Mahkeme 'gizli ayıp' dedi! Sıfır otomobilindeki arıza için verdiği parayı geri aldı haberi

Adana'da avukatlık yapan 26 yaşındaki Ömer Uruç, 2013'te aldığı otomobilinin 7 yıl daha sonra arıza vermesi üzerine gittiği serviste aracının şanzımanının çatladığını öğrendi.

Mahkeme 'gizli ayıp' dedi! Sıfır otomobilindeki arıza için verdiği parayı geri aldı haberi
27 Haziran 2022 - 14:34

Adana'da avukatlık yapan 26 yaşındaki Ömer Uruç, 2013'te aldığı otomobilinin 7 yıl daha sonra arıza vermesi üzerine gittiği serviste aracının şanzımanının çatladığını öğrendi. 'Kullanıcı hatası' denilerek tamir karşılığında Uruç'tan 36 bin 865 lira alınırken konunun yargıya taşınması üstüne duruşma uyarı çeken bir karar verdi. Duruşma, arızanın imal hatasından kaynaklı ‘sıcacık ayıp ’ olduğuna ve Uruç'tan alınan paranın geri iadesine hükmetti.

AW655214_02 (1)

36 BİN TL PARA ALINDI

Avukat Ömer Uruç (26), 2013 yılında bayiden 70 bin liraya 0 kilometre bir araba satın aldı. 2020 yılında ise araçta arıza lambası yandı ve Uruç, yetkili servise gitti. Serviste yapılan tahlil de ise şanzımanın çatlak olduğu belirlendi ve servis Uruç ’a ‘kullanıcı hatası ’ dedi. Tamir ücreti olarak da servis, başta 59 bin lira sonradan da indirimle 36 bin 865 lira istedi.

AW655214_03 (1)

BİLİRKİŞİ RAPORUNDA DİKKAT ÇEKEN DETAYLAR

16 Temmuz 2020 tarihinde ise Ömer Uruç, arızanın kendi kullanımdan kaynaklanmadığını belirterek 5. Sulh Hukuk Mahkemesine başvurdu. 24 Temmuz 2020 tarihindeki araştırmacı raporunda, “Şanzıman üzerindeki çatlağın, kullanıcı kusuruyla oluşmayacağı; araçta imalattan kaynaklı bakımlı ayıp olduğu saptama edilmiştir” denildi.

Aynı raporda az önce 55 bin 213 kilometredeki araçta bu denli bir arıza çıkmasının da normal olmadığı vurgulandı. Konuyla ilgili detaylı araştırma yapan Uruç, çarpıcı bir detaya ulaştı.

3 MİLYON VASITA GERİ ÇAĞRILMIŞ

Uruç, haber sitelerinde kendi arabasıyla benzer marka ve modelde 2011-2015 yılları aralarında üretilen takriben 3 milyon aracın, ‘DSG ’ olarak pazarlanan çift kavramalı şanzımandaki üretim hatası nedeniyle üretici işyeri kadar geri çağrıldığı bilgisine ulaştı.

Üretici işyeri da aracın satın alınıp, 7 yıl ve takriben 55 bin kilometre baştan başa kullanılması, bu süre içinde bir hatanın; şanzıman-volan gibi kuvvet transfer organlarında bakımlı kalmasının mümkün olmayacağına dikkat çekti. Firma, “Araç, yepyeni bir şanzımana sahip olmuş ve böylece araç da yenilenmiştir. Bu katkılar, araca değerinde kazandırır, bunlar layık kaybettiren unsurlar değildir” savunmasını yapması dikkat çekti.

Ömer Uruç, adalet süreci devam ederken otomobilsiz kalmamak için 36 bin 865 lira ödeyerek aracını tamir ettirdi.

PARANIN GERİ İADESİNE KARAR VERİLDİ

Tamirden sonra Ömer Uruç, Adana 3. Asliye Ticaret Mahkemesi ’ne başvurdu. Duruşma ise araçta ‘gizli ayıp ’ olduğuna hükmederek, “Tüm kontrol ve servis bakımları, yetkili servis olan davalıda yaptırılmış olmasına rağmen, araçta şanzıman arızası meydana geldiği; oluşan arızanın kullanıcı hatasından kaynaklanan bir kusur olmadığı, alınan araştırmacı raporundan araçtaki ayıbın, üretim hatasından kaynaklı ‘kuytu ayıp ’ olduğu anlaşılmıştır” kararını verdi.

Hem mahkeme, sanık olan firmanın, yenileme masrafı için aldığı 36 bin 865 lira ile 8 bin lira da ‘vasita değerinde kaybı ’ edinmek üzere toplam 44 bin 865 bin lirayı Avukat Ömer Uruç ’a geri ödemesine kararlaştırdı.

İhlas Ajansı muhabirine konuşan Avukat Ömer Uruç, “Araçta üretimden kaynaklı gizli ayıp olduğu ve bunun tüketiciye fatura edilemeyeceği hüküm altına alındı. 2 yıl devam eden duruşma süreci sonunda araçta ‘gizli ayıp ’ olduğuna hükmetti. Fakat işin bir ilginç yanı sanık firmanın mahkemede yaptığı savunma var. Şanzıman değişiminin araca değerinde katacağı yönünde acayip bir savunma yaptı. Mahkeme, o savunmaya da haysiyet etmedi. Aracın alımından 9 yıl sonra bir ayıp tespitini içerdiği için Türkiye ’de ilk bu dava. bu nedenle keza avukat ayrıca de tüketici olarak çok gururluyum. İnsanlar aldıkları üründe bir ayıp varsa, bakımlı ayıp olduğunu düşünüyorlarsa ardına kadar pes etmesinler” diye konuştu.

Kaynak: İHA

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum