Kırmızı ete zam gelecek mi? Açıklama geldi

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Muavin, et fiyatlarının ucuz olduğunu belirterek, "Pandemi döneminde cümbür cemaat fırsatçılık yaptı ama etçiler yapmadı.

Kırmızı ete zam gelecek mi? Açıklama geldi
25 Kasım 2021 - 15:56

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Muavin, et fiyatlarının ucuz olduğunu belirterek, "Pandemi döneminde cümbür cemaat fırsatçılık yaptı ama etçiler yapmadı. Bugün yemin çuvalı 60 lira iken, acilen 180 TL. Yemin fiyatı üç katına çıkınca etin fiyatı çıkmadı. Ette uçuk bir zam olmadı. Bizim etimizin fiyatları uygun saydı. Ete 3-5 TL zam geldi mi Türkiye ayağa kalkıyor. Türkiye ’nin ekonomisini et belirlemiyor. Sütün para ettiği yerde hayvancılık dirilir. Bir Zamanlar bir köy evinde evin altında ağıl vardı. O ahırda en az 8-10 tane inek, 8-10 tane dana vardı. İneğin sütü keza ineği ayrıca danayı keza de aileyi besliyordu. Bugün süt sudan ucuz. 1 kilo tatlı 150 TL, 1 kilo et ise 70 TL. ÇOK BÜYÜK para yok. Devletin keza yeme keza de hayvancılığa takviye vermesi gerekli” dedi.
Ette olan KDV ’nin kaldırılmasını isteyen Muavin, “Biz acilen kasap olarak para kazanmıyoruz. Elektrik faturalarımız çok yüksek geliyor. Bizim bir an evvel KDV ’yi kaldırmamız gerekli” diye konuştu.

TÜRKİYE 2019 YILINDA 1 MİLYON 175 BİN TON ET TÜKETTİ

Türkiye ’nin 2019 yılında 1 milyon 175 bin ton et tükettiğini belirten Muavin, “2020 bundan daha aşağıdadır. 2021 daha açıklanmadı. Antalya ’da 2020 yılında 9 bin ton et tüketimi var. Bu güzel bir şey. Hayvancılığa takviye verilmediği taktirde güç günler yaşayacaklar. Devlet büyüktür. Biz devletimizin yanındayız. Biz devletle el ele çalışırız” dedi.
Antalya ’da 2020 yılında 12 bin 753 adet büyükbaş hayvan kesimi yapıldığını gösteren Tezgâhtar, “Küçükbaş ise 12 bin 182 adet. Bu sadece bir kesim yerinden elde edilen veriler. Antalya genelinde 14 tane kesim yeri var. Diğer yerleri de toplarsak sıradan 30 bine yakın küçükbaş, büyükbaş da 20 bini bulur” açıklamasını yaptı.

"ZAM KONUSUNDA ŞU AN İÇİN BİR ŞEY YOK"

Ocak ayı içerisinde ete bir zam beklediklerini gösteren Yardımcı, “Derhal bir şey yok. Biz 2 yıldır zam yapmıyorduk. aniden bir zam oldu. Büyük zam yok. Ette ve tavukta bir fırsatçılık olmadı” ifadelerini kullandı.
2022 Ocak ayında yapılacak oda seçimlerinde bitmiş adaylığı hakkında da konuşan Yardımcı, “32 yıldır başkanlık yapıyorum. Bu bir yarış. Demokrasinin tatlı yarışıdır. Birbirimize balçık atmayı hiç ele almasınlar. 5 yıldır ANET tesisini işletiyoruz. Kimsenin bir şikayeti değil. Ben üslubumu bozmam. Mertçe kazanalım cesurca kaybedelim. Biz Antalya ’da yaşayacağız. Bu mesleği yapan kazansın. Bu meslekten olmayan birey bu esnafın sorunlarını çözemez. Esnafımıza binamızı aldık. Bugün biz 50 tane personel çalıştırıyoruz. Hiçbir yere borcumuz değil” diye konuştu. (İHA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum