Kılıçdaroğlu'nun iddialarına TÜRGEV ve Ensar Vakfı'ndan yanıt haberi

TÜRGEV ve Ensar Vakfından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddialarına ilişkin, "Amerikan makamları ile paylaşılmış ve açık kaynaklardan dileyen her vatandaşın ulaşabileceği bilgilerin, gizemli bir havayla neredeyse servis edilmesini ve ülkemize dönük bir lekeleme kam.

Kılıçdaroğlu'nun iddialarına TÜRGEV ve Ensar Vakfı'ndan yanıt haberi
25 Mayıs 2022 - 08:58

TÜRGEV ve Ensar Vakfından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddialarına ilişkin, "Amerikan makamları ile paylaşılmış ve açık kaynaklardan dileyen her vatandaşın ulaşabileceği bilgilerin, gizemli bir havayla neredeyse servis edilmesini ve ülkemize dönük bir lekeleme kampanyasının piyonu olunmasını esefle kınıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

TÜRGEV ve Ensar Vakfından yapılan açıklamada, ilim mertebesinin en yüksek mertebe olduğuna asırlardır inanan Türk toplumunun öğrenci okutma misyonunu genelde vakıflar aracılığıyla yürüttüğü, bu çerçevede pek çok vakıf gibi TÜRGEV ve ENSAR Vakfının da bu misyonla kendi öz kaynaklarıyla bugüne kadar on binlerce öğrenciye eğitim desteği sağladığı belirtildi.

TÜRGEV ve ENSAR Vakfının kuruldukları günden bu yanlamasına değişmeyen vasıflarının, gençleri çağın değişen şartlarına göre desteklemek ve her dönemde karşılaştıkları meydan okumalar karşı yanlarında elde etmek olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Devletimizin yurt içinde ve yurt açık havada değişik projelerle ve burslarla desteklediği gençler, kendi alanlarında en yetkin üniversitelerde, kurumlarda ve enstitülerde eğitim görmekte, bu çerçevede Amerika Birleşik Devletleri'ne de her sene fazla sayıda gencimiz gitmektedir. Bugünün şartlarında, kendisini bölgesel ve küresel bir şiddet olarak yorumlama iddiasındaki ülkesine, iddia sahibi olduğu her alanda katkı maddesi devretmek isteyen ve böylece yurt içinde ve yurt dışarıda eğitim olanaklarının ardına düşmüş olan dinamik genç nüfusumuzun ilk önce ABD elde etmek üzere birçok ülkede güvenli ve dinç barınma ve burs imkanlarına kavuşturulması TÜRGEV ve ENSAR Vakıflarının, durmaksızın güncellenen toplumsal menfaat yaklaşımları içerisinde de yerini almıştır. Bu çerçevede bu iki vakıf güçlerini birleştirmiş ve ABD'de oturmuş Türk toplumunun da taleplerini ve desteğini arkasına alarak TÜRKEN Vakfının kuruluşuna önderlik etmiştir. Amerikan makamları geçtiğimiz sene, ABD'de mukim Türk vatandaşları göre yönetilen TÜRKEN Vakfını FARA olarak aşina hukuki çerçeve içerisine elde etmek istemişler, bu çerçevede gerekli yasal prosedürlerin tamamlanmasının peşinde geçtiğimiz günlerde tescil işlemini tamamlamışlardır. Bu kayıt işlemi ABD yasalarına tabi çalışan vakfın, denetime açık ve şeffaf yapısının doğal bir sonucudur ve dileyen herkesin ulaşabileceği dokümanlar Amerikan Yargı Bakanlığının sitesine yüklenmiştir."

"TÜRKEN VAKFI ŞİMDİDEN BULUNDUĞU ÜLKEDE SAYGIN BİR KONUMA ULAŞTI"

Açıklamada, ABD yasalarına tarafından kurulan ve yine ABD yasaları çerçevesinde etkinlik bildiren TÜRKEN Vakfının, ABD'ye okumak üzere gelen Türk gençlerine barınma ve burs imkanları sunan, onların bulundukları çevreyle uyumlu ve sağlıklı bir eğitim yaşamı geçirmeleri için dağıtılmış faaliyetler aranjör bir vakıf olduğu bildirildi.

Attığı her adımı transparan ve hesap verilebilir olan, ABD makamları tarafından denetlenen TÜRKEN Vakfının çoktan bulunduğu ülkede saygın bir konuma ulaştığına dikkat çekilen açıklamada, bu saygıdeğer konumun, vakfın ABD'de yaşamış ilk kez Türk toplumu edinmek üzere pek fazla önde gelen toplum lideri kadar desteklenmesini ve kalabalık bağış organizasyonlarıyla kendisine kaynak sağlamasını da beraberinde getirdiği belirtildi.

ABD'ye okumak üzere gelen Türk gençlerinin ilk ve en kayda değer ihtiyacının barınma olduğunun anlaşılmasının gerisinde toplanan bağışlarla New York'ta bir yurt binasının yapı edilmesinin bir ihtiyaç olarak öne çıktığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu çerçevede lokal bağışçılar dışarıya TÜRGEV ve ENSAR aracılığıyla çoğu iyiliksever bu prestijli projenin parçası olarak yurt dışındaki Türk öğrencileri destekleme yoluna gitmişlerdir. Önümüzdeki sene açılması planlanan ve son derece etkili bir bütçe kullanımıyla hayata geçirilen yurt binası sadece orada konaklayacak olan Türk öğrencilerin değil yurt dışındaki Türk toplumunun ve ülkemizin gururu olmaya adaydır. Böylesine büyük ve kıymetli bir vizyonun eseri olan çalışmaların ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün vatandaşlarını gururlandırması gereken bir projenin, yalanlara ve iftira kampanyalarına malzeme yapılarak lekelenmeye çalışılmasının arkasındaki motivasyonu anlamakta zorluk çekiyoruz. Amerikan makamlarıyla paylaşılmış ve açık kaynaklardan dileyen her vatandaşın ulaşabileceği bilgilerin, gizemli bir havayla neredeyse servis edilmesini ve ülkemize dönük bir lekeleme kampanyasının piyonu olunmasını esefle kınıyoruz. Hiçbir hukuki ve ahlaki dayanağı olmayan, sayesinde bir FETÖ kumpası görüntüsünü andıran bu düşünce ve izan dışı iddiaları cevaplamaya tenezzül etmemiz, bahis sahiplerine biçtiğimiz değerden yok kamuoyuna duyduğumuz saygıdandır. Takdir ulu milletimizindir." (AA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum