Kılıçdaroğlu'ndan 'seçim kanunu' resti: İstediğiniz kadar değiştirin, sizi göndereceğiz arkadaş! - kars haber

Bugün Meclis'te görüşülmeye başlanan Tercih Kanunu düzenlemesine tepki belirten CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Koltuğu korumak için şöyle değiştirme yapalım, böyle değişiklik yapalım.

Kılıçdaroğlu'ndan 'seçim kanunu' resti: İstediğiniz kadar değiştirin, sizi göndereceğiz arkadaş! - kars haber
29 Mart 2022 - 14:55

Bugün Meclis'te görüşülmeye başlanan Tercih Kanunu düzenlemesine tepki belirten CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Koltuğu korumak için şöyle değiştirme yapalım, böyle değişiklik yapalım. Kanunu istediğiniz değin değiştirin, sizi göndereceğiz arkadaş" dedi. Konuşmasında iktidara tavsiyelerde de bulunan Kılıçdaroğlu, atılması gereken adımları 5 maddede anlattı.

SİYASET 29.03.2022 13:38 Kılıçdaroğlu'ndan 'seçim kanunu' resti: İstediğiniz kadar değiştirin, sizi göndereceğiz arkadaş! Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Müziği Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında değerlendirmelerde bulundu. AKP-MHP kadar Meclis'e sunulan Tercih Kanunu Teklifi'ne ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, "Kanunu istediğiniz gibi değiştirin dost, sizi göndereceğiz" dedi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Koltuğu korumak için şöyle değiştirme yapalım, böyle değiştirme yapalım... Anlamadıkları bir şey var bu millet kararını verdi zaten. Kanunu istediğiniz kadar değiştirin, sizi göndereceğiz dost! Allah'ın izniyle göndereceğiz, yolcu edeceğiz onları."

6 muhalefet liderinin hafta sonu yaptığı ikinci görüşmeyle ilgili konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Devletin karar alma mekanizmalarının bir kişiye teslim edilmesinin getirdiği felaketi görüyoruz. Tercih güvenliği temin etmek nedeniyle bir çalışma grubu oluşturduk. Bunların işi dalavere… Biz 6 lider anlaştık, sandık güvenliğini, seçim güvenliğini sağlayacağız" dedi.

Konuşmasında, "CHP her zaman eleştiriyor lakin hiç öneri getirmiyor diyorlar" ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, "Bu sefer 5 tavsiyem olacak" dedi, ivedi atılması gereken adımları sıraladı.

Kılıçdaroğlu'nun açıkalmalarından satır başları şöyle:

"Barışmaya, helalleşmeye ihtiyacımız var. Ayrılmaya değil birlikte olmaya ihtiyacımız var. Birlikte olduğumuz vakit saygınlığımız artarak bütün hedefim bunun üzerine yapı edilmiş üzere. Bu hedef sadece benim yok bununla beraber Irk İttifakı'nın da hedefi. 6 lider ikinci defa bir araya geldik. Aslıdan toplumun tüm kesimleri orada temsilcilik ediliyor. Devletin karar alma mekanizmalarının bir kişiye teslim edilmesinin getirdiği felaketi, olumsuzluğu hepimiz görüyoruz. Sadece ben değil, diğer liderler de görüyor. Türkiye'nin bu bataklıktan çıkması lazım.

MUHALEFET LİDERLERİNİN BULUŞMASI: SEÇİM KANUNU ÜZERİNDE GÖRÜŞTÜK

Kutuplaşmayı yok beraber olmayı hedefliyoruz. Bir ilan yayımladık. O bildiride 5 esas mesaj var. Birincisi güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sisteminin yol haritasını saptamak üzere çalışma grubu oluşturduk. İkincisi birlikteliğimizi bozmayı amaçlayan seçim kanunu üstünde de görüştük. O konudaki görüşümüzü tıpkı okumak isterim; Milletimizin bilmesini isteriz oysa demokratik ilkelere dayanan birlikteliğimiz bu gibi siyasi mühendislik çabalarından etkilenmeyecektir. İş birliğimizi uyum içinde sürdürmeye kararlıyız. Koltuğu gözetmek için şöyle değiştirme yapalım, böyle değiştirme yapalım... Anlamadıkları bir şey var bu insanlar kararını verdi zaten. Kanunu istediğiniz değin değiştirin, sizi göndereceğiz arkadaş! Allah'ın izniyle göndereceğiz, yolcu edeceğiz onları.

'DAMAT YENİ BİR KİTAP ÇIKARMIŞ'

Hiçbirimiz devletin hazinesine el uzatma gibi bir niyet asla taşımadık ve taşımıyoruz fakat devletin hazinesine el uzatanlardan hesabını soracağız. Biz 6 lider, Londra'daki bir avuç tefeciye hizmet etmeyeceğiz! 84 milyona hizmet edeceğiz. Sorunların altında eziliyorlar. Sorunlara çözüm üretelim derken başka sorunlar patlak veriyor.

'İKTİDARA BEŞ TAVSİYEM OLACAK'

CHP daima eleştiriyor fakat hiç önerge getirmiyor diyorlar, bu sefer 5 tavsiyem olacak. Devleti bir birey yönetiyor. Hiçbir kurumun esamesi okunmuyor. Tüm yetkiler bir kişide toplanmış. O kişi Türkiye'yi bir sorunlar yumağı haline sürükledi. çok iyi niyetlerle bu tavsiyelerimi yapıyorum. AKP'ye, MHP'ye oy veren kardeşlerim, size özellikle sesleniyorum.

1- Maceracı para ve kur politikalarından vazgeçin

Maceracı para ve kur politikalarından vazgeçin, devlet macerayla yönetilmez. 'Ben doları şu dek yaptım'la olamaz devlet akılla birikimle yönetilir siz devletin Merkez Bankası'na kazıbilimci atarsanız o devlette liyakat yok demektir yani ameliyathaneye tıp eğitimi görmemiş bir mühendise gel şu ameliyatı yap derseniz orada liyakat değil demektir. İşi ehline adamak gibi bir kural var. Ben atadım bir kişiyi ve benim dediklerimi yapacak o zaman niye atıyorsun bir kişiyi? Macerayla devleti yönetemezsiniz ve sürüklediğiniz nokta bütün bir facia. Ne oldu? 128 milyar dolar gitti mi? Gitti. Nereye gittiğini haberdar olan değil .Laf aramızda damat yeni bir kitap çıkarmış baktım kitaba bu 128milyar dolar var mı, o kitapta da tık değil. Halen nereye gittiğini kimse bilmiyor. Maceracılık budur bedeli ağırdır. 128 milyar dolar buharlaşacak y! Dile basit ya yeni bir Türkiye inşa edersiniz 1258 milyar dolarla! Merkez Bankası'nın bu sabahleyin baktım tekrar 18 mart itibariyle MB'nin kasasında MB'nin sahip olduğu bir senti bile değil .Borç paralar var. Eksi 45.3 milyar dolar MB'nın rezervi. Bu devletin itibarını temelden sarsmaktır. Derhal borç bulmak için körfez ülkelerine gidiyoruz. Ulusal Kurtuluş savaşını veren bir ülkenin insanları bir ülkenin yönetimi borç para için gerdan kırar mı ya! Benim ağırıma gidiyor. Laf aramızda Bahçeli'nin hiç ağırına gitmiyor.

2- Kur korumalı mevduata anında son verin

Kur korumalı mevduata hemen son verin. Ya Türkiye'yi felakete sürüklüyorsunuz. Akılla mantıkla bağdaşan bir uygulama değildir. Fakirden alıp zengine veriyorsunuz! 3 ay için ödenen faiz yüzde 17.75. Devletin kasasından çıkan, bankalar hariç onlara keza veriyoruz. Takvim yüzde 92. Acilen ben AK Partili kardeşlerime şunu sormaz mıyım: Nass dediler din dediler kuran dediler iman dediler. Peki yüzde 92 faizin neresinde din var, iman var, kuran var kardeşim? Bu mudur hak ya? Ben haklı mıyım haksız mıyım. Ben AK Partililere ve MHP'lilere sormak isterim. Onların yöneticilerine bakanlarına sormak isterim. Yüzde 92 faiz veriyorsunuz, Nass diyorsunuz ne oldu da Nass ansızın bire pas oldu? Daha dramatik olanı pandemi döneminde çiftçilere karşılıksız para verdiler hepimiz de alkışladık. Şimdi pandemi döneminde yaptıkları karşılıksız yardımı vergiliyorlar. Karşılıksız yardım aldınız bunun vergisini vereceksiniz. Yüzde 92 faiz alan hiç ödenti ödemeyecek! Yetimin hakkını korumak istiyorsan yüzde 92 faiz verdiğin adamın gelirini vergileyeceksin. Bir De daha ağır vergileyeceksin! Emek mi harcadı uğraş mı gösterdi alın teri mi döktü? Hayır elinde bir bardak viski köşesine yerleşik bankaya veriyor parayı yüzde 92 faiz alıyor krallar gibi yaşıyor. Hizmet eden kim? Din iman edebiyatı yapan birey de ona hizmet ediyor. Ağırıma giden bu. Bu ülkenin ilahiyatçılarına da sesleniyorum. Her şeyi ben mi konuşmalıyım Niye konuşmyu7rosunuz kardeşim? Fakirden alıp tefeciye hizmet eden bir kullanım yanlıştır. Tavsiyem hızlı bir şekilde bunu düzeltsinler.

3- Halk-Özel İş Birliği projelerini TL'ye çevirin

Hazine'yi ölçüsüz yük altına sokan Ulus-Özel İş birliği tam bir soygun düzeni .Derhal bunu Türk Lirası'na çevir kardeşim! Zorlanıyorsan çıkıp şunu dersin. ben bunu yapıyorum Cumhuriyet Millet Partisi de benim arkamda duracak. Vallahi de kapı gibi dururuz. Sen kararını 84 milyondan yanlamasına al sana her türlü desteği veririz.

Soygunun boyutlarını bir daha kardeşlerime aktarayım. Kent hastaneleri maliyeti 12 milyar dolar. Kaç lira ödeyeceğiz? 37 milyar dolar. Ya kardeşim hadi 15 verdik 97 milyar dolar ne oluyor Allah aşkına! Cebinden mi ödüyorsun sen bunu ? Fakir fukaranın yaktığı elektrikten alıyorsun. Yavuz Sultan Selim Köprüsü 3 milyar dolara mal olmuş veriyoruz 9 milyar dolar! Osman Gazi Köprüsü 1 milyar 200 bin lira; veriyoruz 15 milyar dolar! İster köprüden geç ister geçme çılgın dumrul köprüsünün birle bir ahlakı vardı ya bunlarda çılgın dumrul köprüsünün ahlakı bile değil! aklı başında olan hiç kimse böyle bir rezalete kalkışmaz. Başarı Havaalanı, 50 milyon avroya mal olmuş, 208 milyon avro ödeyeceğiz. Hadi 100 milyon verelim ya 208 milyon avro vereceksin ya! Tam bir soygun düzeni. Anlaşma yapmış, yetkili duruşma İngiliz mahkemesi olacakmış. Kendi mahkemelerine bile güvenmiyor. Valla ister İngiliz ister dünyanın herhangi bir yerindeki bir duruşma bu paraları söke söke getireceğim Türkiye'ye. Galibiyet Havaalanı'ndaki açığı kapatmak için Eskişehir'deki havaalanını kapatıyorlar şimdi. O havaalanını devletten hazineden bir kuruş bile almadan yaptı ya! Sen bunu yaparken Eskişehirlilerin iznini aldın mı. Bütün Eskişehirlilere çağırmak isterim. O havaalanı sizin ananızın ak sütü gibi size helaldir. Havaalanının iktidar kadar birilerine peşkeş çekilmesine izin vermeyin. Yapıyorlarsa da bir tek oy bile verseniz iki elim yakanızda olacak. Yeter artık ya bu soygun düzeni bu değin olmaz ya!

İstanbul Havalimanı; 6.3 milyar avroya garanti vermişler. Maliyetini demin bilmiyoruz. Bunlar devlete 2 milyar 100 milyon avro ödeyeceklerdi ödemediler. Erdoğan tek imza ile 2 milyar avroyu sildi .Bağışladı yani. Yani çiftçilere bir yılda verdikleri yardımdan 5 milyar lira daha fazla. Niye sildiler? Beşli çete bu dek zinde. Ya sileceksin veya sırlarını ifa ederim diyor. Korkutma ediyorlar. Türkiye böyle bir tablo ile karşı karşıya.

4- Katar aşkından vazgeçin

Dördüncü tavsiyem; Katar aşkından vazgeçin. Tank-paleti verdin. Adamların tank üretmeleri olası değil, onu verdiniz. 2018'de tankımız olacaktı, 2022 tank yok. Ordumuza yapılmış ihanettir. Arsalar, araziler verdiler. Bir devlet bu kadar pazarlanır mı? Bunlar Bahçeli'nin ağrına gitmiyor, benim ağrıma gidiyor. Borsa İstanbul'u da Katar'a verdiler. Son 2 ay içinde 2,5 milyon küçükbaş hayvanı ihraç ettiler. 2,5 milyon hayvanı gönderdiniz bize gelince yüzde 48 zam yaptılar. Onlar ucuz et gıda, biz et yiyemeceğiz. Adana'da 1500 kasap dükkanlarını kapattılar, eylem yaptı. Kırmızı et ile ilgili TÜİK tanımlama yapar. Son 25 aydır, TÜİK hiçbir bilgi vermiyor. Katar'a canlı koyun gönderiyorsun, Türkiye'de halk müziği biçare. Bizim vatandaşımız çocuğuna et yediremezken, ete yüzde 48 zam yapıyorsun, eti yurtdışına götürüyorsun.

5- Çiftçiye yardım verin

Tarımda ve enerjide Türkiye'yi dışa bağımlı ışık halkası getirdiler. Türkiye bu noktaya nasıl geldi? Dua ediyoruz gemiler gelsin diye. Şeker karaborsaya düştü. Kardeşim 21. yüzyıldayız, dünya değin şeker fabrikalarımız var, tarlalarımız var. Nasıl oluyor da karaborsası oluyor. Yiyecek krizi kapımızda hepimiz bunu biliyoruz. Çiftçiye 211 milyar lira alacağını ödeyeceksin kardeşim."

Günün Kayda Değer Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum