Meteoroloji ve AFAD'dan uyarı: Dışarı çıkmayın

Bilhassa Akdeniz, Marmara, Ege ve Marmara'da etkili olan adaleli rüzgar ile ilgili Meteoroloji'den yeni izah etme geldi.

Meteoroloji ve AFAD'dan uyarı: Dışarı çıkmayın
29 Kasım 2021 - 19:20

Bilhassa Akdeniz, Marmara, Ege ve Marmara'da etkili olan adaleli rüzgar ile ilgili Meteoroloji'den yeni izah etme geldi.

RÜZGAR HIZLARI

MGM'nin internet sitesinde yer alan uyarıda, "Kaslı kasırga uyarılarımızın arkasından bugün saat 16:00 itibarıyla; İstanbul Beylikdüzü'nde saatte 130 kilometre, Arnavutköy'de 125 kilometre, Çatalca Radar Sahası'nda 121 kilometre, Düzce Yığılca ve İzmir Narlıdere'de 111 kilometre, İstanbul Silivri, İstanbul Boğazı Karadeniz Çıkışı ve Düzce Gümüşova'da 108 kilometre, İzmir Çatalkaya Radar Sahası'nda 107 kilometre, Balıkesir Bigadiç/Gediktepe'de 102 kilometre, Tekirdağ Marmaraereğlisi ve İstanbul Kilyos'ta 101 kilometre, İzmir Urla, İstanbul Çatalca ve Tekirdağ Muratlı'da 100 kilometre, İzmir Karaburun ’da 99 kilometre, Konak'ta 97 kilometre en yüksek rüzgar hızları kaydedilmiştir" denildi.

SAATTEKİ HIZI 100 KİLOMETREYİ AŞACAK

Açıklamada, kuvvetli rüzgar ve fırtınanın bu gece ve yarın da devam edeceği vurgulanarak, "Marmara, Ege, İç Anadolu, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, yüksek kesimleri öncelikle almak üzere Karadeniz ile zamanla Doğu Anadolu'nun kuzeyinde batı ve güneybatı yönlerden saatte 60- 90 kilometre, yüksek kesimlerde yer yer 100 kilometre üzeri hızda esmesi beklenmektedir. Adaleli rüzgar ve fırtınanın oluşturabileceği çatı uçması, ağaç ve uç devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşısında dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir" ifadeleri kullanıldı.
Açıklamada keza kaslı rüzgarın yarın saat 00.00-22.00 arasında etkili olmasının beklendiği belirtildi.

AFAD: DIŞARI ÇIKMAYIN

YIKIM ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İstanbul'da etkili olan şiddetli rüzgar nedeniyle yaşanan kazalarda 4 kişinin hayatını kaybettiğini, 19 kişinin de yaralandığını duyurdu.

AFAD'ın Twitter'daki hesabından yapılan açıklamada, "İstanbul'da etkin olan ve hızı ara sıra 100 kilometreyi geçen şiddetli rüzgar nedeniyle yaşanan kazalarda 4 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 19 vatandaşımız yaralanmıştır. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamasını önemle rica ederiz" denildi.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. pic.twitter.com/tPkTL8rbPV

— AFAD (@AFADBaskanlik) November 29, 2021

ANKARA İÇİN FIRTINA UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 9'uncu Alan Müdürlüğü ise bu gece Ankara için kasırga uyarısı yaptı. Açıklamada, Ankara'nın Keçiören ilçesinde rüzgarın batı ve güneybatı yönlerden 60-90 kilometre, yüksek kesimlerde yer yer 100 kilometre üzeri hızda esmesi beklendiği belirtilerek, "Kuvvetli rüzgar ve fırtınanın oluşturabileceği çatı uçması, ağaç ve uç devrilmesi, soba ve
baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara aleyhinde özenli
ve tedbirli olunması gerekmektedir" denildi.


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum