Liyakat yerine mülakat ısrarı - kars haber

Mülakat sistemi bu kere Aile Bakanlığı ’nın sözleşmeli personel alımında can yaktı.

Liyakat yerine mülakat ısrarı - kars haber
11 Mayıs 2022 - 06:51

Mülakat sistemi bu kere Aile Bakanlığı ’nın sözleşmeli personel alımında can yaktı. Yüksek KPSS puanlı adaylar düşük mülakat puanı nedeniyle elendi.

AKTÜEL 11.05.2022 06:30 Liyakat yerine mülakat ısrarı

Mustafa BİLDİRCİN

Kamu istihdam politikasının kanayan yarası mülakat sistemine yönelik tartışmalar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ’nın sözleşmeli personel alımı sınavı ile tekrar alevlendi. Bakanlığın 4 bin 175 personel alımı için 2 Mart-12 Nisan 2022 tarihleri aralarında gerçekleştirdiği mülakat sınavının sonuçları yüzlerce aday için hayal kırıklığı yarattı.

YÜKSEK PUAN YETMEDİ

Bakanlığın personel alımı için gerçekleştirdiği mülakatın sonuçları 7 Mayıs ’ta açıklandı. Sonuçların açıklanmasının peşinde yüzlerce aday, mülakatta haksız yere elendiğini belirterek, tepki gösterdi. Mülakat mağduru adaylar, sosyal medyadan KPSS ve görüşme puanlarını paylaştı. Adaylar, KPSS puanına kadar birincil 40 ’ta bulunan çok sayıda kişiye mülakatta 50 ve altında puan, KPSS puanına kadar 4 binlerde olan fazla sayıda adaya ise yüksek görüşme puanı verildiğini aktardı.

GELECEĞİMİZ ÇALINDI

Bir Takım adaylar ise mülakatta kendisine sorulan ilginç soruları paylaştı. Adayların iddiasına tarafından, mülakatta kendilerine, “İcraatlarını en beğendiğiniz dört Osmanlı padişahı kimdir? Türkiye ’de kaç darbe olmuştur?” gibi sorular yöneltildi. Sosyal medyadan görüşme sonuçlarına tepki bildiren adaylar ise şunları yazdı:

•Emeğim, sabrım ve hayallerim ziyan edildi. Belirsiz bir gelecekle baş başa bırakıldı.

•Madem kendi istediklerinizi alacaktınız neden bizi yordunuz?

•Her görüşme sonrası bir kriz yaşanıyor. Bütün mülakatlar iptal edilmeli.

NİYE KPSS ’YE SOKTUNUZ?

Görüşme sonuçlarına tepki belirten Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanı Oğuz Özat, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ’na, “Sosyal yardımları da bu şekilde mi seçiyorsunuz?” diye sordu. Mülakatın kaldırılması, KPSS ’nin istihdamda belirleyici olması gerektiğini açıklayan Özat, “Mülakatlarda yüzlerce kişinin hakkı yenildi. Madem mülakatlarda seçecektiniz, insanları neden KPSS'ye sokuyorsunuz? Dobra Dobra, ‘Torpillilerimiz var ’ deyin cümbür cemaat yerini bilsin” ifadelerini kullandı.

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum