Kulis: HSK kararnamesiyle 'istenilmeyen' yargı mensuplarının yeri değiştirilecek haberi

Gazeteci Barışma Pehlivan, HSK'nın açıklayacağı Yaz Kararnamesi ile beş bine yakın adalet mensubunun yerinin değiştirileceğinin ileri sürüldüğünü yazdı.

Kulis: HSK kararnamesiyle 'istenilmeyen' yargı mensuplarının yeri değiştirilecek haberi
25 Mayıs 2022 - 10:16

Gazeteci Barışma Pehlivan, HSK'nın açıklayacağı Yaz Kararnamesi ile beş bine yakın adalet mensubunun yerinin değiştirileceğinin ileri sürüldüğünü yazdı. Pehlivan, "Seçim kurallarında devir almaması istenen hakimler için bir oyun planı mı var?" ifadelerini kullandı.

SİYASET 25.05.2022 09:28 Kulis: HSK kararnamesiyle 'istenilmeyen' yargı mensuplarının yeri değiştirilecek Resim: DepoPhotos

Gazeteci Uzlaşma Pehlivan, kulislerde 17 Haziran Cuma günü Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) açıklayacağı Yaz Kararnamesi'yle beraber seçim kurullarına müdahale edilebileceği iddiasını yazdı.

Pehlivan, Cumhuriyet gazetesinde yer alan "İktidarın seçim oyunu" başlıklı yazısında Yaz Kararnamesi ile 5 bine yakın adalet mensubunun yerinin değiştirileceğinin iddialar aralarında olduğunu belirtti. Güreşçi "İşte bu kararname, adalet komisyonlarında yapılacak seçim kurulu kuralarını da yakından ilgilendiriyor" dedi.

Tayin ve göreve başlama aralarında süre farkı olduğunu, o süreçte hakimlerin ne mevcut bulunduğu ne de yeni atandığı ilin veya ilçenin yargı mensubu olamadığını vurgulayan Güreşçi'ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

"17 Haziran Cuma günü Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Yaz Kararnamesi ’ni açıklayacak. O gün fazla ayrıntılı bir listenin yayımlanacağı ve beş bine yakın yargı mensubunun yerinin değiştirileceği ileri sürülüyor.

İşte bu kararname, hak komisyonlarında yapılacak seçim kurulu kuralarını da yakından ilgilendiriyor. Zira, bir hâkimin seçim kuruluna girmeye hak kazanması için o il ya da ilçede görevini yapıyor olması gerekiyor.

Kulislerde konuşulan program metni tam da burada devreye giriyor. Soruluyor ki, ya tercih kurulları kararnameden sonradan belirlenirse ne olacak? Pek ya, bir hâkimin diğer yere atanmasıyla, orada görevine başlaması aralarında zaman geçiyor. “Mehil müddet” denilen bu işlem bazen 15 günü buluyor. O sırada hâkim ne mevcut bulunduğu ne de yeni atandığı ilin ya da ilçenin hak mensubu oluyor. Arafta kalıyor.

Bakın, YSK ’nin tercih yasası değiştikten daha sonra 13 Nisan ’da aldığı kararın üçüncü sayfasında ne yazıyor:

“Bir hâkimin, o yer hâkimi sıfatını kazanabilmesi için atanması tatmin edici olmayıp devir yerine gelerek işe başlamış olması gerekir. bu nedenle, önceden ataması yapıldığı halde dağıtılmış nedenlerle atandığı il veya ilçedeki görevlerine başlamamış hâkimlerin, kurullar oluşturulduktan daha sonra gelerek görevlerine başlamış olmaları tercih kurullarında değişim yapılmasını gerektirmez.”

Demem o ancak...

Şu sorular tartışılıyor:

Seçim kurullarında görev almaması istenen hâkimler için bir oyun planı mı var? Yaz Kararnamesi ’yle yerleri değiştirilip yapılacak kuraya girmeleri mi engellenecek?

veya önce tercih kurulları belirlenip kuradan meydana çıkan “istenilmeyen” hâkimler Yaz Kararnamesi ’yle uzaklaştırılacak mı? Bu Nedenle o hâkim hak kazandığı il ya da ilçedeki tercih kurulunda tahsis yapamaz ülkü mi gelecek?

Kimilerine kadar, tercih kurulları çok da yaşamsal önemde yok. Kimilerine kadar ise özellikle büyük illerdeki sandık kurullarının oluşumunda ve yapılacak itirazlarda hayati öneme sahip.

Sonuçta, bütün ülkedeki seçim kurullarında görevli 1400 başkan ve üyenin değişiminden bahsediyoruz. Değişimin 6 Temmuz ’a değin hangi gün yapılacağı ve 17 Haziran ’daki HSK kararnamesiyle eşgüdümü iktidarın tercih planını daha da netleştirecek. "

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum