Konutta spekülatif hareketler piyasaya zarar veriyor haberi

Gayrimenkul sektörü temsilcilerinin görüşlerine yer verilen Dinç, Define ve Maliye Bakanı Nurettin Bitkisel ’nin ev finansman paketi açıklandıktan sonradan 65 bin kişinin fiyat artışı yaptığını açıkladığını hatırlatarak, "Fırsatçılık yaparak piyasayı bozanlar, hem sek.

Konutta spekülatif hareketler piyasaya zarar veriyor haberi
25 Mayıs 2022 - 16:07

Gayrimenkul sektörü temsilcilerinin görüşlerine yer verilen Dinç, Define ve Maliye Bakanı Nurettin Bitkisel ’nin ev finansman paketi açıklandıktan sonradan 65 bin kişinin fiyat artışı yaptığını açıkladığını hatırlatarak, "Fırsatçılık yaparak piyasayı bozanlar, hem sektöre zarar veriyor, hem de uygun kredi koşullarıyla konut edinmek isteyenlerin elinden bu fırsatı alıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Dinç, sektörde fiyat hareketliliğine niçin olan fırsatçı düzenin önüne geçilmesi gerektiğini ifade ederek, daha önce sağlanan kredi imkanlarıyla ev piyasasının hareketlendiğine dikkati çekti. Sağlıklı, bu tür kolaylıkların inşaat sektörü ve birçok tabi sektörü olumlu etkilediğini kaydetti.

Sağlanan kredi imkanlarının zaman zaman tüketiciler için dezavantaj olabildiğine dikkat çekici eden Sağlıklı, şöyle devam etti:

"Ev alımında sağlanan kolaylıklardan nedeniyle evini satmak isteyen bazı kişiler fırsatçılık yaparak fiyat yükseltiyor. Satış istediklerini konutun fiyatını bir gecede artırıyorlar. Bu tür spekülatif hareketler piyasaya hasar veriyor. Ev olmak ve kredi avantajından faydalanmak isteyenlerin avantajları elinden küskün oluyor. Fırsatçılar ev fiyatlarını yükseltmezse fazla daha fazla satış olur. Keza bu tür fiyat artışlarının denetlenmesi bir nebze de olsa piyasaya olumlu yansır."

Konut fiyatlarının maliyetlerden dolayı yükselmeye devam ettiğinin altını çizen Dinç, bu yüzden kredili konut alanların kredi ödemesinin de yüksek olduğunu belirtti.

"KİRALARLA KARŞILAŞTIRILDIĞINDA KONUT ALMANIN DAHA CAZİP"

Muhammet Dinç, konut fiyatlarının artmasının kiraları da yükselttiğine dikkati çekerek, ödenecek kredi miktarının kira ile karşılaştırıldığında konut almanın daha çekici olduğunu vurguladı.

Nisanda konut satışlarının aylık bazda rekor kırdığını anımsatan Dinç, maliyetlerin artmasına rağmen satışların da artmasının sektörün gelişimi için çok manalı olduğunu ifade etti.

Dinç, yeni ev projesi sayısının önceki yıllara tarafından bir miktar azaldığını vurgulayarak, "Konut elde etmek isteyenler başlıca ikinci tercih ediyor. Bu seçim sebebinde yeni konut projelerinin sayısının azalması etkin oluyor. Büyüyen maliyetler ve dalgalı seyreden dünya ekonomi piyasaları yeni projelerin sayısını azalttı." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de son yıllarda yabancılara ev satışının kesintisiz yükseldiğine işaret eden Sağlıklı, gelişen döviz kuruyla ülkede ev fiyatlarının öteki ülkelere göre daha ucuz kaldığını aktardı.

Sağlıklı, yabancılara konut satışında etkili olan öteki bir konunun da vatandaşlık alabilmek olduğunu belirterek, "Şu an 250 bin dolarlık ev alanlar vatandaş olabiliyor. Söz konusu rakamın 400 bin dolara yükseltileceği bilgisi verildi oysa az önce resmileşmedi. Bu yüzden yabancıya ev satışları bu dönemde hız kazandı. Hem Rusya-Ukrayna savaşının da etkisiyle bu dönemde en fazla Ruslara konut satıldığını görüyoruz." ifadelerini kullandı. (AA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum