MGK'den Yunanistan mesajı haberi

Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Emniyet Kurulu (MGK) toplantısı 3 saat sürdü.

MGK'den Yunanistan mesajı haberi
21 Temmuz 2022 - 20:29

Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Emniyet Kurulu (MGK) toplantısı 3 saat sürdü. Toplantının arkasından bildiri yayımlandı.

AKTÜEL 21.07.2022 19:50 MGK'den Yunanistan mesajı

Ulusal Emniyet Kurulu (MGK) AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığından Erdoğan'ın Sarayında gerçekleşti.

Toplantının arkasından yayımlanan bildiride şu mesajlar verildi:

"Millî Emniyet Kurulu, 21 temmuz 2022 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanmıştır.

1. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ terör örgütleri ilk olarak olmak üzere, millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşısında yurt içinde ve yurt haricen azim, istikrar ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula veri sunulmuş ve ek tedbirler görüşülmüştür.

2. 15 temmuz darbe girişiminin faili terör örgütü FETÖ ile mücadelede gelinen evre değerlendirilmiş; Türkiye ’nin istikrarını ve güvenliğini hedef alan tüm odaklar ve terör örgütleriyle iş birliği içerisinde olan bu ihanet şebekesinin tamamen bertaraf edilmesi yönündeki çabaların kararlılıkla sürdürüleceği bir kere daha zinde bir şekilde onay edilmiştir.

3. Madrid ’de gerçekleştirilen NATO Liderler Zirvesi ve neticeleri tüm detayları ile ele küskün; türkiye ’nin yetmiş yıldır mensubu olduğu ittifaktaki yükümlülüklerini eksiksiz bir şekilde ve candan yerine getirdiği hatırlatılarak, benzer yaklaşımı ittifakın diğer üyelerinden de beklediği vurgulanmıştır. Bu kapsamda müttefiklerimiz, FETÖ ve bütün isimlendirmeleriyle birlikte PKK/KCK-PYD/YPG ile mücadelede Türkiye ’nin yanına yer almaya ve takviye vermeye davet edilmiştir.

4. Uluslararası hukuku hiçe sayarak iyi komşuluk ve müttefiklik ilişkilerinin hilafındaki tutumunu ısrarla sürdüren Yunanistan ’ın, kışkırtıcı eylemlerine ilave olarak karasuyu ve hava sahası ihlallerini artırarak devam ettirmesinin kabul edilemez olduğu ifade edilmiştir. Yunanistan yönetimine hem; düzensiz göçmenlerin hayatlarını tehlikeye atan, insan hakları ve hümanist hukuka aykırı faaliyetlerine bir defa daha son verme çağrısında bulunulmuştur.

5. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ’nin etken denklik ve eşdeğer milletlerarası statü temelinde iki devletli çözüm vizyonuna enerjik takviye demeç edilmiştir.

6. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın daha fazla can kaybına ve yıkıma yol açmadan bir an önce sona erdirilerek detaylı mütareke ilan edilmesi yönündeki çağrımız tekrarlanmış; bu kapsamda Türkiye ’nin kalıcı barışın tesisi ile küresel çapta bir yiyecek krizine dönüşmekte olan meselenin çözümü istikametindeki gayretlerinin devam edeceği belirtilmiştir.

7. Koronavirüs salgını ve ardındaki dünya genelinde yaşanan çatışmalarla derinleşen küresel hesaplı krizin, genişleyen siyasi ve sosyal etkileri tüm boyutlarıyla değerlendirilmiş, ülkemizin gelecekte ortaya çıkması olası tehditlere karşısında her alanda güçlendirilmesi için alınması gereken tedbirler gözden geçirilmiştir."

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum