Kirada yüksek fiyata formül bulundu: 'Kira takip sistemi' haberi

Ev kiralarındaki artma son zamanlarda Türkiye ’nin gündemine oturdu.

Kirada yüksek fiyata formül bulundu: 'Kira takip sistemi' haberi
25 Mayıs 2022 - 11:17

Ev kiralarındaki artma son zamanlarda Türkiye ’nin gündemine oturdu. Kiralardaki yüksek bedeller konut sahipleri ile kiracıları karşısında karşıya getirdi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Kira konusunda yaşanan anlaşmazlıkları eksilmek için merkezi bir veri sistemi kurulabilir. Kira Peşine Düşüp Takip Sistemi adı verilebilecek bu sistem ile kira kontratları online ayla getirilebilir. E-devlet ile entegre olabilecek sistem ile kira bedel haritalarının oluşması, kurumlar aralarında entegrasyon, artışların kontrolü sağlanabilir. Ticaret Bakanlığı tarafından yetki belgelere dayanan emlak işletmeleri ile taşınmaz kimlik numaraları üzerinden web tapu entegrasyonlu bu altyapıya ihtiyacımız var. Bu konuda Taşınmaz Ticareti Data Sistemi (TTBS) üzerinden seri bir şekilde başvuru formu yapılabilir. Kira bedellerine ilişkin bankalarda özel hesaplar açılabilir” dedi.

''TAVAN UYGULAMAMIZ ZATEN VAR”

Özelmacıklı, ''Ülkemizde TÜFE ’nin 12 aylık ortalamalara tarafından değişim oranları üzerinden zaten bir tavan uygulaması mevcut. Buradaki asıl sorun, TÜFE ortalamalarının geriden gelmesi ve piyasa gerçeklerinden hızlı bir şekilde yansıtamaması. Hatta bu koşul ilerde enflasyon düştüğünde kiraların artışını da devam ettirecek'' dedi.

''GENELE YAYILMASI DOĞRU DEĞİL''

Birçok mal sahibinin artışları zaten yasal sınırlar çerçevesinde yaptığına da dikkat çeken Özelmacıklı, “Kira artışlarında geçen yılın aynı dönemine tarafından yüzde 103 nominal bir çoğalma varken, TÜFE ’ye tarafından sınır yüzde 35 seviyesinde. Keza taşınmazın değerine kadar 23 sene seviyesinde olan küçültme süresi de bu sürece etki ediyor. Yüzde yüze yakın artışlar ise fakat taşınmaz değişimlerinde yaşanıyor. Birçok kiracı ve mülk sahibi acilen uzatmalarda yasal sınırların üstüne çıkmıyor. Hatta mülk sahiplerinin birçoğunun da başka yerlerde kiracı olduğu da unutulmamalı. Son verilere göre, fertlerin yüzde 57.5 ’inin oturdukları konutun kendilerine ait iken, yüzde 26,8 ise kiracılardan oluşuyor” biçiminde konuştu.

konut5

''HOLLANDA MODELİ İÇİN VERİYE VE KİRAYA AMAÇLI ÜRETİME İHTİYACIMIZ VAR''

Hollanda modeli üzerinden yapılan örnekler çerçevesinde de bir takım bilgiler paylaşan çeken Özelmacıklı, “Özellikle çoğu Avrupa ülkesinde belediye evleri adı ile sadece kiraya bahşedilen evler söz konusu. Hatta başkaca da birçok gayrimenkul yatırım şirketlerinin de sadece kira amaçlı yaptığı taşınmazlar var. Ülkelerindeki daireler, metrekareleri, türleri ve hangi gelir grubuna hangi evlerin tayin edilebileceği bile kesin. Bizde ise bu konuda yeterli veriler olmadığı gibi, bu tür taşınmazlar da değil. Ülkemizde de lüzum belediyeler gerekse de özel şirketler göre yalnızca kira amaçlı yapıların üretilmesine gereklilik var. Hatta bu kapsamda bazı aidat muafiyetleri de sağlanarak süratli bir imal de gerçekleşebilir” diye konuştu. (İHA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum