Kripto paralarda erime sürüyor: Piyasadan yaklaşık 1 trilyon dolar silindi haberi

Yüksek enflasyon ve faiz ortamına ilişkin endişelerin yanı sıra değişmez coinlerdeki istikrarsızlığın sıçraması ile kripto piyasalardaki kayıplar sürerken, son 7 haftada Bitcoin'in fiyatı yüzde 40'a yakın, Ethereum'un fiyatı yüzde 45 geriledi.

Kripto paralarda erime sürüyor: Piyasadan yaklaşık 1 trilyon dolar silindi haberi
21 Mayıs 2022 - 19:09

Yüksek enflasyon ve faiz ortamına ilişkin endişelerin yanı sıra değişmez coinlerdeki istikrarsızlığın sıçraması ile kripto piyasalardaki kayıplar sürerken, son 7 haftada Bitcoin'in fiyatı yüzde 40'a yakın, Ethereum'un fiyatı yüzde 45 geriledi. Piyasadan takriben 1 trilyon dolar silindi.

EKONOMİ 21.05.2022 18:45 Kripto paralarda erime sürüyor: Piyasadan yaklaşık 1 trilyon dolar silindi

Yüksek enflasyonist ortamda tehlikeli varlıklardan kaçışın ivme kazanmasıyla kripto para piyasasında geçen yılın kasım ayında başlayan düşüş devam ederken, LUNA'da son yaşananlar sebebiyle güvenilirliğin sorgulandığı piyasada Bitcoin ve Ethereum defalarca 7'nci haftayı da kayıpla tamamladı.

Yapısı gereği ortaya çıktığı günden bu yanlamasına çoğu defa sert iniş ve çıkışın yaşandığı kripto para piyasası, enflasyondaki artma ve bu paralelde oluşan yüksek faiz ortamı ile kasım ayından bu yandan ağır darbe aldı.

Terra platformu göre bir dolara eşit olmak üzere tasarlanan kripto para UST'nin fiyatını dengede tutmak nedeniyle çıkarılan stabil coin LUNA'da yaşananların gerisinde güvenin sorgulanması ise çöküşü hızlandırdı. Gelinen noktada ilk 10'da gösterilen ve fazla sayıda yatırımcısı bulunan LUNA'nın değerinin sıfırlanması ve Binance'den delist edilmesi, değişmez coinlerdeki istikrarsızlığın piyasanın geneline sıçramasıyla sonuçlandı.

Bu gelişmelerle tahlil şirketi Coinmarketcap'in verilerine göre, nisan başında 2,1 trilyon doları aşan kripto para piyasasının toplam değeri 1,2 trilyon dolar seviyelerine geriledi. Bitcoin 558,6 milyar dolarla en yüksek piyasa değerine sahip kripto varlık olurken, ikinci sırada 237,6 milyar dolarla Ethereum geliyor.

BİTCOİN'DEKİ DÜŞÜŞ 7 HAFTADA YÜZDE 40'A DAYANDI

Blokzincir teknolojisine sahip kripto para birimi olan Bitcoin'in fiyatı, geçen yılın kasım ayında 69 bin doları aşarak rekor kırdı.

O tarihten bu yandan düşüşe geçen Bitcoin'in fiyatı, bu ay piyasada oluşan istikrarsızlık ortamı ile 24 bin 500 dolara dek gerileyerek 1,5 yılın en dip seviyesini gördü. Bitcoin'in fiyatı bu nedenle zirvesinden yüzde 64,5 düşüş kaydetmiş oldu.

Bitcoin'in fiyatı mart sonunda kayıplarının bir kısmını telafi ederek 48 bin doların üzerini görse de o tarihten bu yanlamasına tekrar tekrar 7 haftayı da layık kaybıyla tamamladı ve 29 bin 100 dolar seviyelerinde dengelendi. Bu Nedenle, nisan başından bugüne dek geçen 7 haftalık süreçte Bitcoin'in fiyatındaki kayıp yüzde 40'a dayandı.

ETHEREUM'UN FİYATI 7 HAFTADA YARIYA YAKIN İNDİ

Kripto paralar arasında en yüksek ikinci piyasa değerine sahip Ethereum'un fiyatı da geçen yılın kasım ayında 4 bin 870 dolarla zirveyi görmüş, o tarihten sonradan düşüş trendine girmişti.

Değişmez coinlerdeki düşüşün sıçramasıyla nisan başında bulunduğu 3 bin 590 dolar seviyelerinden 1.925 dolara kadar gerileyen Ethereum'un fiyatı, sırt sırta 7. haftayı da kayıpla kapatarak 1.960 dolar seviyesinde dengelendi. Ethereum'da söz konusu 7 haftanın kaybı yüzde 45 oldu.

AA

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum