiyle mekanik bir şekilde düşmesinin beklendiğini kaydetti.

Aralık 2021'de enflasyonun oldukça yüksek seviyelere ulaştığını aktaran Muehlbronner, "(Bu sene) Aralık ayında geçen yıla aynı bir yükselme olmadıkça enflasyon dikkate değerinde şekilde düşecektir. Artık yılın sonuna kadar, aralık ayında, enflasyonun yüzde 70'ten yüzde 55'e düştüğü bir durumla karşılaşabiliriz." dedi.

Enflasyonun hanehalkının satın alım gücünü azalttığını ifade eden Muehlbronner, Avrupa'da ekonomik büyümenin yavaşlaması halinde Türkiye'nin en büyük ihracat pazarı olması sebebiyle bu durumun Türkiye'ye bir takım etkileri olabileceğini kaydetti.

"KUR KORUMALI TL VADELİ MEVDUAT HESABI POZİTİF BİR ADIM"

Kathrin Muehlbronner, Türkiye'nin gelecek dönem idareli görünümüne ilişkin risklerin; enflasyon, kur baskısı ve genişlemeci finansal politikalar olduğunu belirterek, Kur Korumalı TL Vadeli Vadeli Hesap'nın olumlu bir adım olduğunu söyledi.

Muehlbronner, devamla şunları kaydetti:

"Natürel ki uygulama (Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı), para biriminin dengelenmesine muavin oldu. Bu mahsul ile mevduatların dolarizasyonu yaklaşık 10 puan azaldı. Böylece şu anda dolar cinsinden mevduatlarda, son para birimi krizi öncesindeki seviyelere dönüldü. Bu natürel ama fazla bir adım.

Gözlemlediğimiz bir diğer artı öğe ise yüksek enflasyona, Fed'in mali sıkılaştırmasına, (küresel) gerilimlere karşın mevduat sahiplerinin Türk bankalarına olan güveni devam ediyor. Mevduat sahiplerinin Türk lirası ve ABD doları arasında geçişler yaptığını görüyoruz. Lakin kimsenin parasını (bankacılık sisteminden) çıkardığını görmüyoruz."

"TÜRKİYE'DE BANKALARIN PERFORMANSLARI SON DERECE İYİ"

Moody's Ülke Riskleri Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı Muehlbronner, Türkiye'de bankaların performanslarının son derece iyi olduğunu vurgulayarak, "Türk bankaları sağlam ve açık bir şekilde idareli dengelenmenin sağlanmasındaki kayda değer unsurlar aralarında. İhracatçılar, Türk lirasındaki düşüşten faydalanıyor. Türk ekonomisi tekrar tekrar dirençli oldu. Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin küresel ekonomik görünümde yaşanan bir takım değişikliklerden olumlu yönde etkilenebileceğine muhabere eden Muehlbronner, "Türkiye, Avrupalı şirketlerin üretimlerini daha yakın noktalara çekmesinden büyük oranda faydalanabilir. Avrupa, Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı konumunda. (Avrupalı) Şirketler, tedarikçilerine tamamen bağlanmış durumda. Türkiye, bu durumdan yararlanabilir." dedi.(AA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum