Mars'taki Jezero Krateri ile benzerliği var! Salda Gölü'ne araştırma merkezi kuruluyor - kars haber

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), bir makalesinde "Jezero kraterine yolculuk edemeyebilirsiniz fakat ona en yakın yeri görmeye gidebilirsiniz: Salda Gölü, Türkiye" diyerek Jezero krateriyle Salda Gölü arasındaki benzerlikleri ortaya koymuştu.

Mars'taki Jezero Krateri ile benzerliği var! Salda Gölü'ne araştırma merkezi kuruluyor - kars haber
30 Mart 2022 - 15:06

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), bir makalesinde "Jezero kraterine yolculuk edemeyebilirsiniz fakat ona en yakın yeri görmeye gidebilirsiniz: Salda Gölü, Türkiye" diyerek Jezero krateriyle Salda Gölü arasındaki benzerlikleri ortaya koymuştu. Hem, NASA Twitter hesabından da Perseverance kaşif arabulucu Mars'a ulaşmadan Salda Gölü ile alakalı paylaşımlar yapmıştı.

The #CountdownToMars is on! We can hardly believe that the @NASAPersevere rover is just ONE day from touching down in Jezero Crater. ????

No one has set foot in the crater, üçgenin taban olmayan kenarı we have some ideas of what to expect thanks to Lake Salda in #Turkey. ???? https://t.co/x2MdicoEmX pic.twitter.com/2EpqAZctDn

— NASA Earth (@NASAEarth) February 17, 2021

"ÇOK ÖNEMLİ İPUÇLARI BARINDIRIYOR"

Haziran 2021'de başlayarak Aralık 2021'de sona eren projenin paydaşları aralarında bulunan Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Bahar İnce, Salda Gölü'nün mikrobiyolojik açıdan varlıklı bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Gölün dünya yüzeyinde bakteri türlerinin evrimini anlayışlı olmak için çok manâlı ipuçları barındırdığını da vurgulan Prof. Dr. İnce,

"Mikrobiyolojik açıdan epeyce varlıklı bir potansiyele sahip Salda Gölü'nde dünyada mikrobiyal evrimde önemli ipuçları barındırdığını düşündüğümüz bakteri familyaları yoğun şekilde yer alıyor. Milletlerarası saygınlığa sahip platformlarda patentlenmek üzere Salda Gölü'ndeki mikroorganizmalara ait ilk gen dizileri elde edildi. Bütün bunlar NASA'nın Mars üzerinde gerçekleştirdiği çalışmalara kaliteli bilgi bankası sağlayacak." dedi.

thumbs_b_c_05a0963ef52c04892d8567f6bff2ad18

"SALDA GÖLÜ'NDE ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULUYOR"

Prof. Dr. İnce, bu keşiflerle birlikte Salda Gölü'nün koruma ve yararlanma planlarının gölün mikrobiyal ekolojisini de dikkate alacak şekilde genişletilmesi gerektiğini söyledi. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın Salda Gölü havzasında bilim araştırma merkezi kurulması kararı aldığı bilgisini de paylaşan İnce, "Bu proje ile birlikte Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Salda Gölü havzasında bilim araştırma merkezi kurulması kararı aldı. Yakın zamanda faaliyetlerine başlaması için hazırlıklar sürüyor. Merkezde disiplinlerarası bilim insanları yer alacak. Keza uluslararası iş birlikleriyle ileri bilimsel araştırma projelerinin yürütülmesi de hedefleniyor. Ülkemizin genç araştırmacılarına katkı maddesi sağlayacak bir platform olması da isteniyor" diye konuştu.

KAPSAMLI JEOMİKROBİYOLOJİK HARİTALAR ÇIKARILDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın proje sonuçlarıyla ilgili hazırladığı veri notundaki Salda Gölü ile bulgular şöyle sıralanıyor: 

-DNA izolasyon teknikleri misal çeşidine (su, sediman, mikrobiyal mat, kayaçlardan alınan biyofilm) alt olarak optimize edilerek, Salda Gölü'ne benzersiz 4 ayrı protokol geliştirildi.

-Gölün bakteriyolojik komünite yapısında 'Alphaproteobacteria' gibi mikrobiyal evrimde önemli ipuçları barındırdığı düşünülen familya yoğun şekilde görüldü. aynı zamanda, Proteobacteria şubesinin 6 öbür bölgeden alınan örneklerin çoğunda öne çıktığı, 'Firmicutes', 'Actinobacteria', 'Verrumicrobiae' gibi pek çok şubeden mikroorganizma saptandı. Bu sonuçlar, Salda Gölü'nün mikrobiyolojik açıdan oldukça önemli bir potansiyeli olduğunu ortaya çıkardı.

-Gölün bütünleşik olarak jeomikrobiyolojik haritası hazırlandı. Salda Gölü'ne ait korunması gereken mikrobiyal hassasiyet bölgeleri tanımlandı. Koruma kullanma dengesi yaklaşımı çerçevesinde hazırlanan mevcut Salda Gölü havza yönetimi planının gölün mikrobiyal ekolojisini de dikkate alarak genişletilmesi gerekliliği ortaya kondu.

-Uluslararası kabul görmüş platformlarda patentlenmek üzere Salda Gölü'ndeki mikroorganizmalara ait ilk gen dizileri elde edildi. NASA'nın Mars üzerinde gerçekleştirdiği çalışmalara nitelikli veri bankası sağlandı. (DHA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum