McDonald's Rusya 'ya Veda Ediyor haberi

Sovyetler Birliği döneminde açılan ilk Amerikan ‘fast food ’ restoranı McDonald's, otuz yıldan uzun bir vakit sonradan, Rusya'daki işletmelerini satma sürecine girdiğini açıkladı.

McDonald's Rusya 'ya Veda Ediyor haberi
17 Mayıs 2022 - 00:11

Sovyetler Birliği döneminde açılan ilk Amerikan ‘fast food ’ restoranı McDonald's, otuz yıldan uzun bir vakit sonradan, Rusya'daki işletmelerini satma sürecine girdiğini açıkladı. Satmak kararı, Ukrayna savaşı sebebiyle Rusya ’yı yalnızlaştırma politikasının son örneği oldu.

Rusya'da 850 restoranında 62 bin kişiyi istihdam eden şirket, savaşın yol açtığı insani krize uyarı çekerek, Rusya'daki işletmesini sürdürmenin "bundan böyle savunulabilir olmadığını ve McDonald's değerleriyle sürekli olmadığını" açıkladı.

Merkezi Chicago ’da yer alan fast food devi, Mart ayı başlarında Rusya'daki restoranlarını geçici olarak kapattığını ancak çalışanlarına ödeme yapmaya devam edeceğini bildirmişti. McDonald's bugün, herhangi bir olası Rus alıcı ismi belirtmeden, satış tamamlanana kadar çalışanlarını işe alacak ve onlara ödeme yapacak bir şirket aradığını belirtti.

Şirketin CEO ’su Chris Kempczinski, çalışanların ve yüzlerce Rus tedarikçinin "McDonald's'a olan bağlılığının ve sadakatinin" ülkeden bölünme kararını zorlaştırdığını söyledi.

Kempczinski, "Fakat, küresel topluma bir bağlılığımız var ve değerlerimize tabi kalmalıyız" dedi ve şirketin değerlerine olan bağlılığının, oradaki varlığını sürdüremeyeceği anlamına geldiğini dile getirdi.

Restoranlarını satmaya çalışan McDonald's, şirketin adını içeren tabelaları ve diğer sembol ve işaretleri kaldırmaya başlamayı planladığını söyledi.

Batılı şirketler Rusya pazarından çıkmaya çalışırken bir yandan da yaptırımlar aleyhinde operasyonlarını durdurmalarından veya işletmelerini kapatmalarından kaynaklanan zararlarla yüzleşiyor. Kısmen Rusya'da kalmayı planlayan şirketlerin bazılarıysa, kararlarının negatif sonuçlarıyla karşı karşıya.

Yeni bir dönemin işareti

McDonald's, Rusya'da birincil restoranını Berlin Duvarı'nın yıkılmasından kısa bir zaman sonra Moskova'nın merkezinde açmıştı. Bu açılış, ABD ile Sovyetler Birliği arasında 1991'de sona eren Soğuk Savaş gerilimlerinin hafiflediğinin dinç bir göstergesiydi.

Uzmanlara göre, şirketin Rusya ’dan ayrılışı yeni bir dönemin işareti.

Kurumsal inceleme şirketi GlobalData'nın Genel Müdürü Neil Saunders, "Bu çıkış Rusya açısından, bundan böyle yatırım ve alıcı markası ilerletmek için içe dönmesi gereken yeni bir izolasyon dönemini temsilcilik ediyor" dedi.

Saunders, McDonald's'ın Rusya'daki restoranlarının çoğuna sahip olduğunu ancak markasının kullanımına lisans vermeyeceğinden, satış fiyatının büyük muhtemelen işgalden önceki işletme değerine yakın olmayacağını söyledi. Saunders, Rusya ve Ukrayna'nın savaştan önce McDonald's ’ın gelirinin takriben yüzde 9'unu oluşturduğunu söyledi.

McDonald's, Rusya'dan ayrılmasının ardından kazancında 1,2 milyar ile 1,4 milyar dolar aralarında bir kayıp beklediğini kaydetti.

Ukrayna'daki McDonald's restoranları kapalı oysa şirket, oradaki çalışanlarına bütün maaş ödemeye devam ettiğini açıkladı.

McDonald's 100'den fazla ülkede 39 binden fazla noktada hizmet veriyor. Bunların birçok imtiyaz sahibine aitken, yalnızca yüzde 5'i şirkete ait ve şirket kadar işletiliyor.

McDonald's, Rusya'dan çıkışının bu sene bin 300 yeni restoran açma beklentisini değiştirmeyeceğini ve bunun şirket genelindeki satış büyümesine yaklaşık yüzde 1,5 katkıda bulunacağını açıkladı.

Geçen ay McDonald's, 2022 ’nin birincil çeyreğinde 1,1 milyar dolar kazandığını bildirdi. Şirket geçen yılın benzer döneminde 1,5 milyar dolardan fazla kazanmıştı. Şirketin cirosu yaklaşık 5,7 milyar dolardı.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum