Latin Amerika 'da Son 15 Yılın En Yüksek Enflasyonu haberi

Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre, geçen sene yüzde 9,8 ’le dünyada en yüksek enflasyonun yaşandığı alan olan Latin Amerika için bu yılki enflasyon beklentisi yüzde 11,2.

Latin Amerika 'da Son 15 Yılın En Yüksek Enflasyonu haberi
17 Mayıs 2022 - 00:11

Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre, geçen sene yüzde 9,8 ’le dünyada en yüksek enflasyonun yaşandığı alan olan Latin Amerika için bu yılki enflasyon beklentisi yüzde 11,2.

IMF raporlarına kadar, son 15 yılın en yüksek enflasyon oranlarının tescil altına alındığı bölgedeki en büyük endişe, her geçen gün alım gücü eksilen Latin Amerikalılar ’ın besin, barınma ve ulaşım gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz ışık halkası gelmesi.

Ekonomisi daha çok hammadde ihracatına dayalı olan Latin Amerika, Ukrayna krizinin arkasından enerji ve gıda fiyatlarındaki artıştan en fazla etkilenen bölgeler arasında yer alıyor.

Uzmanlar bilhassa petrol, gaz, metal, yiyecek ve gübre fiyatlarıyla deniz ulaşım maliyetlerindeki büyüme ve bölgenin en manâlı ticari ortakları olan Amerika, Çin ve Avrupa ’daki artma oranlarının beklentilerin aşağı kalmasıyla hammadde talebinin azalması gibi nedenlerin bölgedeki enflasyonist baskıyı artırdığını bildiriyor.

IMF tahminlerine tarafından, Ukrayna krizine tabi olarak petrol ve gıda fiyatlarındaki 10 ’ar puanlık çoğalma, Latin Amerika ’ya sırasıyla yüzde 0,2 ve 0,9 edinmek üzere toplamda yüzde 1,1 ’lik enflasyon artışı olarak yansıyacak.

2022 ’de en yüksek enflasyon Arjantin ’de

Latin Amerika ’nın en büyük, dünyanınsa 9 ’ncu büyük ekonomisine sahip Brezilya ’da yılın birincil 4 ayındaki enflasyon yüzde 4,29 olarak açıklandı. Bölgenin en büyük ikinci ekonomisine sahip Meksika ’da ise Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 7,68 ’e ulaştı. Bu oran, son 20 yılın en yüksek oranı olmasıyla dikkat çekiyor.

Bölgenin en büyük beş ekonomisinde (LA-5) bu yılın ilk dört ayındaki enflasyon Şili ’de yüzde 4,8, Kolombiya ’da yüzde 5,66, Peru ’daysa yüzde 2,82 oldu.

Latin Amerika ülkeleri arasında yılın ilk dört ayı itibarıyla en yüksek enflasyon yüzde 23,1 ’le Arjantin ’de görüldü. Onu yüzde 16,3 ’le Venezuela izliyor.

Pandemi öncesinde de sosyo-hesaplı sorunların yaşandığı Latin Amerika ülkelerinde, yılın birincil dört ayında tescil altına alınan enflasyon oranının, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) göre açıklanan yüzde 31,71 ’den daha düşük olması uyarı çekiyor.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum