Metropoll'ün "İşgalin sorumlusu kim?" anketinde ABD-NATO öne çıktı - kars haber

Metropoll ’ün son anketinde, Ukrayna işgalinden Rusya ’yı sorumlu tutanların oranı yüzde 33,7, ABD-NATO ’yu sorumluluk sahibi tutanların oranı ise yüzde 48,3 çıktı.

Metropoll'ün "İşgalin sorumlusu kim?" anketinde ABD-NATO öne çıktı - kars haber
30 Mart 2022 - 14:12

Metropoll ’ün son anketinde, Ukrayna işgalinden Rusya ’yı sorumlu tutanların oranı yüzde 33,7, ABD-NATO ’yu sorumluluk sahibi tutanların oranı ise yüzde 48,3 çıktı. Parti seçmenleri özelinde bakıldığında, sadece DEVA ve Saadet Partisi seçmenleri, Rusya ’nın ABD ve NATO ’dan daha sorumluluk sahibi olduğunu savundu.

AKTÜEL 30.03.2022 13:37 Metropoll'ün “İşgalin sorumlusu kim?” anketinde ABD-NATO öne çıktı Abone Ol google-news

Metropoll Araştırma ’nın kurucusu ve yöneticisi Özer Sencar, Rusya ’nın Ukrayna ’yı işgal etmesine ilişkin son kamuoyu yoklamasının sonuçlarını Twitter hesabından paylaştı.

Buna tarafından, ankete katılanların yaklaşık olarak yarısı, işgalden ABD ve NATO ’nun kışkırtıcı politikalarını sorumluluk sahibi tuttu. “Sorumlu kim?” sorusuna yüzde 48,3 oranında “ABD-NATO” yanıtı verildi.

Rusya ’yı sorumluluk sahibi tutanların oranının yüzde 33,7 ’de kaldığı ankette, yüzde 7 ’lik dilim de Ukrayna ’nın sorumluluk sahibi olduğu görüşünü savundu.

Parti seçmenleri özelinde bakıldığında, yalnızca DEVA ve Saadet Partililerin Rusya ’yı daha fazla sorumluluk sahibi tutması dikkat çekti.

Öteki partilerin seçmenleri ABD-NATO ’yu ön plana çıkarırken, en yüksek oranlar yüzde 67 ile İYİ Parti, yüzde 68,2 ile de MHP seçmenlerinde çıktı.

CHP seçmeni yüzde 41,7 ’ye karşılık yüzde 48,2 ile ABD-NATO ’nun sorumluluğunun altını çizerken, HDP seçmeninde yüzde 38,1 ve 38,6 şeklinde yakın oranlar göze çarptı. Bunun yanı sıra HDP ’liler, yüzde 10,2 ile Ukrayna ’ya en fazla mesuliyet yükleyen seçmen grubu oldu.

AKP seçmeni ise işgalden yüzde 30,5 Rusya ’yı, yüzde 48,8 ABD-NATO ’yu, yüzde 9,2 de Ukrayna ’yı sorumlu tuttu.

metropoll-un-isgalin-sorumlusu-kim-anketinde-abd-nato-one-cikti-997356-1.

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum