Mesele tek bir fotoğraf karesi değil - kars haber

GÜVEN GÜRKAN ÖZTAN 2022.05.09 06:30 AKTÜEL 09.05.2022 06:30 Geçtiğimiz haftayı önümüzdeki sürecin hangi riskleri barındırdığını gösteren iki olayla kapadık.

Mesele tek bir fotoğraf karesi değil - kars haber
09 Mayıs 2022 - 07:36
author
GÜVEN GÜRKAN ÖZTAN
2022.05.09 06:30

AKTÜEL 09.05.2022 06:30

Geçtiğimiz haftayı önümüzdeki sürecin hangi riskleri barındırdığını gösteren iki olayla kapadık. Bunlardan biri Özdağ ile Soylu arasındaki polemikle gün yüzüne çıktı, diğeri ise İmamoğlu ’nun Karadeniz gezisine Nagehan Alçı, Ertuğrul Özkök gibi isimlerin gösteri edilmesi ve birlikte resim vermesiyle patlak verdi. Birbirinden çok farklı bu iki hadise, sağcılığın her formunun memleketi nasıl kuşattığını gözler önüne seriyor.


Türkiye merkez ve kutup sağında büyük bir itiş kakış var. AKP ’nin sağda bıraktığı boşluğu yükleme, üstelik ANAP tipi köhnemiş bir merkez sağcılığı diriltme sevdası öylesine iştah kabartıyor oysa Insanlar İttifakı ’nın manâlı isimleri birbirleriyle kıyasıya bir rekabet içine giriyor. CHP ’nin “merkez” aşkı, İyi Parti ’nin, DP ’nin, DEVA ’nın hatta Gelecek Partisi ’nin merkez sağı temsil etme iddiası olağandışı bir benzeşme hali yaratıyor. Özal ’ın dört eğilimi birleştirme tezinin güncel hali olan helalleşme, herkesi kucaklama, “evhamlı muhafazakârları” kazanma söylemi muhalefetin diline pelesenk olmuş durumda. Hal böyle olunca sosyal demokratlar Erbakan anmasında irtifa gösteriyor, Türkeş ’i ve Özal ’ı hayırla yad ediyor iken; İmamoğlu gezisine AKP döneminin tetikçilerini ağırlama etmekte beis görmüyor.

***

İmamoğlu ’nun otobüs fotoğrafı ve ardından yaşananlar salt bir “iletişim kazası” olsaydı bu şart çok çabuk telafi edilebilir ve ağız dalaşı bu denli büyümeden sönümlenirdi. Böyle olmamasının nedeni, İBB sözcüsü ve İmamoğlu ’nun açıklamalarıyla o “kazaların” “zincirleme” yaşanması da değildi. Aksine, kanımca iktidar kadar değil farzedilen yurttaşların zihninde muhalefetin siyasi istikametine, seçime giden yolda kılavuzluğuna ve menziline dair soru işaretlerinin oluşmasıydı.

Erdoğan ’ın ve partisinin 20 takvim tarihindeki belki en büyük “başarısı” muhalefete kendi siyaset yapma biçimini kabul ettirmek oldu. Bugün muhalefet, her ne değin aksini bahis etse de, siyasi zafere ancak “AKP gibi yapmakla” ulaşılabileceğine kani olmuş durumda: Bol bol meydan okuma, fazla özgüven, her iki cümlenin birine yedirilen dini referanslar, “halktan biri gibi” davranma namına sığ bir popülizm, kesif bir anketçilik… Fakat es geçilen önemli bir nokta var. İktidara karşısında biriken öfke, sadece kişiye özel antipatiden kaynaklanmıyor bununla beraber yurttaşların büyük bir kısmının tepkilerini değil sayan, onlara üstten bakan bir siyaset biçimine duyulan itirazdan kaynaklanıyor. Bunun bir benzerini muhalefetten görmeye kimsenin tahammülü yok. Bir De bu kadar değerinde ödemişken.

***

Kimse her an ağız dalaşı edelim demiyor, fakat milyonlarca insan “anlaşma fetişizmi” namına hak duygusunun katledilmesine razı olmadığını haykırıyor. İktidar tetikçiliği yaparak demokratların hapse atılmasına, en haklı toplumsal taleplerin kriminalleştirilmesine niçin olan bu nedenle iktidara can suyu verenlere alan açılmasını istemiyor. Kendine parmak sallanmasını yok acılarının, kaygılarının, taleplerinin dikkate alınmasını açlık ediyor. Bu haklı isteğin, hiç de birilerinin iddia ettiği gibi iktidarın ekmeğine yağ sürmediğini dolayısıyla kimseden “zihin almaya” ihtiyacı olmadığını biliyor. Bugün Nagehanlara yarın Selvilere verilecek payenin AKP ’siz bir AKP, Erdoğansız bir Erdoğan yaratma riski barındırdığını haykırıyor. Bütün da böylece, haklı haykırışın susturulması yok tek adam rejiminden demokratik çıkış için satır başına yazılması, bir dikkat olarak baş tacı edilmesi gerekiyor.

İktidarın başlıca muhalefetin, özelde İBB ’nin üzerindeki fikir almaz baskısı bütün demokratları öfkelendiriyor. İmamoğlu ’nun gerici odakların İBB ’den beslenmesini engellemesi, AKP yönetiminde yaşanan İslamcı-muhafazakâr dayatmaya son vermesi takdirle karşılanıyor. Dolayısıyla mesele “bağcı dövmek” yok, “duygusal yatırım” üretilmiş bir siyasetçiye dair hüsran da yok. Pragmatizme mahkûm olmayan, “ben bilirim” tavrına teslim olmayan, muktedir tarafından “elde bir” olarak görülmeyen diğer bir siyasete arzu…

O resim karesine ve ardındaki gelen açıklamalara tepkilerin adresi yalnızca İBB başkanı ya da sözcüsü olarak görülmemeli, Halk Müziği İttifakı ’nın tüm karar alıcıları üzerine alınmalı. Meclis muhalefeti, bu tepkileri kuytu politik hesapların tuzağına düşmeden anlamaya çalışırsa “bir musibet bin nasihatten iyidir” lafı nihayet karşılığını bulur. Yeninin fakat sağcı mitlerden, reflekslerden ve “şiddet bendecilikten” kurtularak yapı edilebileceği algılama edilebilir.

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum