Kılıçdaroğlu kapılarına dayanmıştı: SADAT'tan ilk açıklama - kars haber

Kılıçdaroğlu'nun kapısında izah etme yaptığı Milletlerarası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş (SADAT) Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tanrıverdi, "SADAT ne bir paramiliter ordudur ne de milis gücü yetiştirir.

Kılıçdaroğlu kapılarına dayanmıştı: SADAT'tan ilk açıklama - kars haber
14 Mayıs 2022 - 00:06

Kılıçdaroğlu'nun kapısında izah etme yaptığı Milletlerarası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş (SADAT) Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tanrıverdi, "SADAT ne bir paramiliter ordudur ne de milis gücü yetiştirir. SADAT ’ın çatışma bölgelerinde herhangi bir faaliyeti de bulunmamaktadır.'' iddiasında bulundu. Kılıçdaroğlu, SADAT önünde "Seçimi gölgeleyecek, seçimin güvenliğini sarsacak herhangi bir şey olursa sorumlusu burasıdır ve Saray'dır" demişti.

GÜNCEL 13.05.2022 23:27 Kılıçdaroğlu kapılarına dayanmıştı: SADAT'tan ilk açıklama

​​​​​​​Beylikdüzü'ndeki SADAT Genel Merkezi'nde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun şirketle ilgili iddialarına ilişkin düzenlenen basın toplantısına, Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tanrıverdi, Yönetim Kurulu üyeleri Haluk Şimşek ve Ersan Ergür'ün yanı sıra şirket avukatı Enes Malik Saran katıldı.

Toplantıda basın açıklamasını okuyan avukat Saran, ''ticari şirket olan müvekkilinin bir siyasi parti lideri ve milletvekilleri göre basılmasının, Türk siyasi tarihine kara kir olarak geçtiğini'' söyledi.

Saran, kamuoyundaki iddialarla ilgili şirketin çoğu kişi ve kuruma yönelik yasal girişimlerde bulunduğunu belirterek, ''Bu saldırılar, müvekkilimize açılan derdest dava ve soruşturmaları etkilemeyi amaçlamakta ve bununla birlikte müvekkil şirketi saldırıların hedefi haline getirmektedir. Bir belli başlı muhalefet liderinin yargı üstünde kamuoyu baskısı oluşturmayı hedefleyen bir saldırıyı gerçekleştirmesi dokunaklı bir durumdur." ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu kadar müvekkil şirkete karşı çözülmüş tek bir dava bulunmadığını söyleyen Saran, "CHP tarafından, genel başkanlarının iddialarını destekler herhangi bir delil kamuoyu ile paylaşılamamıştır. halbu ki CHP Genel Başkanı'nın böyle bir iddiası vardır, o halde bu iddiasını ispat yükü sırtına yüklenmiştir." dedi.

Saran, SADAT'ın bir meslek yeri ve bir çalışma ofisi olduğunu belirterek, "Dolayısıyla bu saldırı TCK madde 116/2 kapsamında iş yeri dokunulmazlığının ihlali suçunu oluşturmaktadır. Ayrıca müvekkil şirket meslek yeri önünde yapılan basın açıklaması TCK madde 216 kapsamında kabahat teşkil etmektedir. Bütün bu hukuka tutarsız eylemler sebebiyle tarafımızca Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacak ve hukuk mahkemelerinde tazminat davası açılacaktır." diye konuştu.

İFTİRA SAVUNMASI

Idare Heyeti Başkanı Melih Tanrıverdi ise SADAT'ın, Türk Ticaret Kanunu ’na tabi olarak faaliyetini sürdüren ticari bir şirket olduğunu söyledi.

Tanrıverdi, SADAT'ın kurulduğu tarihten bu yandan öyle çok maksatlı iftirayla karşısında karşıya kaldığını söyleyerek, "SADAT, ne bir paramiliter ordudur ne de milis gücü yetiştirir. SADAT ’ın çatışma bölgelerinde herhangi bir faaliyeti de bulunmamaktadır. SADAT ’ın Suriye iç savaşıyla veya Suriye ’den Türkiye ’ye iltica eden sığınmacılarla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır." dedi.

SADAT'ın yakında olacak olan genel seçimlerle ilişkilendirilmesinin, tercih güvenliğine gölge düşürme gayretinden ibaret olduğunu ileri süren Tanrıverdi, şöyle konuştu:

"Başlıca muhalefet partisi genel başkanlığı koltuğunda oturan bir kişi, bir ticari şirketi kamuoyu nezdinde hedef göstermiş ve terörle yaftalamıştır. Bu açık açık ortaya koymaktadır oysa asıl muhalefet lideri, en esas evrensel hukuk ilkelerinden nasibini almamıştır. Şirket ve yöneticileri, başlıca muhalefet lideri kadar saldırıların hedefi haline getirilmiştir."

Tanrıverdi, hiçbir Türk vatandaşının evi ya da meslek yerinin ana muhalefet partisi liderinin taşkınlık yaparak zor kullanarak girebileceği yerler olmadığını söyleyerek, "Şirketimize gerçekleştirilen saldırılara aleyhinde bugüne dek avukatlarımız kadar yasal işlem kararlılıkla yürütülmekte ve bundan sonradan da kararlılıkla yürütülecektir." diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

Kılıçdaroğlu, SADAT'ın önünde açıklamalarda bulunmuştu.

"Türkiye katiyen paramiliter kuruluşlara, kurumlara, kişilere teslim edilmeyecektir" diyen Kılıçdaroğlu, "Tercih güvenliği önemlidir. Önünde bulunduğumuz SADAT bir paramiliter kuruluştur. Daha düne kadar Erdoğan'ın danışmalığını yapıyordu bunlar. Bu kuruluşun hedefleri arasında gayri nizami harp eğitimi de var. Dikkatini sürüklemek isterim kamuyonunu; gayri nizami harp eğitim var. Yani sabotaj, baskın, pusu kurma, suikast ve tedhiş... Tedhişin bugünkü diliyle Arapça terör olarak tanımlanıyor, Türkçesi de terör. Burası terörist yetiştiren bir kurumdur" ifadelerini kullanmıştı.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Eğer bugün Türkiye'de milyonlarca insan varsa ve bunlar Suriye'den gelmişlerse, bunların buraya gelişlerinde en büyük rolü oynayan da SADAT'tır. Erdoğan'a söylemeyek isterim; sen bu kuruluşu hangi gerekçe ile danışman yaptın ve hangi gerekçe ile çalıştın? Şu belli başlı dek Erdoğan'dan bu konu hakkında gelen hiçbir data değil. Şunu herkesin bilmesini isterim; CHP bu ülkede demokratik yollarla seçimin yapılması için her türlü çabayı gösterecektir. SADAT gibi kuruluşlar, kim olursa olsun, seçimi gölgeleyecek, seçimin güvenliği sarsacak herhangi bir şey olursa sorumlusu burasıdır ve Saray'dır. Bunu bütün Türkiye'ye ve halkımıza açık ve net açıklama ediyorum."

"Biz Cumhuriyet Ahali Partisiyiz, Biz Kuvayi Milliyeciyiz" diyen Kılıçdaroğlu, "Biz SADAT'çılardan, tetikçilerden korkacak kişiler değiliz. Korkanlar kapılarını açmayanlardır. Buraya geldik, kendilerinden bilgi edinmek istedik lakin korkularından yuvalarına sığındılar. O yuva onları kurtarmaz. Biz bu ülkeye hakiki demokrasiyi getirene değin mücadelemizi sürdüreceğiz. Bütün halkımızın bunu bilmesini isterim. Buraya CHP'li bayan milletvekilleri de dahil elde etmek üzere fazla sayıda milletvekiliyle geldik. Hiçbir şekilde basına bu olayı belirlemek istemedik. Kişileri de rencide etmek istemedik. Sağlıklı, sürekli bir şekilde size soru sormak istiyoruz, kim size yardım veriyor, kaynaklarınız nedir, kaç kişiyi sabotaj gerçekleştirmek üzere yetiştirdiniz, bunları öğrenmek istedik ama kapılarını korkudan kapattılar. Ama korkunun ecele faydası yok!" ifadelerini kullandı.

Günün Kayda Değer Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum