Kestaneli manda! - kars haber

NAZIM ALPMAN [email protected] 2022.03.31 04:00 AKTÜEL 31.03.2022 04:00 Abone Ol Halkın “nabzını” alıkoyma konusunda son derece başarılı sokak röportajları yapan Cadde Kedisi TV ’nin ekran yüzü Ebru Uzun Oruç, zamlardan yakınan vatandaşlara soruyor: -Zamları kim yapıyo.

Kestaneli manda! - kars haber
31 Mart 2022 - 09:30
author
NAZIM ALPMAN
[email protected] 2022.03.31 04:00

AKTÜEL 31.03.2022 04:00 Abone Ol google-news

Halkın “nabzını” alıkoyma konusunda son derece başarılı sokak röportajları yapan Cadde Kedisi TV ’nin ekran yüzü Ebru Uzun Oruç, zamlardan yakınan vatandaşlara soruyor:

-Zamları kim yapıyor?

-Muhalefet!..

Muhalefet partilerinin karşılıklı görüşleriyse “bu iktidar gidici” yönünde…

Sokak Kedisi Ebru Uzun bunu da soruyor:

-Bu iktidar gitmeli mi?

-Hayır, gitmemeli!..

-Neden?

-Tayyip Erdoğan giderse ülke mahvolur!..

***

Yirmi yıldır iktidarda olup da bu “düzeyde” bir seçmen teveccühüne sahip olabilmenin sırrını Timurlenk ile Nasrettin Hoca arasındaki -yaşanmamış- “Fil Hikâyesinde” aramak mümkün olabilir.

Timurlenk Akşehirlilere beslemeleri için bir fil verir. Fil açgözlü, Akşehirlilerin iflahı kesilir. Sonunda toplanıp Nasrettin Öğretmen ’ya giderler:

-Hocam bunu ama sen yapabilirsin diyerek fili iade etmek istediklerini söylerler.

Hoca da gözü aç filden şikâyetçi Akşehirlileri toplayarak Timurlenk ’in huzuruna çıkar. Hoca arkasına dönerek kitleyi gösterip maruzatını arz etmek üzere bir bakar fakat, kimseler değil. Herkes Timurlenk ’i görünce kaçıp saklanmıştır. Nasrettin Hoca, Akşehir adına talebini dile getirir:

-Kudretli Sultanım biz senin verdiğin filden fazla memnunuz bir fil daha istiyoruz beslemek için!..

Bu hikâyenin “yaşanmış olması dışarıda” herhangi bir tarihi eksikliği yoktur! Çünkü Nasrettin Öğretmen ’nın 1208 ile 1284 yılları aralarında yaşadığı kabul ediliyor. Moğol İmparatoru Timurlenk ise 1336-1405 yıllarında bu dünyadan geçip gittiği biliniyor.

Günümüz dünyasında ise “iştah” konusunda ölçüler de değişmiştir. Dünyanın tüm filleri bir araya gelseler ihaleci müteahhitler dek hortumlama yapamayacaklarını Timurlenk bile kabul eder!

***

Kamuoyu araştırma şirketlerinin radarları açık havada kalan bireylerin “bireysel görüşleri” muhakkak kendilerini bağlar.

Ancak şunu da kabul etmek gerekir fakat; gündem yaratmak konusunda iktidar benzersin bir yeteneğe sahiptir!

Örneğin son günlerde en fazla konuşulan meselelerin başında; AKP ’nin birinci ve dördüncü başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’ın gece yatmadan önce nasıl bir besin rejimi uyguladığını açıklaması geliyor:

-Manda yoğurduna biraz Medine hurması doğrarım, bir parça kestane balı (çay kaşığı) ve yulaf…

İşte bu kısa beslenme tarifi ülkenin gündemine oturdu. Ne savaş, ne barış, ne açlık, ne yağma, ne istihdam, ne işsizlik, hiçbir şey kalmadı, her türlü sorun bitti-gitti.

Geriye Doğru, gündem yaratmada hudut tanımayan bir kabiliyete sahip iktidar ve onun şartsız destekçileri kaldı. Natürel bir de tarifi bütünüyle algılayamayanların soyutlama yetenekleri vardı:

-Kestaneli manda!

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum