Kurtulmuş: 'Şu tarihten sonra suç, şu tarihten önce değil' demek olmaz haberi

CHP lideri Kılıçdaroğlu ’nun AKP ’lilerin yandaş vakıflar aracılığıyla ABD ’ye para taşıdığı yönündeki sözlerini eleştiren AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Eğer fazla merak ediyorlarsa gitsinler resmen şikayet dilekçesinde bulunsunlar ve bunun cevabını Ameri.

Kurtulmuş: 'Şu tarihten sonra suç, şu tarihten önce değil' demek olmaz haberi
25 Mayıs 2022 - 16:36

CHP lideri Kılıçdaroğlu ’nun AKP ’lilerin yandaş vakıflar aracılığıyla ABD ’ye para taşıdığı yönündeki sözlerini eleştiren AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Eğer fazla merak ediyorlarsa gitsinler resmen şikayet dilekçesinde bulunsunlar ve bunun cevabını Amerikan makamlarından alsınlar” dedi. Kurtulmuş ayrıca Kılıçdaroğlu ’nun bürokratlara yaptığı çağrıyı da tepki göstererek, “Şu tarihten önce yapılan cezaları suç, ondan önce veya ona yapılanları suç değilmiş gibi kullanmak ne haddinedir?” dedi. Kurtulmuş ’un bu sözleri AKP iktidarının Fethullahçı yapıya takviye konusunda 17-25 Aralık ’ı milat gösteren yaklaşımını akıllara getirdi.

SİYASET 25.05.2022 15:32 Kurtulmuş: 'Şu tarihten sonra suç, şu tarihten önce değil' demek olmaz

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Ankara ’da Anadolu Yayıncılar Derneği'nin düzenlediği "Anadolu Sohbetlerine" davetli oldu ve burada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun AKP ’lilerin TÜRGEV ve Ensar aracılığıyla ABD ’deki paralel bir vakfa (TÜRKEN) 1 milyar lira transfer ettiği yönündeki açıklamasına karşı çıktı.

Kurtulmuş, Kılıçdaroğlu ’nun ‘yalan yanlış ’ sözlerle kamuoyunu meşgul ettiğini savunarak şunları söyledi:

“Oldukça hileli, epeyce edepsiz, oldukça seviyesiz sözleri ile Türkiye'nin ilk önce seçilmiş Cumhurbaşkanına ağır bir hakarette bulunmuş oldu. Cumhurbaşkanının, işte Türkiye dışına kaçacağı gibi bir yalanı söyleyerek kendisini rezil etmiş oldu. Çünkü Cumhurbaşkanımızın ve bizlerin her hal ve durum içerisinde bu memlekette, ömrümüzün ardına kadar Allah'ın izniyle uğraş edeceğimizi ve milletin hayrına olacak işler için gayretle çalışacağımızı en az bizim kadar Sayın Kılıçdaroğlu da biliyor. Dolayısıyla olmayacak, olması mümkün olmayan bir konu etrafından idrak oluşturmaya çalıştı. Kaldı oysa konuştuklarının içeriği itibarıyla da bomboştur.”

Kılıçdaroğlu'nun, “Türk çocuklarının eğitimine katkıda bulunmak için ABD'de yurt yapan bir vakfı zan aşağı koyacak ağır sözler söylediğini” bahis eden Kurtulmuş, bu vakfın (TÜRKEN) Amerikan yasalarına göre etkinlik gösterdiğini ve harcadığı her kuruşunun Amerikan hükümet kurumlarının denetimine alt olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, "Bu anlamda da vakfın, bu yapılan hibeler sonucunda faaliyetlerinin geldiği nokta da ortadadır. New York'ta, Manhattan'ın göbeğinde 21 katlı bir yurt binasının vahşi inşaatını bitirmiştir. Burada, nereye ne dek para harcandığını eğer fazla merak ediyorlarsa gitsinler resmen şikayet dilekçesinde bulunsunlar ve bunun cevabını Amerikan makamlarından alsınlar. diye konuştu.

“HUKUKTA BÖYLE BİR ŞEY OLAMAZ”

"Yeniden konuşmasında, epeydir sürdürdüğü tehdit dilini bir adım daha öteye götürerek, hukuk bilgisinden yoksun, tam bir kara cahillik örneği ortaya koymuştur" ifadesini kullanan Kurtulmuş, Kılıçdaroğlu ’nun bürokratlara yaptığı çağrıyı da eleştirdi:

“Diyor oysa, 'eğer çoktan bu yaptıklarınıza ey bürokratlar vazgeçerseniz cezanızı indiririm'. Sen kimsin de ceza indiriyorsun? Eğer kaldı fakat bir bürokrat herhangi bir şekilde yasa dışı bir işlem yapıyor ve bu işleme ya da vesile oluyorsa bunun hak önünde hesap vermesi açıktır. Önceden yaptığı bir ara da hatırlarsınız, 'Şu tarihten sonra imza atan bürokratlar hesap verecekler' dedi. Hukukta böyle bir şey olmaz, bir adam yasa dışı bir şey yapıyorsa ne süre yapmış olursa olsun onun hesabını verir. Dolayısıyla burada da hukuk bilgisinden yoksun bir kara cahillik ortaya konulmuştur. Bunlara yanıt vererek süre tüketmek istemeyiz fakat Kılıçdaroğlu'nun dün akşam yaptığı şey, Hitler'in propaganda bakanı Goebbels'e rahmet okutacak bir profesyonelliktedir. Goebbels bile illaki mezarında sağdan sola dönüyordur, 'Benden daha iyi bu işleri yapan, kara propaganda yapabilen birisi gelmiş' diye. Kılıçdaroğlu'nun söylediklerini eğer duyuyor olsaydı şaşma ederdi. Dolayısıyla yanlıştır. Türkiye siyasetinin seviyesini düşürmüştür.”

“YASA KADINSI İŞLERDEN DOLAYI HESAP DEVRETMEK HERKES İÇİN VAKİ OLABİLİR”

Türkiye'nin geçmişte ‘nice siyasetçiler gördüğünü ’ andıran Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Hiçbir görüşleri müşterek olmayan siyasetçilerin edep içerisinde birbirlerini eleştirdiklerini, hatta yerden yere vurduklarını hatta kamuoyunun önünde rezil etmeye çalıştıklarını biliyoruz lakin kimse ne kötüleme atmıştır ne yalan söylemiştir ne kara propagandalara tevessül etmiştir. Bu, Türkiye siyasetinde görülmemiş bir şeydir. Ayrıca siyasetin, maalesef zehirlenmesidir, seviyesinin düşürülmesidir ayrıca de bununla beraber Türkiye'de devlet geleneğinde olmayan bir şeyi Sayın Kılıçdaroğlu siyasetin gündemine taşımıştır. O da parmak sallayarak, siyasetçinin kamu görevlilerinden hesap sorması meselesi. Demokraside şunu görmek lüzumlu, hesabın verildiği bir tek yer vardır, demokratik anlamda, o da sandıktır. Sandıkta gidersiniz, millete hesabını sorar ve zaten şimdiye değin Türkiye'de belirlenmiş olan bütün sandıklarda da milletimiz Cumhuriyet Millet Partisi'nden hesap sormuştur. Ta 1963'teki, hatta 50'den itibaren başlayalım. 50'den itibaren tüm sandıklarda, 46 sandığında da hesap sormuştur lakin CHP o zamanki tek parti dönemi el çabukluğu beceri ile o seçim sonuçlarını değiştirmiştir."

Bunu en fazla CHP'lilerin bildiğini aktaran Kurtulmuş, "Yasa dışı işlerden dolayı hesap tahsis etmek ise defalarca, her gün, herkes için vaki olabilecek bir şeydir" görüşünü savundu.

“ŞU TARİHTEN SONRA SUÇ DİYE KULLANMAK OLMAZ”

Demokrasilerde hesabı, siyasi hesabı milletin soracağına dikkati çeken Kurtulmuş, hukuki olarak hesabın da mahkemelerde sorulacağını yineledi.

Kurtulmuş, “Hiçbir siyasetçinin böyle ceza devretmek, ceza indirimini atamak, şu tarihten önce yapılan cezaları kabahat, ondan önce veya ona yapılanları kabahat değilmiş gibi kullanmak ne haddinedir? Böyle bir şey olamaz. Dolayısıyla Kılıçdaroğlu, dün akşamki birazcık kara propaganda, biraz kara cehalet kokan konuşmaları ile Türk siyasi tarihine bir defa daha olumsuz bir anekdot düşmüştür” açıklamasında bulundu.

“MİLLET 2023 ’TE BUNUN HESABINI SORACAK”

‘Milletin bunları kaydettiğini ’ ve ‘2023'te sandıkta bunun hesabını soracağını ’ dile getiren Kurtulmuş, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Biraz da Kılıçdaroğlu'nun illaki hem kendi içerisinde, parti içerisinde keza de kendi bileşenleri arasında adaylığına aleyhinde birtakım karşısında çıkanlar olduğunu görüyor. Bunu da telafi etmek için kendi adaylığının pekiştirilmesi için böylesine bir zırva çıkışı gerçekleştirmek istediği görülüyor. Allah itidal versin, us versin, izan versin, feraset versin ve Türkiye'de halkın faydasına olacak siyaset yapma becerisini kazansın.

Bundan sonra kazanır mı bilmiyorum fakat en azından biz böyle insani bir temennide bulunmak durumundayız. Eyvah oldu. Türkiye için şunu da söyleyeyim, bir hafta sonra Kılıçdaroğlu'na ya şunu söylemiştiniz deseniz, hatırlamayacaktır. Eline tutuşturulan kağıtları konuşmuş ve hatırlamayacaktır. Geçmişte olduğu gibi çoğu söyledikleri yalanları kendisi de unuttu. Hemen arşivi açsanız ola ki zar zor hatırlar. Dolayısıyla eyvah oldu, kendisine yazık etmiştir Kılıçdaroğlu bu çıkışıyla. Kategorik olarak söylediği her şeyi reddediyoruz. Dün akşam söylediklerini reddediyoruz. Hiçbirisinde doğruluk payı yoktur ve milletimiz de bunun gereğini yapacaktır."

17-15 ARALIK ‘MİLADINI ’ HATIRLATTI

Numan Kurtulmuş ’un bu söylemi, AKP ’nin eski ortağı Fethullahçı yapıyla (FETÖ) ters düştükten sonra 17-25 Aralık operasyonlarını ‘milat ’ olarak bildiren yaklaşımını akıllara getirdi.

İktidar bu yöntemle hem kendisini ayrıca de uzun yıllar her tarafında Fethullahçılara yardım veren unsurlarını ‘aklamış ’ ve Cemaat ’e yakınlaştığını öne sürdüğü muhalefeti hedef almıştı.

Hukukçular ise bu şekilde bir milat belirlemenin dayanaktan yoksun olduğunu, Fethullahçı örgütün AKP döneminde devlette ne nesil desteklerle kadrolaştığının soruşturulması gerektiğini belirtmişti.

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum