MGK Erdoğan başkanlığında toplanacak: Suriye'ye yeni operasyon masada haberi

Milli Emniyet Kurulu, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yarın toplanıyor.

MGK Erdoğan başkanlığında toplanacak: Suriye'ye yeni operasyon masada haberi
25 Mayıs 2022 - 10:15

Milli Emniyet Kurulu, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yarın toplanıyor. Toplantının esas gündem maddesinin güney sınırlarına yeni sınır ötesi operasyonlar olması bekleniyor.

GÜNCEL 25.05.2022 09:30 MGK Erdoğan başkanlığında toplanacak: Suriye'ye yeni operasyon masada

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yarın toplanacak. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak yılın üçüncü MGK Toplantısı'nda İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusu, Irak'ın kuzeyinde yürütülen Pençe-Kilit Operasyonu ile Yunanistan'ın askeri silahlanma faaliyetleri başta edinmek üzere çoğu stratejik yöresel ve ulusal emniyet konusunun ele alınması bekleniyor.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği başvuruları dahilinde Türkiye'nin ortaya koyduğu söylev ve bu ülkelerin NATO üyeliği için öne sürdüğü kriterlerin, toplantının önemli gündemlerinden olması öngörülüyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın da ele alınması beklenen toplantıda, Türkiye'nin barıştırma için yürüttüğü araştırmalar, ara buluculuk ve kolaylaştırıcılık faaliyetleri ile insani destek ve daimi ateşkes konularının görüşüleceği varsayım ediliyor.

YUNANİSTAN VE DOĞU AKDENİZ KONUSU MASADA

Toplantıda ele alınacak bir öteki önemli konunun Yunanistan'ın yürüttüğü askeri silahlanma faaliyetleri olması bekleniyor. Bu kapsamda Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin değerlendirileceği toplantıda, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'deki konumlarına yönelik çalışmaların masada olması planlanıyor.

SINIR ÖTESİ OPERASYONLAR

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Irak'ın kuzeyine düzenlenen Pençe-Kilit Operasyonu ile hudut güvenliği gerekçesiyle yürütülen faaliyetlerin de toplantıda ele alınacak kayda değer başlıklar aralarında yer alması bekleniyor. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve IŞİD operasyonların toplantıda görüşülmesi öngörülüyor. Bu çerçevede hudut ötesi yeni operasyonların masaya yatırılması bekleniyor.

Erdoğan, son Kabine Toplantısı'nın gerisinde yaptığı açıklamada, "Güney sınırlarımız baştan başa 30 kilometre derinliğinde tehlikesiz bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların yetkisiz kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da yakında atmaya başlıyoruz. Ülkemize ve tehlikesiz bölgelerimize çoğu kez yapılan saldırıların, tacizlerin, tuzakların merkezi konumundaki alanlar harekat önceliğimizin başında yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, istihbaratımız, güvenlik güçlerimiz hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır." ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, konunun MGK toplantısında bütün boyutlarıyla ele alınacağını dile getirmişti.

AA

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum