Miraç Kandili ne süre? 2022 Miraç gecesi ne süre, hangi gün? Miraç kandili ayın kaçında? haberi

Miraç kandili, İslam aleminde Hz.Muhammed'in miraca yükseldiği geceyi temsilcilik etmektedir.

Miraç Kandili ne süre? 2022 Miraç gecesi ne süre, hangi gün? Miraç kandili ayın kaçında? haberi
18 Şubat 2022 - 21:54

Miraç kandili, İslam aleminde Hz.Muhammed'in miraca yükseldiği geceyi temsilcilik etmektedir. Miraç kelimesi sözlük anlamıyla göğe çıkma ya da büyüme anlamlarına gelmektedir. Recep ayının 26. gecesi Miraç kandili olarak idrak ediliyor. Üç aylara girilmesiyle tarihi yaklaşan Miraç kandilinin ne vakit olduğu da merak edilen konular aralarında yer alıyor.

MİRAÇ KANDİLİ NEDİR?

Müslümanlar kadar tarihi merak edilen Miraç kandilinin tamamen ne kavrayış geldiğine bakalım. Miraç, İslam aleminde ve mitolojide Hz. Muhammed'in göğe yükselip, Allah ve öte alemleri ile görüp geriye doğru döndüğü rivayetlerine dayanan bir addır. Rivayetler şu şekilde; İslam dini peygamberi Hz. Muhammed'in kalbinin temizlenmesi, Burak ve Cebrail eşliğinde Mescid-i Aksa'ya gidiş, Burak'ı bağlayıp peygamberlere namaz kıldırma, muallak taşından göğe büyüme, Allah ile konuşmalar, gök katlarında öteki peygamberler ile diyaloglar, cennet ve cehennemi görme ve geri dönme gibi bölümlerden bir araya gelmektedir.

MİRAÇ KANDİLİ NE SÜRE?

İslam alemi mübarek üç aylara antre yaptı. Mübarek üç aylar Recep – Şaban - Ramazan ayları içerisinde idrak edilen Miraç Kandilinin tarihini Diyanet İşleri Başkanlığı miladi takvime kadar duyuruldu. Buna göre Recep ayının 26. günü olarak gerçekleşen Miraç Kandili, bu sene yani 2022 yılında 27 Şubat gecesine eşit gelmektedir.

MİRAÇ KANDİLİ MANÂ VE ÖNEMİ NEDİR?

İslam inancına tarafından, Hazreti Muhammed, Miraç gecesi, Allah'ın daveti üstüne Cebrail Aleyhisselam'ın rehberliğinde Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya, oradan semaya, ulu alemlere ve ilahi huzura yükselmiştir. Hazreti Muhammed, bu yolculuğunda "Burak" adlı binekle yolculuk etmiştir. Bu gecede Beş vakit namaz, farz kılındı, Allah'a şirk koşmayanların cennete gireceği müjdesi miraç gecesinde verildi ve Miraç gecesinde "Amenerrasulü" diye başlayan Bakara Suresi'nin son iki ayeti indirildi. Miraç gecesinde Allah, Hz. Muhammed'e insanın yaşama hakkını, itibar ve haysiyetini korumayı, toplumun rahat ve güvenini sağlamayı amaçlayan on iki emir de verildi.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum